Analist Notları

Transformatör Sektörünün Favori Hisseleri

November 15, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Transformatör Sektörünün Favori Hisseleri

Biz farketmesek de transformatörler hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Nasıl olduğunu merak edebilirsin. Hatta belki transformatörün ne olduğunu bile bilmeyebilirsin. Ama aslında transformatörler, günlük hayatta karşılaştığımız trafoların ta kendisi! ⚡

Transformatör Sektörünün Favori Hisseleri

Trafolar, yani transformatörler, elektrik enerjisinin belirli gücünde gerilim ve akım değerlerinde istenilen değişimi yapan makinelerdir. Transformatör, elektrik enerjisini bir elektrik devresinden başka bir devreye veya birden fazla devreye aktaran bileşendir. Yani kısaca; transformatörler, elektrik santrallerinden evlerimize uzanan bir köprü görevi görürler. 💡

Dünya Transformatör ve Anahtarlama Ürünleri Sektörü 

Dünya genelinde enerji üretimi ve tüketimi arttıkça, ek enerji ekipmanlarına olan ihtiyaç da artıyor ve transformatör talebi artıyor. Baktığımızda, şu an transformatörlerin yerine geçebilecek bir alternatif teknoloji veya ürün bulunmuyor ve bu durum da transformatörleri vazgeçilmez yapıyor!

Global Market Insights’ın Ağustos 2022 raporuna göre, 2022’de küresel transformatör pazarı 54 milyar dolara ulaştı. 2023 ile 2032 tahmin dönemi boyunca ise yıllık bileşik büyüme oranının 7,2% olması bekleniyor. Bu tahmine göre, 2032’de küresel pazar büyüklüğünün 109,5 milyar dolar olması öngörülüyor.

2019 tarihli Stat Plan raporuna göre 2020’de 49,2 milyar dolar olan küresel transformatör pazarının 2022 ve 2023’te sırasıyla 55,5 ve 58,6 milyar dolara çıkması öngörülüyor. Ayrıca, 2020 ile 2025 arasında yıllık bileşik büyüme oranının 6% olması bekleniyor.

Transformatör Sektörünün Favori Hisseleri

Türkiye Transformatör ve Anahtarlama Ürünleri Sektörü 

Türkiye’deki toplam transformatör kapasitesi, 2012-2021 arasında kurulu güçle aynı hızda 5% oranında büyüdü. 2022-2026 yılları için ise 5,9% büyüme tahmin ediliyor. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2021 Elektrik Elektronik Sektör Raporu’na göre, transformatörler ve indüktörler, 1 milyar 724 milyon dolarlık ihracatın önemli bir bölümünü oluşturuyor. 2023 yılında hedeflenen ihracat miktarı ise 5,5 milyar dolar. Bu büyümeyi etkileyen faktörler arasında enerji talebinin artışı, özellikle Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden gelen yüksek talep gösteriliyor.

Transformatör Sektörünün Favori Hisseleri

Favori Transformatör Hisseleri

Başlamadan önce; Perihan Tantuğ ve Selçuk Gönençler’in Astor & GE karşılaştırmasını izlemek istersen seni buraya alalım! 👇🏻

General Electric (GE)

General Electric, 1876 yılında Thomas Edison tarafından kurulan ve bir dönem Amerika’nın elektrik dağıtımını tekelinde tutan şirkettir. ABD’nin en eski şirketleri arasında yer alır. GE; Enerji, Yenilenebilir Enerji ve Havacılık sektörlerindeki çalışmalarıyla tanınmaktadır.

Güncelde dünyadaki elektriğin üçte biri GE tarafından üretiliyor ve dünya çapındaki enerji iletim tesislerinin 90%’ı şirketin teknolojileriyle donatılıyor. Ayrıca GE, küresel enerji yazılımlarının 40%’ını sağlıyor.

Transformatör sektöründe de iddialı bir oyuncu olan GE, orta ile ultra yüksek gerilimden (1200 kV AC ve ±1100 kV DC) ve küçükten çok büyük güç değerlerine kadar çok çeşitli güç transformatörleri üretiyor.

Ürün grupları arasında SVC, HVDC, az bakım gerektiren ve reaktörler gibi geleneksel, özel transformatörlerin yanı sıra yeşil güç transformatörleri de bulunuyor. GE’nin güç transformatörleri, dijitalleştirilmiş koruma ve izleme sistemleri ile gelişmiş tasarım ve test yetenekleriyle olağanüstü performans, kalite ve güvenilirlik sağlıyor.

Dağıtım transformatörleri tarafında ise direk ve ped montajlı, tek ve üç fazlı ürünlerin yanı sıra primer ve sekonder trafo merkezi transformatörleri, döküm bobinli transformatörler, ağ transformatörleri ve voltaj regülatörleri gibi ürünler yer almaktadır.

General Electric, geniş ürün yelpazesine ek olarak sunduğu satış sonrası hizmetleri ile küresel transformatör pazarında lider konumunda bulunuyor.

Transformatör Sektörünün Favori Hisseleri

Eaton (ETN)

Eaton Corporation plc, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş, küresel merkezi Dublin, İrlanda’da bulunan bir Amerikan-İrlanda çok uluslu güç yönetimi şirketidir. Eaton’ın 92.000’den fazla çalışanı bulunmaktadır ve 175’ten fazla ülkedeki müşterilere ürün satmaktadır.

Tam 100 yıldır New York Borsasına kote olan Eaton; elektrik, havacılık, araçlar ve e-mobilite gibi alanlarda faaliyet göstermektedir. Şirketin elektrik iş kolu geçen yılın toplam satışlarının 24%’ünü oluşturdu. Elektrik faaliyetlerinin ürünleri arasında transformatörler, devre kesiciler, şalt cihazları, UPS sistemleri, güç dağıtım üniteleri, panel panoları, yük merkezleri, motor kontrolleri, sayaçlar, sensörler, röleler ve invertörler yer almaktadır.

Transformatör Sektörünün Favori Hisseleri

Astor Enerji (ASTOR)

Astor Enerji A.Ş. transformatör imalat ve satışı yaparak elektromekanik imalat sanayinde hizmet veren bir firmadır. Ankara ili Sincan ilçesinde yer alan Ankara ASO 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde 140.000 m² arsa üzerinde toplam 105.000 m² kapalı alanlı birbiri ile entegre iki ayrı fabrika binasında üretim faaliyetinde bulunmaktadır.

Söz konusu iki fabrika ünitesi 78.000 m² ana fabrika ve 27.000 m² mekanik imalat fabrika binalarından oluşmaktadır. Astor Enerji, yağlı ve kuru tip dağıtım transformatörleri, güç transformatörleri, özel tip transformatörler, endüstriyel transformatörler, orta ve yüksek gerilim anahtarlama ürünleri, beton ve sac köşk olmak üzere trafo merkezleri imal etmektedir.

İSO-500 2022 yılı verilerine göre 128. büyük sanayi kuruluşu olan Astor Enerji, transformatör ve anahtarlama ürünleri üreticileri bazında sıralamaya bakıldığında ilk sırada yer aldığı görülmektedir. Şirket, 2021 yılında 147. büyük sanayi kuruluşu olan yerini 19 basamak yukarıya taşımıştır. Yurt içi piyasadaki güçlü konumunun yanı sıra 90’dan fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. İhracatının toplam hasılat içerisindeki payı 34%’ler seviyesine yükselmiştir. 

Astor’u detaylı incelemek istersen; Tuncay Turşucu ile devasa Astor fabrikasını senin için gezdik. Hemen izleyebilirsin! 👇🏻

Transformatör Sektörünün Favori Hisseleri

Kontrolmatik (KONTR)

Kontrolmatik’in 100% iştiraki olan Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş. 08.12.2021 tarihinde kurulmuş olup, batarya teknolojileri konusunda, lityum iyon ve diğer ileri teknolojileri kullanan elektro kimyasal enerji depolama hücre üretim tesisi, enerji depolama hücresi üretimi, batarya paketi üretimi, enerji depolama sistemi tasarımı ve anahtar teslim çözüm faaliyetlerinde bulunmak amacı ile kurulmuştur. Dönem sonu itibarıyla çalışan 131 personeli bulunmaktadır.

Şirketin faaliyet konuları ana faaliyet konusu olan enerji sektöründe paralel iş kollarında faaliyet gösteren 12 iştiraki bulunmaktadır. Pay sahipliği her bir iştirakte en az 50% ve üzeridir. Yurt içi ve yurt dışında devlet destekli güçlü yatırımlara ship olan şirket sektörün en yenilikçi şirketleri arasında yer alıyor.

Transformatör Sektörünün Favori Hisseleri

Dilersen Tuncay Turşucu’nun Kontrolmatik Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan ile sohbetini izleyebilirsin! 👇🏻

Transformatör Sektörünün Favori Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: GE, Eaton, Astor, Kontrolmatik