Borsa Yorumları

Thornburg’ün “AL” Dediği Temettü Hisseleri

May 31, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Thornburg’ün “AL” Dediği Temettü Hisseleri

Thornburg Investment Management’ın yatırımlardan sorumlu eş başkanı Ben Kirby’ye göre, gelir arayışında olan yatırımcılar için temettü hisselerini değerlendirmenin tam vakti.

Kirby, uzun süredir “zamansız” bir strateji olarak adlandırdığı temettü ödeyen hisselere yatırım yapıyor. Sadece gelir avantajı elde etmekle kalmıyor, aynı zamanda bu stratejinin küresel piyasalarla rekabet edebilecek sonuçlar üretme eğiliminde olduğunu söylüyor.

🔎 Şu anda yatırımcıların, temettü hisselerinin büyük bir indirimle satılıyor olmasından dolayı ek bir avantaja sahip olduklarını da söyleyen Kirby, “Genel olarak hisseler uzun vadeli ortalamalarının üzerinde ancak temettü ödeyen hisseler değerleme açısından uzun vadeli ortalamaların altında.” diyor. 

Kirby, doğru temettü hissesini ararken sağlam bilanço ve serbest nakit akışının yanı sıra rekabet avantajları ve sürdürülebilir kâr marjları sunan şirketleri tercih ediyor. Ayrıca bir şirketin yönetim kurulunda iyi bir yönetim görmekten de hoşlanıyor.

Aşağıda, Kirby’nin fonlarında yer alan ve özellikle mevcut şartlar altında beğendiği temettü hisselerini inceleyebilirsin:

🏠 Home Depot (HD)

Kirby, 2,8% temettü getirisi olan Home Depot’a yatırım yapmak için çok sayıda neden olduğunu söylüyor.

Ev geliştirme perakendecisinin 12 çeyrektir negatif trafik artışı yaşadığını ancak bunun uzun sürmeyeceğini düşünen Kirby’e göre hissede büyüme için fırsatlar devam ediyor.

Genel ev geliştirme alanında pazar payı almaya devam ediyorlar.” diyen Kirby, ayrıca Home Depot’nun hâlâ güçlü olan tüketici harcamalarının yanı sıra yaşlanan konut stoku ve Y kuşağının banliyölere taşınmak istemesi gibi demografik trendler gibi seküler faktörlerden de faydalanacağını sözlerine ekledi. 

Yüksek ev fiyatlarının da Home Depot için iyi bir görünüm sunduğunu düşünen Kirby, “Bu, insanların evleri konusunda kendilerine daha fazla güvendikleri ve evlerini iyileştirmek için yatırım yapmaya daha istekli oldukları anlamına geliyor.” diyor.

Tabii bir de hissenin cazip değerlemesi var: S&P 500’ün 25,1’lik fiyat/kazanç oranına karşılık Home Depot’un son 12 aylık fiyat/kazanç oranı 22,1 seviyesinde. 

Kirby, bu yıl şimdiye kadar 6% değer kaybeden HD hisseleri için “Trafiğin muhtemelen yeniden artmaya başlayacağı bir zamanda indirimli işlem görüyor.” yorumunu yapıyor.

💰 Citigroup (C)

Kirby’nin beğendiği bir diğer isim de JPMorgan Chase’e (JPM) göre fiyat-defter değeri bazında büyük bir iskonto ile işlem gören Citigroup. Ayrıca Kirby, bankanın karmaşık bir geri dönüş hikayesi olduğunu ve bunun potansiyel olarak ileriye dönük getiri sağlayabileceğini düşünüyor.

Banka eylül ayında kurumsal bir yeniden yapılanmaya gittiğini duyurmuştu. CEO Jane Fraser bu ayın başlarında Citi’nin yeniden yapılanmayı mart ayında tamamladığını söyledi.

Fraser, “Artık daha sade bir bankayız ve iki önceliğimize odaklanmış durumdayız; iş performansımızı artırmak ve dönüşümümüzü gerçekleştirmek.” demişti.

Şirket ayrıca 2017’den bu yana hisse sayısını yılda yaklaşık 5% oranında azaltıyor. Kirby, azaltımların devam etmesi halinde, hissenin temettü getirisiyle birlikte, “Bu tek başına oldukça rekabetçi bir getiri sağlayacaktır.” diyor.

Citi hisseleri bu yıl şimdiye kadar 20% artış gösterdi ve %3,4 temettü getirisi sağladı.

☎️ AT&T (T) 

Son olarak Kirby, 6,5% temettü getirisine sahip AT&T’nin “cazip bir yatırım” olduğuna inanıyor.

Daha önce hisseye sahip olduğunu ve şirketin kötü satın almalarla hissedar değerini yok etmesinin ardından sattığını söyledi. AT&T, 2015 yılında DirecTV’yi satın aldı ve 2021 yılında özel bir şirkete dönüştürdü. Time Warner’ı da 2018’de satın aldı ve ardından 2022’de Discovery’ye sattı.

Kirby, “Yeni CEO ve yeni yönetim kurulundaki birkaç üye, burada hissedar değeri yaratmanın yolunun kendi işlerine bağlı kalmak olduğunu anladılar.” diyor.

AT&T’nin ayrıca yüksek serbest nakit akışına sahip olduğunu ve özsermaye üzerindeki serbest nakit getirisinin yaklaşık 13% olduğunu belirten Kirby, “Tek yapmaları gereken bunun yarısını temettü olarak ödemek. Diğer yarısını da borçlarını ödemek için kullanırlar ve borçları uygun bir seviyeye indiğinde de hisse geri alımına başlarlar. Yani bu şirketin çift haneli bir getiri elde etmesi için büyümesi bile gerekmiyor.” diye ekledi. 

Thornburg’ün “AL” Dediği Temettü Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC