Uzman Analizleri

Türkiye’de Temettü Yatırımı 3.Bölüm – Düzenli Temettü Artıran Hisseler

September 18, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Türkiye’de Temettü Yatırımı 3.Bölüm – Düzenli Temettü Artıran Hisseler

Merhaba sevgili Midaslılar!

Geçtiğimiz yazıda kârlarını ve dolayısıyla temettülerini en az 5 yıldır sürekli olarak artırabilen şirketlerden bahsetmiştik. Makalenin çok uzun olmaması açısından şirketleri iki bölümde inceledim. Bu yazı temettüsünü en az 5 yıl artırabilen şirketler yazı dizisinin ikinci yazısı olacak. Öyleyse başlayalım.

Geçtiğimiz yazıda da bahsettiğim üzere ülkemizde Borsa İstanbul’un oldukça yakın zamanda kurulması, temettü kültürünün ise çok daha yeni olmasından dolayı düzenli temettü artışlarına pek şahit olmuyoruz. Yine de hissedarlarına dağıttığı kâr paylarını en az 5 yıldır artıran şirketlerden oluşan 12 şirketlik ufak bir listemiz mevcut. Bu yazıda ikinci 6 şirketi inceleyeceğiz. Şimdi bu şirketleri temettü dağıtma sürelerine göre yakından tanıyalım.

Borusan Yatırım ve Pazarlama A.Ş.(#BRYAT) – 6 yıl

Türkiye’de Temettü Yatırımı 3.Bölüm - Düzenli Temettü Artıran Hisseler

Borusan Yatırım’ın faaliyet konusu Borusan Grubu’nun sinai, ticari ve hizmet sektöründe faaliyet gösterecek müesseselerini kurmak, mevcutlara iştirak etmek ve yönetimlerini sağlamaktır. Şirketin çeşitli oranlarda payları bulunan toplamda 12 adet iştiraki mevcuttur.

Borusan Yatırım 2017 yılından beri temettüsü artırmakta olup toplam dağıttığı temettü 2017’de 9.9 milyon TL iken, 2023’te 407,7 milyon TL’ye ulaşmıştır. Ortalama temettü dağıtma oranı 45-50% seviyesindedir.

Güncel durumda şirket 34,72 fiyat/kazanç oranı ve 3,77 piyasa değeri/defter değeri oranıyla fiyatlanmaktadır. Son 1 yılda 249%, son 5 yılda ise 6200% artış göstererek temettü dışında hisse fiyatıyla da yatırımcılarını mutlu etmeyi başarmıştır.

Çemtaş Çelik Makina Sanayi(#CEMTS) – 6 yıl

Türkiye’de Temettü Yatırımı 3.Bölüm - Düzenli Temettü Artıran Hisseler

Çemtaş Çelik, 1970 yılında kurulmuş olup otomotiv sektöründe kullanılmak üzere vasıflı çelik üretimi faaliyetlerinin yanında denge çubuğu üretimi yapmaktadır.

1994 yılında halka arz edilmiş olan Çemtaş 2005 yılından beri temettü ödemektedir. 2017 yılından beri ise sürekli olarak temettüsünü artırmış olup 3,5 milyon TL’den 56,5 milyon TL’ye çıkarmayı başarmıştır. Ortalama temettü dağıtma oranı 10% civarında olup temettü veriminin pek yüksek olduğu söylenemez.

Şirket güncel durumda 7,20 fiyat/kazanç oranı ve 2,79 piyasa değeri/defter değeri oranıyla fiyatlanmaktadır.

Anadolu Grubu Holding(#AGHOL) – 5 yıl

Türkiye’de Temettü Yatırımı 3.Bölüm - Düzenli Temettü Artıran Hisseler

Anadolu Grubu Holding, meşrubat, perakende, tarım, otomotiv, kırtasiye, yeme-içme, enerji, gayrimenkul ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlere iştirak etmektedir. Holdingin iştirakleri arasında Migros, Anadolu Efes, Coca Cola İçecek, Anadolu Isuzu, Adel Kalemcilik ve TOGG gibi şirketler bulunmaktadır. Şirketin iştirakleri arasında bulunan Coca Cola içecek 7 yıllık temettü artışıyla karını hissedarlarıyla paylaşan bir başka şirket olarak öne çıkmaktadır.

AGHOL 2000 yılında halka arz edilmiş olup bu tarihten itibaren her yıl düzenli temettü ödemiştir. 2018 yılından itibaren ise temettüsünü artırmaktadır. 2018’de 25 milyon TL kar payı dağıtan şirket bu miktarı 2023’te 200 milyon TL’ye çıkarmıştır.

Ortalama temettü verimi 1% olan şirket 8,92 fiyat/kazanç oranı ve 2,56 piyasa değeri/defter değeri oranıyla fiyatlanmaktadır.

Enerjisa Enerji A.Ş.(#ENJSA) – 5 yıl

Türkiye’de Temettü Yatırımı 3.Bölüm - Düzenli Temettü Artıran Hisseler

Sabancı Holding bünyesi altında bulunan Enerjisa 1996 yılında kurulmuş olup elektrik dağıtım ve perakende elektrik satış alanlarında faaliyet göstermektedir. Şirket 11 bini aşkın çalışanı ile birlikte 3 faaliyet bölgesinde yer alan 14 ilde 22,1 milyon nüfusa ulaşmakta, 10,6 milyon müşteriye hizmet vermektedir.

2018 yılında halka arz edilmiş olan şirket bu tarihten itibaren sürekli olan kar paylarını artırmayı başarmıştır. 2018 yılında 354 milyon TL temettü dağıtan Enerjisa 2023 itibariyle bu rakamı 2,7 milyar TL’ye çıkarmıştır. Hisse fiyatı ise son 1 yılda 188%, son 5 yılda ise 1278% artarak yatırımcısını memnun etmiştir. 

Ortalama nakit temettü dağıtma oranı 60% civarında olan şirket güncel durumda şirket 3,67 fiyat kazanç oranı ve 2,64 piyasa değeri/defter değeri oranıyla fiyatlanmaktadır.

Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş.(#PRKAB) – 5 yıl

Türkiye’de Temettü Yatırımı 3.Bölüm - Düzenli Temettü Artıran Hisseler

Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş. enerji ve telekomünikasyon kabloları endüstrisinde yaklaşık 31.000 çalışanı ve 50’den fazla ülkede faaliyet gösteren 108 fabrikası ile dünya lideri olan Prysmian Group’un Türkiye operasyonudur. Firma, Prysmian Group bünyesinde Prysmian ve Draka markaları ile aynı anda enerji ve haberleşme kabloları üretimi yapabilen 16 tesisten biri olarak öne çıkmaktadır. 

1986 yılında halka arz edilmiş olan şirket 1997 yılından itibaren temettü ödemektedir. 2018 yılından itibaren ise temettülerini sürekli olarak artırarak 4,3 milyon TL’den 16,5 milyon TL’ye çıkarmıştır.

Ortalama temettü dağıtma oranı 20% civarında olan şirket güncel durumda 115,40 fiyat kazanç oranı ve 13,09 piyasa değeri/defter değeri oranıyla fiyatlanmaktadır. Şirketin çarpanları çok yüksek olduğu için temettü verimi 1%’in altındadır.

Sumaş Suni Tahta ve Mobilya Sanayi(#SUMAS) – 5 yıl

Türkiye’de Temettü Yatırımı 3.Bölüm - Düzenli Temettü Artıran Hisseler

Şirket 1981 yılından itibaren Balıkesir-Edremit’te bulunan fabrikasında OSB ahşap levha ve tutkal üretimi ve satışı faaliyetini gerçekleştirmektedir. Genel uygulamada OSB ahşap Levha 80% oranında inşaat sektöründe çatı kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bunların dışında Sumaş özel sipariş üzerine Ateşe dayanıklı OSB levha üretimi de yapmaktadır.

2017 yılında halka arz edilmiş olan Sumaş 2018 yılından beri temettü ödemekte ve kar paylarını sürekli olarak artırmaktadır. Ortalama nakit temettü dağıtma oranı 25% olan şirketin ortalama temettü verimi ise %3 civarındadır. 

Şirket güncel durumda 29,18 fiyat kazanç oranı ve 10,40 piyasa değeri/defter değeri oranıyla fiyatlanmaktadır.

Sonuç

Bu yazıda Borsa İstanbul’da işlem gören ve karlarını ve dolayısıyla temettüleri en az 5 yıldır sürekli olarak artırabilen şirketlerden bahsettik. Ülkemizde ABD’de olduğu gibi temettüsünü artıran şirketlerden oluşan resmi bir endeks bulunmadığı için bu şirketleri manuel olarak kendimiz bulmak durumundayız. Umarım gelecekte kar paylarını artıran şirketler ve bu şirketleri içerisinde bulunduran endeks fonları gelişir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Bay Tutumlu

Türkiye’de Temettü Yatırımı 3.Bölüm - Düzenli Temettü Artıran Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı