Borsa Haberleri

Twitter, Elon Musk’a Karşı “Poison Pill” Taktiğini Uygulayacak

Twitter, Elon Musk’a Karşı “Poison Pill” Taktiğini Uygulayacak
Google News Icon Takip Et

Twitter (TWTR) yönetim kurulu, Elon Musk’ın şirketi satın almasını zorlaştırmak amacıyla “Poison Pill” adı verilen hissedar hakları planını kabul etti.

  • Türkçeye “Zehirli Hap” olarak kazandırılan bu taktik literatürde, yönetimin ele geçirilmesi tehlikesine karşı yönetim kurulunun piyasaya düşük fiyatlı hisseler sunarak yönetimi devralmak isteyen şirketi zarara uğratmak suretiyle uyguladığı bir savunma taktiği olarak geçiyor. 

Twitter’dan cuma günü yapılan basın açıklamasında “Zehirli Hap” hükmü üzerine duruldu. 

Musk şirketin hisselerinin 15%’inden fazlasını satın aldığı takdirde bu hüküm devreye girecek. Musk şu anda Twitter hisselerinin yaklaşık 9%’unun sahibi olarak geçiyor. 

Bu hareketiyle Twitter yönetim kurulunun, Musk’ın satın alma teklifinin ardından kontrolü geri almaya çabaladığı görülüyor. Söz konusu taktik, Musk’ın teklifini durdurmayacak fakat şirketi satın almayı daha zor bir hale getirecek veya pazarlık etmeye zorlayacak.

Twitter’ın açıklamasına göre, “hissedar hakları planı, herhangi bir oluşumun, kişinin veya grupların açık piyasa birikimi yoluyla Twitter’ın kontrolünü ele geçirme olasılığını azaltacak.”

Twitter’ın duyurusundan sonra Musk’ın ilk açıklaması “Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasını istiyor musunuz?” isimli bir ankete yaptığı alıntılama tweet ile geldi.

Anketin sonuçlarında büyük çoğunluk “Evet” yanıtı verirken milyarderin alıntısı ise “Desteğiniz için teşekkürler!” oldu.

Wedbush analisti Dan Ives, Twitter yönetim kurulu tarafından gelen zehirli hap hareketini “öngörülebilir bir savunma önlemi” olarak nitelendirdi ve “Musk ve ekibinin bu hareketi zaten beklediğini düşünüyorduk.” dedi. 

Ives ayrıca, Twitter’ın planına Musk veya diğer hissedarlar tarafından mahkemede itiraz edilme riskinin bulunduğunu belirtti. Kurul, “Zehirli Hap” planının bir yıl boyunca yürürlükte kalacağını söyledi. Planla ilgili detayların yakın zamanda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na bir dosyayla gelmesi bekleniyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı