Borsa İstanbul Notları

TTRAK Bilanço Değerlendirmesi: Büyüme Trendinde Fren

May 21, 2024 • 4 dakika okuma süresi
TTRAK Bilanço Değerlendirmesi: Büyüme Trendinde Fren

Türk Traktör, yılın ilk çeyreğine ilişkin bilançosunu paylaştı.

Türk Traktör (TTRAK) 2024’ün ilk çeyrek sonuçlarına göre 1,74 milyar TL net kâr elde etti. Geçen senenin ilk çeyreğine net kârda göre 6%’lık bir daralma olsa da FAVÖK’ünü geçen yılın aynı çeyreğine göre 12% artırmayı başardı. 

Net kârı baskılayan ana kalemlerden biri 696 milyon TL ile finansman maliyeti oldu. 

Finansman maliyetinin etkisine baktığımızda; FAVÖK marjı enflasyon muhasebeli tablolarda yıllık olarak 2023’ün ilk çeyreğine göre 16,73%’ten 18,63%’e yükselirken net kâr marjı 11,26%’dan 10,53’e düştü.

Kredi Maliyetleri Satışları Daraltmaya Başladı

Artan kredi maliyetleri ve parasal sıkılaşma otomobil talebini etkilemeye başladı. ODMD verilerine göre geçen sene Nisan ayında 96 bin olan perakende araç satışları bu sene nisan ayında 76 bin olarak gerçekleşti.

Sektörde aylık olarak bu denli daralmalar görmemize karşın enflasyon oranında TTRAK’ın net kârını arttırabildiğini, artan finansman maliyetlerine rağmen görebiliyoruz.

Bu verileri TTRAK özelinde değerlendirdiğimizde 2024 Nisan’da aylık 3.529 traktör satışı gerçekleştirirken, geçen yıl nisan ayında 4.070 traktör satışı gerçekleştirilmişti. Artan kredi maliyetleri Türk Traktör’ün satışlarının aylık olarak daralmasına yol açıyor gibi gözüküyor. 👀

Tarımda Devlet Destekleri Devam Ediyor

Ülkemizde devlet eliyle yapılan sübvansiyonlar Türk Traktör’ün kârlılığını 2023 yılında da etkilemişti. 

2023 yılında yıl içinde yapılan ek bütçe ile beraber toplamda 63,4 milyar TL tarımsal destekleme bütçesi ayrılırken 2024 yılı için bütçede tarımsal destek ödemelerinin 91,6 milyar TL olarak açıklandığı belirtilmişti. 

Ayrıca 2023’ün Aralık ayında Resmi Gazete’de açıklanan 1 milyon TL’den 2 milyon TL’ye yükselen faiz desteği, traktör sektörünün otomobil sektörüne göre daha dayanıklı kalmasını sağlayabilir. 

Ziraat Bankası yerli traktör alımlarına karşı 50% oranında kredi sübvansiyonu sağlıyor. (Örn: Yıllık kredi faizi 50% ise 25%) Bu durum zaten finansmana erişimi zorlaşan çiftçilerin ithal traktörlerden Türk Traktör gibi yerli şirketlere yönelmesine sebep olabilir.

Şirketin 2024 Beklentileri

Şirket kendi internet sitesine yüklediği 2024 beklentilerine göre Türkiye’nin yurt içi traktör pazarı büyüklüğünün 60-68 bin olmasını bekliyor. 2023 yılında Türkiye’nin yurt içi pazar büyüklüğü 78 bin traktör olarak gerçekleşmişti.

Geçen sene yurt içinde 34,5 bin traktör satışı yapan TTRAK 2024 yılında da 31 ile 35 bin arası traktör satışının gerçekleşmesini planlıyor.

İhracat rakamı ise 2023 yılında 16 bin adet olan TTRAK, 2024 yılında 13,5 ile 15 bin adet traktör satışı planlıyor.

Yatırım harcamalarının 80-90 milyon dolar civarında gerçekleşmesini bekliyor.

Çarpanlar Göz Korkutmuyor

Şirket açıklanan bilanço sonrası piyasa açılışında düşüş ile başladı. Şirketin F/K oranı 10,93 iken FD/FAVÖK oranı 7,04. Sektörle karşılaştırma yaptığımızda; sektörün ortalama F/K’sı 15,5 ve ortalama FD/FAVÖK oranı 15,4 olduğunu görüyoruz.

Bir diğer önemli çarpan Net Borç/FAVÖK; özellikle finansmana erişimin zor olduğu ve finansman maliyetlerinin çok yüksek olduğu dönemde cebinde net nakit bulunan şirketler daha göze çarpıyor. Türk Traktör’ün 5,6 milyar TL net nakdi bulunurken NB/FAVÖK çarpanı -0,42.

TTRAK Bilanço Değerlendirmesi: Büyüme Trendinde Fren

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak:Fintables, KAP, Türk Traktör, ODMD,