Borsa İstanbul Notları

Tüpraş Bilanço Analizi: 2024 Yılına Dair Güçlü Beklentiler

March 5, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Tüpraş Bilanço Analizi: 2024 Yılına Dair Güçlü Beklentiler

Türkiye’nin en büyük ham petrol işleme kapasitesine sahip şirketi Tüpraş geçtiğimiz gün bilançosunu açıkladı. Tüpraş’ın 2023 mali yılı performansı, enflasyonun gölgesinde bir dönüşüm yaşadı. Enflasyon muhasebesi standartları altında yapılan inceleme, önceki yıla kıyasla net kârda dikkat çekici bir düşüşün altını çiziyor.

Bilanço sonrası açıklanan hedef fiyat güncellemelerine göre şirketi değerlendiren 6 kurumun Tüpraş için 12 aylık ortalama hedef fiyatı 216,3 TL seviyesinde. Bu güncel fiyata kıyasla şirketin yaklaşık 30% yükseliş potansiyeli olduğuna işaret ediyor. Hedef fiyatlar arasında en düşük hedef fiyat 195,4 TL iken en yüksek hedef fiyat ise 227 lira olmaktadır.

Tüpraş Bilanço Analizi: 2024 Yılına Dair Güçlü Beklentiler
  • Şirketin enflasyon muhasebesi uygulanmış sonuçlarına göre Tüpraş 2023 yılında 686,52 milyar TL satış geliri, 96,24 milyar TL FAVÖK ve 53,6 milyar TL net kâr açıkladı. 
  • Bu süreçte satış gelirlerinin yıllık 25% gerilediği dikkat çekerken buna karşın brüt kâr marjı yıllık 3,6 puanlık bir artışla 16% seviyesine yükseldiği belirtilebilir.
  • FAVÖK rakamları bir önceki yıla kıyasla 7%’lik bir düşüşe işaret ediyor. FAVÖK marjı ise 2,8 puanlık bir artışla 14%’e yükselmiş. Enflasyon muhasebesi etkileri hariç tutulduğunda, 2023’ün dördüncü çeyreğinde FAVÖK ve net kâr sırasıyla 22,1 milyar TL ve 19,9 milyar TL olarak gerçekleşmiş, piyasa beklentilerinin 18% ve 63% üzerinde bir performans sergilemiştir. Bu döneme ait ciro, 178,7 milyar TL ile piyasa projeksiyonlarına uygun bir seviyede gerçekleşmiştir.
  • Şirketin vergi öncesi net karı, çeşitli faktörlerin etkisiyle bir önceki yıla göre 16% oranında azalarak 57,82 milyar TL’ye düştü. Bu düşüşte, ürün marjlarında yaşanan 4,26 milyar TL’lik azalma ve parasal ile enflasyonist faktörlerden kaynaklanan 10,03 milyar TL’lik negatif etkiler önemli rol oynadı. Buna karşın, diferansiyellerde 1,39 milyar TL ve enerji maliyetlerinde 2,17 milyar TL’lik olumlu etkiler bu düşüşü tam olarak dengeleyemedi ve şirketin vergi öncesi karında bir azalmaya yol açtı.
  • Net kâr rakamlarının ise bir önceki yıla kıyasla 13% azalarak 53,6 milyar TL’ye gerilediği ve bu gerilemenin arkasında, faiz oranlarını aşan enflasyon kaynaklı 11,7 milyar TL’lik bir parasal kayıp yattığı belirtilebilir. Ayrıca şirketin 2023 yılı ertelenmiş vergi geliri 7,02 milyar TL’dir.
  • Öte yandan dikkat çeken noktalardan biri de şirketin net nakit pozisyonunun, 2022 yıl sonu itibarıyla 27,2 milyar TL’den, 2023 yıl sonu itibarıyla 62,7 milyar TL’ye önemli bir artış göstermiş olmasıdır.
Tüpraş Bilanço Analizi: 2024 Yılına Dair Güçlü Beklentiler

Şirketin ürün marjları, ılık geçen kış dönemi ve düşük enerji giderlerinin etkisiyle geçmiş yılların yüksek bazına ve önceki çeyreğe kıyasla düşük kaldı. Fakat buna rağmen tarihsel ortalamaların üzerinde bir performans gösterdiği vurgulanabilir. Ayrıca ağır-hafif ham petrol fiyat farkı, OPEC+’nın üretim kesintisi kararları sonrasında daralma eğilimi göstermiştir. Şirketin net rafineri marjı ise enflasyon muhasebesi etkileri dikkate alınmadan, 12,7 dolar/varil ile şirketin 11-12 dolar/varil aralığındaki beklentilerini aşmıştır.

Şirketin 2024 Beklentileri

2024 mali yılına yönelik beklentiler kapsamında, Tüpraş yönetimi ürün marjı için 14 dolar/varil seviyesinde bir beklenti belirlemiştir. Bu, Avrupa’daki düşük stok seviyeleri ve değişen ticaret yollarının desteğiyle, yılın ilk çeyreğinde yüksek marj seviyelerinin sürdürülebileceğine işaret etmektedir. Operasyonel hedeflere baktığımızda ise kapasite kullanım oranının 85%-90% aralığında olması beklenirken, şirket 2024 yılında 26 milyon ton üretim ve 30 milyon ton satış hacmine ulaşmayı hedeflemektedir. Ayrıca, 2024 yılı için planlanan yatırım harcamalarının 500 milyon dolar olacağı beklenmektedir.

Temettü

Son olarak, Tüpraş hissedarlarına hisse başına 10,38 TL brüt temettü (6,4% verim, 3 Nisan) ödemesi teklifinin genel kurula sunulmasına karar verdi. İlaveten şirket, 2Y24’te de şayet koşullar elverişli olursa, 2023 yılında yapıldığı gibi ikinci bir ödeme yapılmasının mümkün olduğunu açıkladı. 

Baktığımızda toplam dağıtılabilir kâr 55 milyar TL iken ve 20 milyar TL’lik ilk temettü teklifi dikkate alındığında şirketin ikinci temettüyü de dağıtabileceği söylenebilir. Genel olarak değerlendirildiğinde 2023’ün dördüncü çeyreğindeki finansal sonuçların piyasa beklentilerini aşması ve 2024 yılına dair güçlü beklentiler, piyasa tepkisinin olumlu yönde etkileyebilir.

Tüpraş Bilanço Analizi: 2024 Yılına Dair Güçlü Beklentiler

Dikkat Çeken Stratejik Detaylar

Bilanço detaylarında enflasyon muhasebesinin etkisini oldukça fazla hissettiğimiz şirketin yatırımcı sunumunda paylaştığı stratejik öngörüsünün oldukça dikkat çekici olduğu belirtilebilir. 

4 rafinerisi ile Türkiye’nin en büyük ham petrol işleme kapasitesine sahip şirketin öngörüleri Türkiye’nin fosil yakıt tüketiminin 2030 yılında zirve noktasına ulaşacağı yönünde. Şirket 2030 itibarıyla elektrikli araçların, binek araç segmentinde yeni araçlarda öncü araç olacağını ve 2040’dan önce ise araç parkında çoğunluk araç tipi olacağını öngörüyor. Hidrojenin ise 2030 itibarıyla hızlı bir büyüme sürecine gireceğini düşünüyor. 

Bu kapsamda şirket “Sürdürülebilir & Kârlı Tüpraş” hedefiyle kendisini gelecekte daha yeşil bir yerde konumlandırıyor. Sürdürülebilir rafinaj, sıfır karbon elektrik, biyoyakıtlar ve azaltılan rafinaj emisyonları ile stratejik bir dönüşüm planı çoktan hazır.

Tüpraş Bilanço Analizi: 2024 Yılına Dair Güçlü Beklentiler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Tüpraş 4Ç23 KAP, Yatırımcı Sunumu