Borsa Yorumları

Üç Yeni Hisse Tavsiyesi ve 242%’lik Yükseliş Potansiyeli!

March 6, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Üç Yeni Hisse Tavsiyesi ve 242%’lik Yükseliş Potansiyeli!

Goldman Sachs, sektör üstü performans göstermesini ve yukarı yönlü fiyat hareketi yapmasını beklediği hisselerden oluşan “kesin satın al” listesine birkaç hisse daha ekledi.

Rio Tinto (RIO)

Listeye 3 Mart’ta son eklenen hisse, Avustralyalı maden şirketi Rio Tinto (RIO). Bu hissenin eklenmesi, Çin’de beklenen toparlanmanın ardından demir cevheri gibi emtialar konusunda Goldman Sachs’ın iyimser düşünmeye başlamasının yansıması olarak görülüyor.

Banka analistleri 3 Mart’ta yayımlanan bilgilendirme yazısında, Çin çelik hacimlerinde beklenen toparlanmanın gerçekleşmesi nedeniyle demir cevheri fiyat tahminlerini kısa bir süre önce 100 dolardan 120 dolara yükselttiklerini açıklamışlardı. Ayrıca, Çin’de emlak satışlarındaki toparlanmanın devam etmesine de dikkat çekmişlerdi.

Goldman; emsallerine göre “ikna edici” göreli değerlemesi, güçlü serbest nakit akışı, temettü getirisi ve bankanın demir cevheri, alüminyum ve bakır fiyatlarına ilişkin “iyimser görüşü” nedeniyle Rio Tinto (RIO)’yu “kesin satın al” listesine eklediklerini kaydetti. Bankanın Rio Tinto (RIO) için belirlediği 12 aylık ortalama 140 dolarlık fiyat hedefi, cuma günkü kapanışa göre 10% artış potansiyeline işaret ediyor.

Rio Tinto, Çin’den gelen talebin yavaşlaması ve işçilik maliyetlerinin artması nedeniyle demir cevheri fiyatlarının gerilemesiyle birlikte yıllık kârında 38%’lik bir düşüş yaşandığını gösteren 2022 bilançosunu geçen hafta açıklamıştı. Bununla birlikte, yeniden açılma sürecinde ülkedeki tüketimin yeniden arttığına dair emareler görüldüğünden, Çin’e ilişkin görünümün canlanmaya hazırlandığı kaydedildi.

Sea (SE) – 242%’lik Yükseliş Potansiyeli!

Goldman’ın yakın zamanda “kesin satın al” listesine eklediği bir diğer hisse ise Güneydoğu Asya teknoloji devi Sea (SE).

Banka, hisse senedi için 12 aylık ortalama fiyat hedefini 132 dolara yükseltti. Bu fiyat hedefi, New York borsasında işlem gören hissenin cuma günkü kapanışına göre 101%’lik bir artış potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.

Şirket için daha önce verdiği “AL” notunu 16 Şubat tarihli bilgilendirme yazısında yineleyen Goldman, bu yıl kaydedebileceği kârlılık nedeniyle hissenin sektör üstü performans göstereceğine ve büyüme eğilimine geri döneceğine inanıyor. Şirketin online alışveriş platformu Shopee ve oyun segmenti Garena, gelir getiren başlıca bölümleri arasında.

Cazip değerlemeler sayesinde bilançonun pozitife dönmeye hazırlandığını düşünen Goldman analistleri, “hisse fiyatının uzun süreli toparlanmasına giden açık bir yol” göründüğünü belirtiyor.

Boğa senaryosuna göre ise banka, şirketin hisse fiyatının 219 dolara ulaşmasını öngörüyor. Bu fiyat hedefi ise 240%’tan fazla yükselme potansiyeli anlamına geliyor. 

Bankadan yapılan açıklamada, “Boğa-ayı senaryosu analizimiz, iyileşen duyarlılık/görünüm nedeniyle Sea (SE) segmentlerinin işlem gördüğü noktaya doğru toparlanan bir değerleme olacağını varsaydığımızda 242%’lik potansiyel bir yükselişe işaret ettiğinden, cazip bir risk-ödül görünümü sunuyor.” ifadelerine yer verildi.

Alibaba (BABA)

Goldman “kesin satın al” listesine yaptığı yukarıdaki eklemelerden önce ocak ayında, Çinli teknoloji devi Alibaba (BABA)’yı listeye eklemişti.

Çin’in yeniden açılmasıyla birlikte Alibaba (BABA)’nın görünümünün 2023’te iyileştiğini düşünen Goldman, hissenin Çin internet sektöründeki toparlanmadan yararlanmanın en iyi fırsatı olduğunu kaydetti.

Bankanın 9 Ocak tarihli bilgilendirme yazısında, “Bilançonun yukarı yönlü hareket edeceğini öngörüyoruz ve Çin’in beklenenden daha hızlı yeniden açılması, 2. çeyrekten itibaren kaydedilen makro toparlanma ve internet düzenlemelerinin normalleşmesi nedeniyle Çin internet sektöründeki performansın artmasını bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Alibaba (BABA) için 12 aylık ortalamada 138 dolarlık bir fiyat hedefi belirleyen Goldman, ABD borsasında işlem gören hissenin cuma günkü kapanış fiyatına göre 50% yukarı yönlü bir potansiyel taşıdığını açıkladı.

Üç Yeni Hisse Tavsiyesi ve 242%’lik Yükseliş Potansiyeli!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC