Borsa Haberleri

Tesla’nın Değeri 575 Milyar Dolar Düştü

Tesla’nın Değeri 575 Milyar Dolar Düştü
Google News Icon Takip Et

Tesla (TSLA) hissesi salı günü 7% düşüş ile 628 dolara geriledi. Bu gerileme şirketin hisse senedinin, kasım ayından bu yana tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık olarak 49% düşüş yaşamasına neden oldu.

Tesla’nın Değeri 575 Milyar Dolar Düştü

Bu durum sonucunda Daiwa Analisti Jairam Nathan, salı sabahı Tesla hisseleri için fiyat beklentisini 1.150 dolardan 800 dolara indirdi. Ayrıca Nathan, Tesla’nın Şangay’daki Covid kısıtlamalarına ek olarak arz sorunları yaşadığını da belirterek yatırımcıları Tesla’nın hisselerindeki düşüşü hakkında bilgilendirdi. Öte yandan Nathan’a göre Tesla’nın Austin ve Berlin fabrikaları, beklenenden daha fazla gelir getirme ihtimaline sahip olabilir.

Nathan, şirketin bu yılki teslimatlarında 180.000 araç azalışı olacağını da tahmin ediyor. Bu da Tesla’nın daha önce beklenen 1,4 milyon adedin aksine bu yıl 1,2 milyon araç teslim edeceği anlamına geliyor.

Tesla’nın hisseleri, Musk’ın kasım ayı hissesinin yaklaşık 10%’unu satacağını önermesinden bu yana büyük kayıplara yol açtı. Fakat fiyatlar artan faiz oranları karşısında daha geniş piyasa mücadelesi verirken daha da düşmeye başladı. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Endeksi’nde Tesla bu yıl 47% düşüş de kaydetti.

Tesla’nın Değeri 575 Milyar Dolar Düştü

Fakat Elon Musk’ın başı şu anda sadece Tesla hisseleri ile dertte değil. Musk, Twitter (TWTR)‘daki botlarla ilgili duyduğu endişe nedeniyle teklif fiyatını düşürmeye çalışıyor. Öte yandan Twitter’ın yönetim kurulu, anlaşmada herhangi bir değişiklik olmayacağını belirterek Musk’ı işin içinden çıkamayacağı bir hâle sokuyor.

Cathie Wood tarafından yönetilen New York City yatırım şirketi Ark Invest, bu düşüşe rağmen, salı günü Tesla hisselerinden 10 milyon dolarlık alım yaptı. Ayrıca Tesla geçen ay şirket tarihinin en karlı çeyreğini bildirerek rekor teslimatlarla beslenen ilk çeyrek gelirinin 3,3 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı