Bültenler

Tesla Hissedarları 3:1 Hisse Bölünmesini Onayladı!

Tesla Hissedarları 3:1 Hisse Bölünmesini Onayladı!
Google News Icon Takip Et

🍕 Tesla hissedarları perşembe günü, şirketin hisselerini daha küçük yatırımcılar için daha erişilebilir hale getirecek bir hareket olan 3:1 hisse senedi bölünmesini onayladı.

Hissedar oylamasının ön sonuçları, elektrikli otomobil ve güneş paneli üreticisinin Austin, Teksas’taki yeni fabrikasındaki yıllık toplantısında açıklandı.

🤓 Tesla, hisse bölünmesiyle hedeflediği amacının, çalışanlarına daha fazla miktarda hisse vermenin yanı sıra hisse senedini perakende yatırımcılar için daha erişilebilir hale getirmek olduğunu belirtti.

🔪 Bölünme Tesla’nın hisselerini 300 dolar aralığına indirecek, ancak Tesla, bölünmenin ne zaman yürürlüğe gireceğini henüz belirtmedi. Tesla planını ilk olarak 28 Mart’ta bir tweet ile açıklamıştı. Duyuru ve oylama arasındaki dört aylık gecikmenin faydalı olduğu kanıtlandı: büyüme hisselerindeki ralli, Nasdaq 100 Endeksini haziran ayının en düşük seviyesinden yaklaşık 20% artırdı ve Tesla, mayıs ayının en düşük seviyesinden yaklaşık 50% yükseldi.

🚀 Hem, Tesla hisselerinin Ağustos 2020’deki son hisse bölünmesinden bu yana 200%’den fazla arttığını biliyor muydunuz?

Hisse bölünmesi nedir? Hisse bölünmesi, bir şirketin sahibi olduğu tüm hisse senetlerini bölünme yöntemi ile çoğaltmasıdır. 

Örneğin; bir şirketin toplamda 1.000 adet hissesi var ve hisse fiyatı 15 dolar diyelim. 3:1 hisse bölünmesi olursa, her bir hissesi üçe bölünecek demektir. Bu durumda toplam hisse adedi 3.000 ve hisse fiyatı ise 5 dolar olur. (👉 Detaylar için Midas Akademi’deki içeriğimize bakabilirsin.)

Ally’nin para ve piyasalar baş stratejisti Lindsey Bell, “Hisse senetleri daha ucuz bir aralıkta işlem gördüğünde, günlük yatırımcılar şirketin bir parçasını daha kolay karşılayabilirler” dedi. “Bu, hisselere daha fazla ilgi gösteriyor ve daha fazla ilgi, hisse senedi ticareti yapan daha fazla insan anlamına geliyor.

Peki parça hisseler de bölünecek mi? Parça hisseler de aynı şekilde hisse bölünmesine girecek. Midas aracılığıyla aldığın 0,1 adet Tesla hissesi de 3:1 oranında bölünecek.

🤓 Önemli not: Şirketler genelde hisse fiyatları çok yükseldiği (bir Tesla hissesinin şu an fiyatı 925,90 dolar) dönemlerde bu yönteme başvurarak hisse fiyatını daha erişilebilir kılar. Hisse bölünmesi bir şirketin değerini değiştirmez, sadece hisse adedini ve hisse fiyatını değiştirir.

📢 CEO Açıklamaları

Musk’a Tesla’nın sermayesini önümüzdeki yıllarda nasıl kullanmayı planladığı da soruldu. 

  • CEO, Tesla’nın öncelikle sermaye harcamalarını ve araştırma ve geliştirme harcamalarını “boşa harcamadan elimizden geldiğince hızlı” artıracağını söyledi. Tesla’nın gelecekteki nakit akışının neye benzediğine bağlı olarak “bir tür hisse geri alımının mümkün olduğunu” ekledi.
  • Aynı zamanda SpaceX’in CEO’su olan Musk, Tesla hisse geri alımlarını henüz “taahhüt etmek istemediğini” ve bir yerlerde bir mücbir sebep olayının denklemi değiştirebileceğini söyledi. Ancak, Tesla’nın gelecekteki nakit akışı sağlam görünüyorsa ve dünya “nispeten istikrarlı” ise, o zaman “hisse geri alımının masada olduğunu” yineledi.

Önemli Beklentiler: CEO Elon Musk, toplantıda, şirket yılda 20 milyon araç yapma hedefine doğru ilerlerken gelecekte büyük bir fabrika genişlemesini de tartıştı. Güncelde şirket, yılda yaklaşık 1,5 milyon üretiyor.

  • Musk, Tesla’nın bu yıl başka bir fabrika sahası ilan edebileceğini ve gelecekte yaklaşık bir düzine fabrikaya sahip olmasını beklediğini söyledi. Şu anda şirketin Fremont, California’da montaj tesisleri var; Austin; Berlin ve Şanghay. Musk, birçoğunun Kanada’yı bir sonraki yeni tesis için bir yer olarak önerdiğini söyleyerek şaka yaptı.
  • Musk Perşembe günü yaptığı açıklamada Tesla’nın kısa süre önce 3 milyonuncu arabasını ürettiğini ve bu yıl içinde yeni bir fabrika yeri açıklamayı umduğunu söyledi.
  • Musk Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketin Nevada’da haftada yalnızca 50 araç pil paketini geri dönüştürdüğünü ve Tesla otomobillerinin pil paketlerinin çoğunun bugün hala kullanımda olduğu için sayının çok düşük olduğunu açıkladı.

Twitter Satın Alınması Endişe Yaratmıştı!: Tesla hissesi Perşembe günü bu yıl şimdiye kadar 12,4% düşüşle 925,90 dolardan kapandı, ancak Musk’ın Nisan ayında Twitter’ı satın almak için 44 milyar dolarlık bir teklif vermesinin ardından Mayıs ayına kadar 40%’tan fazla düştü.

  • Yatırımcılar, sosyal medya platformunu satın alırsa Musk’ın dikkatini Tesla’dan uzaklaştıracağından endişeliydi.
  • Ancak Musk, temmuz ayında anlaşmadan vazgeçti ve Twitter, onu satın almaya zorlamak için dava açtı. Ekim ayında Delaware Chancery Court’ta bir duruşma yapılması planlanıyor. 

👀 Tesla Kazanç Raporu Nasıldı? Tesla hissesi, beklenenden daha iyi ikinci çeyrek kazançlarıyla desteklenerek temmuz ayında toparlanmaya başladı.

  • Tesla’nın 16,9 milyar dolarlık üç aylık geliri, bir önceki çeyrekte 18,7 milyar dolarlık rekor seviyeden düşmesine ve şirketin rekor kar serisine son vermesine rağmen, bir yıl öncesine göre 42% arttı. 
  • Wedbush analisti Dan Ives, kazanç raporunun ardından yaptığı açıklamada, “Özetle, çeyrek, sağlıklı rehberlikle korkulandan daha iyiydi” dedi.

Not: Hissedarlar ayrıca Ira Ehrenpreis ve Kathleen Wilson-Thompson’ı Tesla yönetim kuruluna yeniden seçtiler.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı