Borsa Haberleri

Tesla 1. Çeyrek Bilançosunu Açıkladı: Rekor Satış

Tesla 1. Çeyrek Bilançosunu Açıkladı: Rekor Satış
Google News Icon Takip Et
Tesla 1. Çeyrek Bilançosunu Açıkladı: Rekor Satış

Tesla (TSLA), 2022 için ilk çeyrek bilançosunu yatırımcılarıyla paylaştı ve analistlerin beklentilerini bir kez daha aşmayı başardı. 

Tesla 1. Çeyrek Bilançosunu Açıkladı: Rekor Satış

İşte çeyrek bilançosundan öne çıkanlar ve beklentiler:

 • Hisse başına kazanç: 3,22 dolar, beklenti 2,26 dolar yönündeydi.
 • Gelir: 18,76 milyar dolar, beklenti 17,80 milyar dolar yönündeydi.
 • Şirketin hisseleri kapanış sonrası işlemlerde 6%’ya kadar yükseldi.

Otomotiv geliri, geçen yılın aynı dönemine göre 87% artarak 16,86 milyar dolara ulaştı. Otomotiv brüt kâr marjları, Tesla’nın ana segmentinde 5,54 milyar dolar brüt kâr elde etmesiyle 32,9%’a yükseldi.

Tesla 1. Çeyrek Bilançosunu Açıkladı: Rekor Satış

📈 Bilançoda Araba Satışındaki Artış ve Zamlar Etkili Oldu

Şirket, gelir artışının kısmen teslim edilen araba sayısındaki artıştan ve ortalama satış fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını söyledi.

 • Ne kadar araç satıldı? Tesla, ilk çeyrek için 310.048 araç teslimatı bildirdi. Model 3 ve Model Y araçlar, 31 Mart 2022’de sona eren dönemde teslimatların 95%’ini veya 295.324’ünü oluşturdu.
 • 50% büyüme bekleniyor: CFO Zachary Kirkhorn ve CEO Elon Musk, Tesla’nı bu yıl en az 50% büyüyebileceğinden emin olduklarını söyledi.
Tesla 1. Çeyrek Bilançosunu Açıkladı: Rekor Satış

🇨🇳 Çin’deki Covid Kapanmaları Tesla’yı Üzebilir

Diğer taraftan, Çin’deki sert karantina önlemleri Tesla’nın ilerleyen dönemlerde başını ağrıtabilir. 

 • Bir adım geriden: Tesla, COVID-19’un patlak vermesi nedeniyle üç hafta geçici olarak kapatıldıktan sonra şirketin Şanghay tesisinde üretime tekrar başlamak istiyor. Ancak bölgede devam eden karantina nedeniyle işe geri dönme sürekli erteleniyor. 

Yöneticiler, şirketin Covid ile ilgili kapanmalar nedeniyle Şanghay’da yaklaşık bir aylık “inşa hacmi” kaybettiğini kaydetti. Kirkhorn, “Üretim sınırlı seviyelerde devam ediyor ve mümkün olan en kısa sürede tam üretime geri dönmek için çalışıyoruz.” dedi.

 • Musk olumlu olmaya devam ediyor: Bu yavaşlamaya rağmen Musk, “Bu yıl bir buçuk milyon araba üretebilmemiz muhtemel görünüyor.” dedi. 
 • Tesla için uzun bir kuyruk oluştu: Ünlü milyarder ayrıca, şimdi sipariş veren müşterilerin uzun bir bekleme listesiyle karşı karşıya olduğu ve siparişlerinin bir kısmının gelecek yıla kadar ulaşmayacağı konusunda uyardı.
Tesla 1. Çeyrek Bilançosunu Açıkladı: Rekor Satış

🚗 Musk, Otonom Araba ve Robotaksi Hakkında Konuştu

Musk otonom sürüş ve robotaksi üzerine de açıklamalarda bulundu. Özellikle sürücüsüz araba konusunda ilerlemelerinin tahmin ettiğinden daha uzun sürdüğünü kabul etti.

Musk, şirketin nisan ayı başlarında üzerinde çalıştığını söylediği “fütüristik” bir robotaksi hakkında ayrıntı vermeyi de reddetti. 

 • Bir adım geriden: Tesla gelecek yıl robotaksi için bir etkinlik düzenlemeyi ve 2024’te hacimli üretime geçmeyi hedefliyor. Şirketin ilerleyen zamanlarda Uber (UBER) gibi taksi uygulamalarına büyük bir rakip olabileceği tahmin ediliyor.

🌞 Şirketin Güneş Enerjisi Kazançları Düştü 

Enerji segmentinde Tesla’nın güneş enerjisi dağıtımları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 2022’nin ilk çeyreğinde yaklaşık yarı yarıya düştü.

Şirket, güneş enerjisi dağıtımlarındaki düşüşlerin Tesla’nın kontrolü dışındaki bazı bileşenlerdeki ithalat gecikmelerinden kaynaklandığını söyledi.

Tesla 1. Çeyrek Bilançosunu Açıkladı: Rekor Satış

📉 Pandemi, Enflasyon ve Savaş, Tesla’nın İşini Zorlaştırıyor 

Devam eden pandemi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile şiddetlenen enflasyonist baskılar, parça ve yarı iletken çip kıtlığı ortasında, Tesla zor günler geçiriyor.

 • Fabrikalar kapasitelerinin altında çalışıyor: Şirket yatırımcılarıyla gerçekleştirdiği toplantıda, “Kendi fabrikalarımız birkaç çeyrektir kapasitesinin altında çalışıyor.” dedi.

Tesla, ileriye dönük teslimatlar hakkında ayrıntılı açıklama yapmadı ancak yıllık bazda 50% büyüme beklediklerini söyledi ve tedarik zinciri kısıtlamalarının 2022’ye kadar devam edeceği konusunda yatırımcıları uyardı. 

 • Enflasyon konusunda uyardı: Musk ayrıca enflasyonun öncekinden daha kötü olduğuna inandığını söyledi ve “zor günlerin” yıl boyunca devam edeceğini söyledi.

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Tesla Earnings – Q1 2022

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı