BIST Şirket Haberleri

Türk Telekom’dan Beklenti Üstü Kâr

April 18, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Türk Telekom’dan Beklenti Üstü Kâr

Türk Telekom (TTKOM), 2023 4. Çeyrek bilançosunu açıkladı. Şirket 2023 yılında 16,4 milyar TL ile beklentilerin oldukça üzerinde bir net dönem kârı elde etti.

Net kârdaki artış oranı önceki yıla göre 138%’lik artış kaydetmiş oldu. Şirketin elde ettiği ne kârda 1,6 milyar TL’lik ertelenmiş vergi gelirleri etkili oldu. 

FAVÖK’te Sınırlı Artış

Türk Telekom’un satış gelirlerine bakıldığında; önceki yıla göre 10%’lik bir artışla 100,1 milyar TL’lik bir satış geliri elde ettiği görülüyor. Şirketin FAVÖK’ü ise 32,6 milyar TL olurken, bir önceki döneme göre 1% ile sınırlı bir artış kaydetti. 

Şirketin FAVÖK marjı 35,44%’ten 32,59% seviyesine indi. Net kâr marjı ise bu dönemde 7,56%’dan 16,9% seviyesine yükseldi.  

Bu dönemde 98,2 milyar TL olan özkaynaklar önceki çeyreğe göre 203%’lik bir artış kaydetti. Şirketin brüt kâr oranı ise 4% artış ile 21,8 milyar TL olarak gerçekleşti.

“9 Çeyrektir En Çok Tercih Edilen Operatör” 

Şirketin toplam abone sayısı 52,9 milyon olurken, mobil taraftaki güçlü büyümenin devam ettiği belirtilebilir. İlaveten Türk Telekom, mobil numara taşımada üst üste 9 çeyrektir en çok tercih edilen operatör olarak mobil abone sayısını 26,2 milyon aboneye yükseltti. 

Mobil gelirlere baktığımızda, 3%/15% abone/ARPU büyümesi ile yıllık bazda 20% artarken, sabit genişbant gelirleri 3%/-1% abone/ARPU büyümesi ile yıllık bazda 3% daraldı. TTKOM, operasyonlarında 29,1 milyar TL nakit akışı yaratırken, operasyonel nakit akışı marjı fiyat ayarlamalarının ARPU seviyesi üzerindeki gecikmeli etkisi ve maliyet baskıları kaynaklı en az son 10 yılın en kötü seviyesi olan 29%’a geriledi.

Şirketin net borç pozisyonunu incelediğimizde, 9 milyar TL’lik yatırım harcamalarından kaynaklı 4Ç23’te %5 artarak 44,5 milyar TL’ye yükseldiği belirtilebilir. Net borcun FAVÖK’e oranı ise 3Ç23’teki 1,7x seviyesinden 1,4x’e geriledi.

2024 Beklentilerini Açıkladı 

Şirket bilanço sonrası 2024’e ilişkin beklentilerini de açıkladı. Buna göre Türk Telekom 2024 için 11-13%’lik bir gelir büyümesi beklerken, FAVÖK marjı beklentisi 36-38% arasında öngörüldü.

Şirket, 2024’te yatırım harcamalarının satış gelirlerine oranının da 27-28% olarak gerçekleşmesini bekliyor.

Şirketin CEO’su Ümit Önal, “Türk Telekom olarak bir telekom şirketi olmanın ötesinde Türkiye Yüzyılı’nı dijitalin yüzyılı yapma vizyonuyla çalışmalarımızı sürdürdüğümüz 2023 yılını hedeflerimize ulaşarak tamamladık. Ülkemizin teknoloji üreten ve ihraç eden vizyonuna öncülük etmek ve teknoloji birikimimizle bölgemize liderlik etmek için 2024’te de yatırımlarımızı ve faaliyetlerimizi hız kesmeden sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi.

Önal, “Yakın takip ettiğimiz önemli performans göstergelerinde yılın ilk aylarında gözlemlediğimiz seyir bu görüşümüzü destekliyor ve önümüzdeki çeyreklerde iş kollarımızı destekleyeceğini öngördüğümüz kademeli olarak iyileşen makro ekonomik ortam bekliyoruz. Bu zeminde, önümüzdeki yıl için belirlediğimiz iddialı hedefleri yakalayacağımıza inanıyoruz” dedi. 

Önal, şöyle devam etti:

“Bir önceki yıl 91,4 milyar TL olan konsolide gelirler 9,6% büyüyerek 100,2 milyar TL’ye yükseldi. Sabit internet ve mobil toplam faaliyet gelirlerinin 70,4%’ünü oluşturdu. Mobil bir önceki yıla göre 6,4 milyar TL daha yüksek gelir üreterek büyümeye en büyük katkıyı sağladı. Kurumsal veri gelirindeki 13,2%’lik artış büyük ölçüde siber güvenlik ve veri merkezi hizmetleri dahil olmak üzere yönetilen servislerdeki büyümeden kaynaklandı. Diğer gelirlerdeki 29%’luk güçlü büyüme BİT çözümleri, çağrı merkezi ve cihaz satış gelirleriyle desteklendi. Net kar, 2023’te 16,4 milyar TL olurken, toplam yatırım harcamaları 25,8 milyar TL’ye yükseldi. Bununla birlikte, yatırım harcamalarının gelire oranı geçen yıla kıyasla 50 baz puan azalarak 25,7% oldu”

TTKOM Çarpanları

Türk Telekom’un güncel çarpanlarına baktığımızda; F/K oranının 7,52, PD/DD oranının 1,26 ve PD/FAVÖK oranının ise 5,15 olduğu görülüyor. Türk Telekom’un sektör ortalamasına bakıldığında ise F/K oranının 10,22, PD/DD oranının 1,36 ve FD/FAVÖK’ün 4,65 seviyesinde.

Buradan çıkarımla; TTKOM’un güncelde F/K oranı ve FD/FAVÖK bakımından sektörüne göre ucuz kaldığı görülürken, PD/DD oranına göre ise sektörüne oranla pahalı olduğu yorumu yapılabilir. 

Şirketin büyüme potansiyeli, yüksek yatırılan sermayenin getirisi (ROIC), güçlü kazanç momentumu ve cazip ileriye dönük çarpanları onu rakiplerine kıyasla öne çıkabilir.

Türk Telekom’dan Beklenti Üstü Kâr

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fintables, KAP,