Borsa Haberleri

Uber, İtalya’da Taksicilerle Anlaştı

Mayıs 25, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Uber, İtalya’da Taksicilerle Anlaştı

Uber (UBER), İtalya’nın en büyük taksi firması olan IT Taxi ile şirketin ülkedeki varlığını güçlendirmeyi amaçlayan bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Salı günü yayınlanan bir açıklamaya göre anlaşma, IT Taxi, 12.000 taksi şoförünün Uber uygulaması aracılığıyla ülke genelinde 90 şehri kapsayan seyahatleri kabul etmesine izin verecek.

Uber, bu anlaşmanın firmanın Avrupa’nın dördüncü en büyük ekonomisi olan İtalya’daki varlığını genişletmesine yardımcı olacağını düşünüyor.

Ayrıca bu anlaşma, Uber’in mart ayında New York’ta kabul ettiği benzer bir anlaşmayı takip ediyor. Şirketin İtalya haricinde şu anda da Hong Kong, Madrid ve San Francisco’daki taksi gruplarıyla çeşitli ortaklıkları bulunuyor.

Öte yandan Uber, yıllardır İtalyan taksi şoförlerinin muhalefetiyle karşı karşıya. Şirket, 2017 yılında haksız rekabete girmekle suçlayan taksicilerin protestolarına hedef olmuştu. Aynı yıl, her ne kadar daha sonrasında bu karar yürürlükten kalkmış olsa da, bir İtalyan mahkemesi rekabet karşıtı endişeler nedeniyle şirketin faaliyetlerini askıya alma kararı vermişti.

Şimdi ise şirket, platformunu ülke genelinde binlerce taksi şoförüne açmaya hazırlanıyor.

Uber, anlaşma için tam finansal şartları paylaşmayı reddetti. Fakat şirket sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, taksi hizmetinin platforma erişim için sabit bir komisyon aldığını biliniyor.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti