Borsa Haberleri ve Şirket Haberleri

Twitter Hissedarları, Elon Musk ve Şirkete Dava Açtı

Mayıs 27, 2022 • 2 dakika okuma zamanı
Twitter Hissedarları, Elon Musk ve Şirkete Dava Açtı

Twitter (TWTR) hissedarları, karmaşık bir satın alma süreci nedeniyle Elon Musk ve Twitter’ın kendisine dava açıyor.

Tesla (TSLA) ve SpaceX CEO’su 4 Nisan’da Twitter’da önemli bir hisse alımı açıkladı ve 10 gün sonra şirketin tamamını satın almak için 44 milyar dolarlık bir satın alma teklifi yaptı. Musk, anlaşmayı finanse etmek için Tesla hisselerinin bir kısmını hem sattı hem de kredi teminatı olarak verdi.

Musk’ın satın alma teklifinden bu yana, Twitter’ın hisse fiyatı 12%’den fazla düştü. Tesla hisseleri, Musk’ın hissesini ilk kez açıklamasından bu yana çarşamba günü borsa sonrası işlemlerde 40%’tan fazla değer kaybetti.

Çarşamba günü önerilen bir toplu davada, Twitter hissedarları, Musk’ın Kaliforniya şirket yasalarını birkaç alanda ihlal ettiğini ve bunu yaparken piyasa manipülasyonuna karıştığını iddia etti.

Musk’ın uzun süredir arkadaşı olan eski CEO Jack Dorsey ve Egon Durban da dahil olmak üzere yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilerle yapılan özel görüşmelere dayanarak şirket hakkında içeriden öğrenilen bilgileri bildiği belirtiliyor.

Bu iddialardan sonra Dorsey, çarşamba günü resmi olarak Twitter yönetim kurulundan istifa etti. Hissedarlar Durban’ı da eski pozisyonuna getirmeme yönünde oy kullandı.

Önerilen dava ayrıca Musk’ın, satın alma sözleşmesini imzaladıktan sonra anlaşmayı tamamlayıp tamamlayamayacağı konusunda şüphe uyandırarak Kaliforniya yasalarını çiğnediğini de iddia ediyor.

Bu ayın başlarında Musk, sahte veya otomatik hesaplar hakkında bilgiler de dahil olmak üzere platformdaki gerçek olmayan faaliyetler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Twitter anlaşmasını “beklemeye” aldığını söyledi.

Hissedarların bu konudaki düşüncesi, “botlar” hakkındaki yakınmalarının daha iyi bir fiyat için pazarlık yapma veya anlaşmayı bozma planının bir parçası olduğu yönünde.

Öte yandan Twitter bu konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Musk da, yorum taleplerine geri dönmedi.

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti