Ekonomi ve Finans Haberleri

Türkiye, 2024’te Gelişmekte Olan Piyasaların Yıldızı Olabilir

Türkiye, 2024’te Gelişmekte Olan Piyasaların Yıldızı Olabilir
Google News Icon Takip Et

Yatırımcılar ve analistler, Türkiye’nin gelecek yıl gelişmekte olan pazarlar arasında iddialı bir geri dönüşe hazırlandığına inanıyor. 

GlobalSource Partners’a göre Borsa İstanbul’a yönelik yabancı yatırımcı ilgisi ılımlı da olsa artmaya başladı.

Gösterge 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi 200 baz puan düşüşle 7%’ye geriledi ve merkez bankası rezervleri bu yaz 40% doldu. 

Bu olumlu görünümün arkasında şaşırtıcı olan katalizör ise, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ortodoks para politikalarına dönüşü oldu. 

Bu politikalara bir örnek olarak haziran ayında TCMB Başkanı olarak atananan Hafize Erkan döneminde faiz oranları şimdiye kadar 8%’den 42,5%’e yükseldi. 

East Capital’in kıdemli danışmanlarından Emre Akçamak, “Erdoğan’ın enflasyon durumunun ciddiyetini anladığını düşünüyorum. Büyük ölçüde ortodoks politikaya geri döndük.” diyor. 

Akçamak, merkez bankasının efsanevi faiz artışlarının banka mevduat faizlerini yıllık 50% civarına çıkardığını ve yerli yatırımcıları borsadan çektiğini söylüyor.

Sıkı paranın Türk vatandaşlarını tutumluluğa itmesi nedeniyle pazar payını yutması gereken temel tüketici ürünleri şirketlerine hâlâ olumlu bakan Akçakmak’a göre bu kategorinin önde gelen isimleri BIM Birlesik Mağazalar (BIMAS), Anadolu Efes (AEFES) ve Coca-Cola İçecek (CCOLA) piyasa endeksi düşerken toparlanmaya devam etti.

Türkiye, 2024’te Gelişmekte Olan Piyasaların Yıldızı Olabilir

J.P. Morgan’ın gelişmekte olan Avrupa ve Orta Doğu hisse senedi stratejisti David Aserkoff da yurtiçine dönük şirketlerin değişen makroekonominin doğru tarafında yer aldığını ekliyor. Aserkoff, bu şirketlerin kazançlarının en azından, JP Morgan’ın önümüzdeki yılın sonunda 17% düşmesini beklediği liraya ve 40%’ta seyredeceğini öngördüğü enflasyona ayak uydurması gerektiğini söylüyor.

Bu da dolar cinsinden kârın artması anlamına geliyor ve Aserkoff’a göre “Şu anda en cazip nokta yerli temel gıda maddeleri.”

🚀 2024’te Yabancılar Yeniden Borsaya Girecek 

Ancak Türkiye’de enflasyonu düşürmek çok yıllı bir görev olacak. Merkez bankası rakamın ancak 2026’da tek haneli bir seviyeye ulaşabileceğini öngörüyor. Hatta bu hedef bile aşırı iyimser olabilir. GlobalSource Partners Türkiye ekonomisti Murat Üçer, “Enflasyon öngörülenden daha istikrarlı olabilir.” uyarısını yapıyor. 

Columbia Threadneedle Investments’ın gelişmekte olan piyasa sabit gelir araştırmaları başkanı Edward Al-Hussainy ise “Ortodoks politika gerçekten acı verici hale geldiğinde ortalıkta olmak istemiyorum.” diyor. Hâlihazırda Türk döviz tahvilleri yatırımcısı olan Al-Hussainy, reform ekseninin piyasadan kaçan yatırımcıları bir süre daha geri çekeceğini düşünüyor.

Yine de Akçamak, Türkiye’nin diğer gelişmekte olan piyasalara göre çok ucuz olduğunu, ortalama fiyat-ileriye dönük kazanç oranının 3,9 olduğunu ve kendi geçmişine göre de biraz ucuz olduğunu söylüyor:

Son 15 yılda bu seviyelere beşinci kez yaklaşıyoruz ve her seferinde bir yükseliş görüyoruz.

Aserkoff ise Türk hisselerindeki yabancı sahipliğinin son dört yılda yarı yarıya azaldığını ve bunun toparlanma için koşullar oluşturduğunu belirterek 2024’ün hikayesi yabancı yatırımcıların pazara girmesi olacak.” diyor.

Akçakmak, geçmiş tecrübeleri nedeniyle yara alan Türk yatırımcıların da oldukça umutlu belirtiyor ve “Bu, dünyanın en sağlam ülkelerinden biri ancak her yıl bambaşka görünümler karşısında insanlar oldukça yoruldu.” diyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: MarketWatch