Borsa Haberleri

Tesla Bilanço Yorumu: Geleceği Parlak Satış ve Heyecan Verici Üretim Planları

Ocak 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tesla Bilanço Yorumu: Geleceği Parlak Satış ve Heyecan Verici Üretim Planları

4. çeyrek bilanço açıklamasında, talepteki yavaşlamanın beraberinde getirdiği endişelerin yersiz olduğunu ifade eden Musk, fiyat indirimleri sayesinde benzeri görülmemiş seviyelerde sipariş alındığını kaydetti.

● “Ocak ayında, bugüne kadar tarihimizde hiç görmediğimiz kadar büyük siparişler aldık. Şu anda aldığımız sipariş sayısı üretim hızının neredeyse iki katı.”

● CFO Zachary Kirkhorn, ABD’de uygulanan fiyat indirimlerinin vergi düzenlemeleri kapsamında yapıldığını, talep tarafındaki endişelerin dikkate alınmadığını belirtti. Musk daha sonra yaptığı açıklamada, güçlü talebe bağlı olarak yıl içinde “küçük fiyat artışları” yapma opsiyonlarının olabileceğini vurguladı.

● Üretim cephesinden bakan Musk, şirketin 1,8 milyon araç üretim hedefinin taban hedef olduğunu söyledi. Musk’a göre, yapılan şirket içi tahminlerde 2023 yılındaki araç üretim adedinin yaklaşık 2 milyon olacağı belirlendi.

● Musk analistlerle yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Deprem, tsunami, savaş, salgın vb. olup olmayacağı bizim kontrolümüzde değil. Tedarik zincirinde büyük bir kırılmanın veya büyük bir sorunun yaşanmadığı sorunsuz bir yıl geçirirsek, bu yıl 2 milyon araç üretme potansiyelimiz var. Bence bu seviyede bir talep gelecek.”

● Ayrıca Cybertruck üretimi konusunda bilgilendirme yapan Musk, üretimin yaz aylarına kadar başlayacağı yönünde bir tahminde bulundu. Bununla birlikte, bu çaptaki üretimin 2024 yılına kadar tamamlanma olasılığının düşük olması konusunda temkinli konuştu.

Tesla Bilanço Yorumu: Geleceği Parlak Satış ve Heyecan Verici Üretim Planları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti