Borsa Haberleri

Tesla’dan Harika Bilanço: Beklentileri Geçen Kâr ve Cybertruck ile ‘Yeni Bir Model’ Planı

Tesla’dan Harika Bilanço: Beklentileri Geçen Kâr ve Cybertruck ile ‘Yeni Bir Model’ Planı
Google News Icon Takip Et

2023 için hisse başı kazanç tahminlerini aşan ve 1,8 milyon araç üretimi gerçekleştireceği öngörüsünde bulunan Tesla (TSLA), kapanış sonrası işlemlerde değer kazandı.

● Austin merkezli şirketin çeyreklik net geliri 12,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

● Dördüncü çeyrekte toplam 439.701 araç üreten elektrikli araç devi, 405.278 araç teslimatı yaptığını duyurdu. Tesla tüm yıl 1.369.611 araç üretirken (yıl bazında +%47), 1.313.851 araç teslimatı yaptı (yıl bazında +%40).

● Geçen çeyrekte 17,2% seviyesinde gerçekleşen faaliyet marjı, satışların 16%’sına düştü. Çeyreğin başlarındaki yüksek fiyatlama ve teslimat artışından sağlanan kaldıraç, yüksek ham madde maliyetlerini ve olumsuz kur etkisini tam olarak dengelemeye yetmedi.

● Beklendiği gibi, enflasyonun maliyet yapısı üzerindeki etkisine dikkat çeken Tesla (TSLA), maliyet tasarrufunu artırmayı planladıklarını duyurdu.

● İleriye dönük değerlendirmeler yapıldığında, FSD gibi yazılım ürünleriyle ilgili kârları için kaydettiği hızlanmanın donanım ürünleriyle ilgili kârlarına eşlik etmesi bekleniyor.

● Tesla (TSLA), Berlin’de bulunan Model Y hattının çeyrek sonuna doğru haftada 3 binden fazla araç ürettiğini bildirdi. Şanghay’ın tam kapasiteye yakın çalıştığı belirtildi. Yılın ilerleyen tarihlerinde Austin Gigafactory’de başlayacak Cybertruck üretimi için her şey yolunda gidiyor. Şirket, yeni nesil aracıyla ilgili detayları 1 Mart’ta düzenlenecek Yatırımcı Günü’nde paylaşmayı planlıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha