Borsa Yorumları

UBS, Yapay Zekânın Bilişim Alanında Bu Hisselere “AL” Diyor

Ocak 18, 2024 • 4 dakika okuma süresi
UBS, Yapay Zekânın Bilişim Alanında Bu Hisselere “AL” Diyor

Artık ChatGPT’den bahsetmeden üretici yapay zekâ, üretici yapay zekâdan bahsetmeden de ChatGPT konuşamıyoruz. 

OpenAI’ın sohbet robotu 2023’te yapay zekânın önemini kanıtladı ancak UBS, sektörde yükselmeye başlayan yeni bir alan yatırımcılara oldukça cazip fırsatlar sunuyor. 

UBS analisti Randy Abrams, “Üretici yapay zekânın edge cihazlara dahil edilmesinin olumlu değişiklikleri teşvik etme potansiyeline sahip olduğunu ve ayrıca yeni cihazların daha fazla verimlilik sunması; içerik oluşturma ve kişiselleştirmeyi mümkün kılması nedeniyle değiştirme döngülerini de tetikleyebileceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı. 

🤔 Abrams’ın atıfta bulunduğu Edge AI, yapay zekânın uç bilişimde kullanımını ifade ediyor ve verileri yerel olarak çalıştırmak için Edge bilgi işlemi kullanan, böylece Edge bilgi işlemin sunduğu avantajlardan yararlanan bir yapay zekâ olarak biliniyor.

Söz konusu yapay zekâ segmenti, yapay zekâ hesaplamalarının bir veri merkezi veya bulut yerine yerel olarak yapılmasına olanak tanıyor. 

Edge AI’ın büyümesinin önümüzdeki birkaç yıl içinde teknoloji dünyası üzerinde büyük bir etkisi olması bekleniyor. UBS’e göre daha hızlı veri erişimi, gelişmiş gizlilik ve azaltılmış bant genişliği maliyetleri, Edge AI’ın sunduğu avantajlar arasında. 

Banka yalnızca 2024’te yapay zekâ sunucularının 100 milyar dolarlık bir gelir fırsatını temsil edeceğini; akıllı telefonların, kişisel bilgisayarların ve Nesnelerin İnterneti için kullanılan yarı iletkenlerinin ise sırasıyla 450 milyar dolar, 180 milyar dolar ve 163 milyar dolar gelir fırsatı sunacağını öngörüyor.

Ama bu sadece başlangıç. Abrams, 2025 ile 2027 yılları arasında yeni bir teknoloji ürün döngüsünün ortaya çıkacağını öngörüyor. 

⭐ Bu görünüm göz önüne alındığında Abrams, teknoloji sektörlerinde Edge AI’dan yararlanabilecek en iyi şirketlerden bazılarını sıralıyor:

  • Advanced Micro Devices (AMD)
  • Nvidia (NVDA)
  • Teradyne (TER)
  • Micron (MU)
  • Microsoft (MSFT)
  • Alibaba (BABA)
  • Arista Networks (ANET)
  • Dell Technologies (DELL)

🎯 Advanced Micro Devices ve Nvidia’nın listeye girmesi artık şaşılacak bir durum değil. 2023’te yatırımcıların güçlü yapay zekâ ürünleri sebebiyle her iki hisseye akın etmesi, bu şirketlerin kazançlarını artırdı. 

Ancak UBS, her iki hissenin de Edge AI’dan faydalanmak için en iyi konumda olan en iyi yarı iletkenler arasında olduğunu düşünüyor ve hem Nvidia hem de AMD’nin önünde yükselmek için daha da alan olduğuna inanıyor. 

🎯 UBS, çip üreticilerinin dışında Edge AI’dan potansiyel bir kazanan olarak Alibaba’yı tercih ediyor. Banka, Alibaba’nın yerleşik alışveriş asistanı ve buluttaki uç hizmetleriyle üretici yapay zekâ alanında halihazırda ilerleme kaydettiğini söylüyor:

Çinli internet şirketleri arasında Alibaba’nın, uç bilişimde uzun yıllara dayanan araştırma ve geliştirme çalışmaları nedeniyle üretici yapay zekâ döneminde artan uç bilişim kullanımından yararlanacağına inanıyoruz.

🎯 Dell gibi bilgisayar üreticileri, talebin dip yaptığı zorlu bir 2022’nin ardından toparlanmayı başardı. 

Öyle ki, talepteki toparlanma, yapay zekâ sunucu talebindeki artış ve ticari müşterilerin 2025’e kadar yapay zekâ bilgisayarlarını kullanmaya başlaması şirket için olumlu gelişmeler. Hisse, 2023’te 90%’ın üzerinde yükseldi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti