Borsa Haberleri

THYAO Bilanço Değerlendirmesi: Yolcu Verileri Olumlu, Giderler Marjları Daraltıyor

May 23, 2024 • 5 dakika okuma süresi
THYAO Bilanço Değerlendirmesi: Yolcu Verileri              Olumlu, Giderler Marjları Daraltıyor

Türk Hava Yolları 2024’ün ilk çeyrek sonuçlarına göre 6,9 milyar TL net kâr elde ederken 15,5 milyar TL FAVÖK rakamına ulaştı. THYAO, net kârını geçen seneye oranla 57%, FAVÖK’ünü ise geçen seneye oranla 30% artırmayı başardı.

1,8 milyar TL ertelenmiş vergi geliri net kârın çeyreğini oluşturuyor. Satışlar 147,23 milyar TL olsa da geçen yılın ilk çeyreğine göre TL bazında 160% civarında artan personel giderleri ve 90% artan akaryakıt giderleri FAVÖK’ü baskılamış görünüyor. 

Fakat bu sene asgari ücretin 1 kere artırılacak olması, ilerleyen çeyreklerde kurumun kararıyla bir değişiklik olmazsa personel giderlerinde bu denli artış görmemizin önüne geçebilir. Pegasus’ta (PGSUS) da benzer şekilde personel giderlerinde artış gözlemlenmişti.

Havacılığın en güçsüz çeyreği olarak kabul edilen ilk çeyrek sonuçlarına göre, net kâr rakamı ertelenmiş vergi gelirinin etkisine rağmen F/K oranını neredeyse hiç değiştirmedi diyebiliriz. Son 12 aylık net kârın 4%’ünü oluşturan ilk çeyrek sonuçlarını yaz sezonuna hazırlık tarafında ayrı değerlendirmek gerekiyor.

Yolcu Trafiği İyileşiyor

THYAO’nun Nisan ayında yolcu sayısında 6,9% artış yaşanırken koltuk kapasitesi geçen yılın Nisan ayına göre 11,1% arttı. Yurt içinde geçen sene Nisan ayına göre yolcu sayısı 11% artarken yurt dışı 4,5% artış gösterdi. Burada Ajet tarafındaki gelişmelerin yurt içi ağırlıklı yolcu sayısının artışına sebebiyet verdiği söylenebilir. 

Ocak-Nisan arasındaki verilere baktığımızda yolcu sayısında geçen yılın Ocak-Nisan ayına göre 8%, THYAO altında uçak sayısında 9,9% ve yeni gelen uçakların daha fazla koltuk kapasitesine sahip olmasıyla birlikte koltuk kapasitesinde 11,1% artış yaşandı. 

Bu kapasite artışlarına rağmen yolcu sayısında beklenilen artış henüz gerçekleşmemiş görünüyor. 

Havacılık faaliyeti gösteren bir diğer şirket olan Pegasus’un verilerine geçen yılın Ocak-Nisan arası döneme göre baktığımızda 27% gibi yolcu sayısında artış görülürken benzer koltuk kapasitelerine rağmen Türk Hava Yollarında bu oran 8% olarak gerçekleşti.

Fakat özellikle Nisan ayıyla birlikte gelen yolcu sayılarındaki pozitif trend, yaz sezonunun açılmasıyla birlikte desteklenebilir.

Döviz Kuru ve Jeopolitik Gerilimler 

Özellikle Türk Hava Yolları gibi yüksek ihracat oranına sahip şirketler için döviz kuru en elzem detaylardan birisi olabiliyor. Yılbaşından bu yana enflasyon aylık 3%-4% arası yükselirken dolar kuru bu süreçte 10% bile yükselmedi. Döviz kurundaki bu hareketsizlik yurt dışı satışlarında marjların düşmesine veya satışların azalmasına sebebiyet verebilir.

Ortadoğu’da yaşanan sıcak gelişmeler ve Rusya ile Avrupa’nın gerginliklerinin artması, bazı ülkelerde havalimanlarının kapatılmasına veya yaz sezonunda havayolu taşımacılığı sektörünün daralmasına sebebiyet verebilir. Bunu en son İran’da çok net bir şekilde görmüştük.

Brent petrolün artmasıyla jet yakıtı fiyatlarında artış göründü. Şirket her ne kadar 81 dolar seviyesinde akaryakıt giderlerinin 47%’sini hedgelemiş olsa da brent petrolün global faiz indirimlerinin başlamasıyla yukarı yönlü ivmelenmesi, giderlerin 35-40%’ını oluşturan akaryakıt giderlerinin artmasıyla önemli bir risk teşkil edebilir.

Giderler Marjları Baskıladı

Akaryakıt gideri ve personel giderlerindeki artış marjların düşmesine sebep oldu. FAVÖK marjı geçen sene ilk çeyrekte 14,51% iken bu çeyrekte 10,53% olarak gerçekleşti. Brüt kâr marjı ise yine aynı şekilde 14,89% iken 10,96% olarak gerçekleşti. Yolcu sayılarındaki artışa rağmen marjlarda bu denli bir daralma akaryakıt giderlerinin kontrolden çıkmasıyla daha da derinleşebilir.

THYAO Bilanço Değerlendirmesi: Yolcu Verileri Olumlu, Giderler Marjları Daraltıyor

Şirketin 2033 Stratejisi 

2023 yılında 435 güncel olarak ise 453 uçağı bulunan Türk Hava Yolları 10 yıl içinde bunu neredeyse 85% artırarak 813 uçağa çıkmayı hedefliyor. 

Yeni uçakların koltuk kapasitesinin daha fazla olmasıyla beraber kilometre başına arz edilen koltuk (akk) seviyesinin yaklaşık 2 katına çıkartılarak 2023 yıl sonu 235 seviyesinden 492 seviyesine çıkarılması hedefleniyor.

2023 yıl sonu itibariyle 84 milyon olarak gerçekleşen yolcu sayısını da 2 katına çıkartarak 171 milyona ulaşılması hedefleniyor.

THY-Kargo tarafında toplam taşınan kargoların 1,7 milyon tondan 3,9 milyon ton taşıma kapasitesine ulaşma hedefleri bulunuyor.

2023 yılında ortalama dolar kuruyla 20 milyar dolar satış geliri elde eden şirket 2033 yılında 52 milyar dolara ulaşmak istiyor.

THYAO Bilanço Değerlendirmesi: Yolcu Verileri Olumlu, Giderler Marjları Daraltıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: THYAO, Fintables, KAP