Borsa Haberleri

Türkiye’nin Risk Primi 4 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

May 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Türkiye’nin Risk Primi 4 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Türkiye’nin 5 Yıllık Kredi Risk Primi (CDS) 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. 5 yıllık CDS oranı 276 baz puana düştü.

Analistlere göre, CDS’lerdeki gerileme, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin kredi notunda yaptıkları artışlar, yatırımcıların Türkiye ekonomisine artan güvenini ortaya koyuyor.

Cuma günü yaptığı değerlendirmede S&P, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, kredi notu görünümünü “pozitif” olarak korumuştu. Moody’s de Ocak ayında Türkiye’nin kredi notu görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çıkarmıştı. Fitch Ratings ise Mart’ta Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirmişti.

Diğer yandan TCMB Başkanı Fatih Karahan, bugün yılın 2. enflasyon raporunu sundu. Burada risk primi ile ilgili açıklamalarda bulunan Karahan, mevcut politikaların Türkiye’ye yönelik risk algısında iyileşme sağladığını belirtti.

Risk primindeki iyileşmenin yılbaşından sonra yavaşladığına dikkat çeken Karahan, artan döviz kuru oynaklığı ve rezerv görünümündeki bozulmanın mart ayındaki risk algısını zayıflattığını belirtti. Karahan şöyle devam etti:

“Mart ayı içerisinde aldığımız kararlar ile sıkı para politikası duruşumuz pekiştirilmiş, uyguladığımız politikalara olan güven artmış ve rezerv görünümü iyileşmiştir. Bu gelişmelerle risk primi, yeniden 300 baz puan seviyesinin altına gerilemiştir.”

Türkiye'nin Risk Primi 4 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT