BIST Şirket Haberleri

Türkiye Gri Listeden Ne Zaman Çıkacak? Çıkarsa Ne Olur?

Türkiye Gri Listeden Ne Zaman Çıkacak? Çıkarsa Ne Olur?
Google News Icon Takip Et

Borsada kartları yeniden dağıtma gücüne sahip bir sıcak gelişme 28 Haziran tarihinde netliğe kavuşmayı bekliyor: Türkiye gri listeden çıkabilir!

Peki, Türkiye’nin Ekim 2021’den beri dahil olduğu gri listeden çıkarılmasının borsaya etkisi nasıl olabilir, gri liste nedir ve Türkiye gri listeden çıkmaya ne kadar yakın?

Senin için bütün soru işaretlerini cevaplamaya çalıştık. Dilersen tüm bu sorulara beraber göz atalım. 🔍

Türkiye Gri Listeden Çıkarsa Borsa Ne Olur?

Türkiye’nin gri listeden çıkarılmasıyla beraber ortodoks politikalara geçiş süreciyle gelen yabancı yatırımcıların ülkemize sermaye akışlarında ivmelenme görmemiz mümkün olabilir.

Ayrıca gri listedeki ülkelere uygulanan politikaların kaldırılması ithalat ve ihracatçı şirketleri pozitif anlamda etkileyebilir.

Diğer taraftan yabancı sermaye yoluyla start-up fonlamalarında artış gözlemlenebilir. 

Tüm bunların yanında yabancı sermaye akışının hızlanmasıyla beraber Türk Lirası’nın istikrarı enflasyonla mücadelede önemli rol oynayabilir.

Hem yabancı sermaye akışının hızlanmasıyla beraber cari açık tarafındaki olumlu gelişmeler, hem de Türk Lirası’na artan teveccüh ile beraber kurun enflasyonla mücadelede etkin rol oynaması politika faizinin daha erken indirilmesine sebep olabilir.

Gri Liste Nedir?

Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force – “FATF”), 1989 yılında suç gelirlerinin aklanması, terörizmin finansmanı ve kitle imha silahlarının finansmanının önlenmesi amacıyla, İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (Organization for Economic Co-operation and Development – “OECD”) tarafından kurulan bir organizasyondur.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), yılda üç kez suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanıyla mücadelede yetersiz kalan ülkeleri açıklamaktadır. 

Yapılan değerlendirmeler sonucunda; ülkelerin kara para aklama, terörizmin finansmanı ve kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanı ile mücadelede eksiklikleri olduğu kanaatine varılması halinde; ilgili eksiklikleri iyileştirici aksiyonlar alarak gidereceğini taahhüt eden ülkeler “gri listeye” alınırken FATF tavsiyelerine uymayı kabul etmeyen ülkeler (İran ve Kuzey Kore) “kara listede” takip edilmektedir.

FATF Genel Kurulu, 21 Ekim 2021 tarihinde; içerisinde Pakistan, Suriye ve Güney Sudan’ın da bulunduğu gri listeye Türkiye’yi de alma kararı vermişti.

Gri listeye alınan ülkeler; yabancı yatırım çekme sürecinde uluslararası otoriteler, kredi kuruluşları ve yatırımcılar nezdinde itibar kaybına uğramaktadır. 

Bu durum, ihracat ve ithalat ağı yüksek olan şirketlerin çeşitli yaptırımlarla ve ek yükümlülüklerle (detaylı durum tespit çalışmaları, denetim, sıkılaştırıcı tedbirler vb.) karşılaşması sonucu pazar paylarının daralmasına sebebiyet verebilir.

FATF faaliyetlerini, Genel Kurul toplantıları ve çeşitli konularda çalışmak üzere oluşturulan çalışma gruplarının gerçekleştirdiği toplantılar yoluyla yürütmektedir. FATF, her yıl üç Genel Kurul toplantısı gerçekleştirmektedir. Bu toplantılar her yıl genellikle ekim, şubat ve haziran aylarında yapılmaktadır.

2024 yılında ise FATF genel kurulu 28 Haziran’da gerçekleşecek. Bu toplantı sonrası Türkiye’nin gri listeden çıkıp çıkmayacağı belli olacak.

Peki Türkiye Gri Listeden Çıkmaya Ne Kadar Yakın?

Şubat 2024’te Paris’te gerçekleşen FATF toplantısında Türkiye’nin eylem planını artık tamamladığı belirtildi ve saha ziyareti ile yerinde denetim için Türkiye’ye gidilmesine karar verildi. Elbette bu karar sonrası hazırlanan raporun detayları açık değil ancak bu raporun sonuçları 28 Haziran’da Singapur’da düzenlenecek Genel Kurul’da verilen gri listeden çıkarılma yahut çıkarılmama kararının temelini oluşturuyor.

Türkiye, Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) yayınladığı 40 standardının 39’u ile uyumlu durumda bulunuyor. FATF’tan bir heyet geçen aylarda, Türkiye’nin kara para aklama ve yasa dışı finansmanın önlenmesine ilgili uygulamalarını yerinde değerlendirme için ülkeyi ziyaret etmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, teknik çalışmaların başarıyla tamamlandığını belirterek, “Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanacak.dedi.

Mevcut ekonomi yönetiminin ifadeleri 28 Haziran’da gerçekleşecek toplantı sonrasında Türkiye’nin gri listeden çıkmasına yönelik kuvvetli bir beklentinin altını çizer nitelikte.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KPMG, Businessweek, NTV Para, İndependent