Bültenler

Toyota, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda Hisse Bölünmesine Gidiyor

September 28, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Toyota, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda Hisse Bölünmesine Gidiyor

Toyota Motors, hissedarları arasındaki bireysel yatırımcı oranını artırmayı amaçlayarak 30 yıl aradan sonra hisse bölünmesine gidiyor.

Çarşamba gününden itibaren Toyota, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’ndaki her bir hissesini beş eşit parçaya bölerek hisse sayısını beş katına çıkaracak ve birim fiyatını düşürecek.

Toyota, hisse bölünmesinin amacının “asgari yatırım miktarını azaltarak hisse senedinin likiditesini artırmak ve Toyota hisselerine yatırım yapmanın daha kolay olduğu bir ortam yaratmak” olduğunu söyledi.

Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem yapmak için bir yatırımcının en az 100 hisseden oluşan bireysel lotları satın alması gerekiyor. Toyota’ya yatırım yapmak isteyen bir yatırımcı, bölünmeden önce minimum 1 milyon yen’lik bir yatırım yapmak zorundaydı, fakat bölünme sonrasında bu miktar ortalama 200 bin yen olacak.

  • Matsui Securities’in kıdemli stratejisti Tomoichiro Kubota, perakende yatırımcıların 300.000 yen ile 400.000 yen arasındaki tek seferlik işlemler gerçekleştirme yoğunluğunun fazla olduğunu ve bölünmeden sonra Toyota hisseleriyle daha kolay ilişki kurabileceklerini söyledi.

  • Daiwa Securities’in baş stratejisti Kenji Abe, “2006’dan bu yana bölünen 602 hisse için, bölünen hisselerdeki bireysel yatırımcıların sayısı, bölünme duyurularından sonraki ilk yılda yaklaşık %10 arttı. Duyurudan iki yıl sonra da %20 arttı” dedi.

👉 Bir Adım Gerisi

Pazartesi günü Toyota, önceki kapanışa göre %2 artışla yeni bir rekor seviye olan 10,350 yen’e ulaştı. Toyota hisseleri, Güneydoğu Asya’daki koronavirüs salgınından kaynaklanan üretim kesintileri nedeniyle bir süredir düşüşteydi.

Toyota, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Mayıs ayında duyurduğu ve yaklaşık 250 milyar yen (2,25 milyar dolar) değerinde hisse geri alımı yapılması planlanan programı tamamladığını söyledi.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Toyota’s stock split aims to reel in small investors

Veriler 28.09.2021 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı