Borsa Yorumları

Temiz Hidrojen Pazarı 1 Trilyon Doları Aşabilir! Hangi Hisseler Öne Çıkıyor?

January 30, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Temiz Hidrojen Pazarı 1 Trilyon Doları Aşabilir! Hangi Hisseler Öne Çıkıyor?

Goldman Sachs analistleri tarafından geçtiğimiz günlerde, konu ile ilgili hazırlanan bir araştırma raporunda, “Temiz hidrojenin, sektörler genelinde küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık 15%’inin karbonsuzlaştırılmasına yardımcı olacağını ve her “net sıfır” yolu için kritik bir ayak olacağına inanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Kurum, hidrojen üretimi için net erişilebilir pazarın 2050 itibarıyla 1 trilyon doları aşabileceğini tahmin ediyor. Goldman, o tarihte “net sıfır” hedefine ulaşılabilmesi için, hidrojen tedarik zincirine 5 trilyon dolar yatırım yapılması gerekeceğini öngörüyor.

Goldman’dan yapılan açıklamada, hidrojenin çok yönlü olduğu ve çok miktarda enerji ürettiği, bunun da diğer yakıt kaynaklarıyla çok kolay sağlanamayan ağır makinaları çalıştırmak ve çelik üretim fırınları için ısı sağlamak gibi alanlarda kullanılabileceği anlamına geldiği belirtildi.

Öne Çıkan Hisseler

Goldman’ın açıklamasında, “AL” notu ile tavsiye ettikleri First Solar (FSLR)’ın yeşil hidrojen üretimi alanında ana aktörlerden biri olduğu kaydedildi.

Amerika’daki en büyük güneş paneli üreticisi olan First Solar’ı takdir eden tek kurum Goldman değil. Factset verilerine göre hissenin ortalama notu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI”, fiyat hedefi ise 181,35 dolar seviyesinde. Hisse geçen yıl 131%’i aşan hızlı bir yükseliş sergilemişti.

Goldman’ın açıklamasında, First Solar’ın Enflasyonla Mücadele Yasası’ndaki üretim vergi indirimlerinden yararlanacağı ve muhtemelen kâr marjlarında artış göreceği ifade edildi.

Enflasyonla Mücadele Yasası, karbon emisyonları salınımına sebep olmadan üretilen her bir kilogram hidrojen için en az 3%’lük bir “hidrojen üretimi vergi indirimi” hükmü içeriyor. Şirketlerin para kaybetmeden temiz enerji üretmek isteyeceklerini göz önünde bulunduran uzmanlar, vergi indirimi sayesinde nükleer hidrojenin fosil yakıtlardan üretilen hidrojene karşı güçlü bir rakip haline geldiğini söylüyor. 

ABD Enerji Bakanlığı, temiz hidrojen üretim maliyetini on yıl içinde kademeli olarak kilogram başına 1 dolara düşürmeyi hedefliyor. Halihazırda, yenilenebilir enerji ile üretim maliyeti kilogram başına 5 dolar civarında.

Yakıt hücresi üreticisi Plug Power (PLUG) on yıllardır temiz enerji sektöründe faaliyet gösteriyor ve şirketin hidrojen üretimine verdiği ağırlık gün geçtikçe artıyor. FactSet’e göre şirket “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuna ve 26,80 dolarlık bir ortalama fiyat hedefine sahip. Bu hedef, hissenin cukma kapanışındaki fiyatına kıyasla 69% kadar değer kazanabileceğine işaret ediyor. Hisse bu ay 29% yükseliş kaydetti.

Goldman, Baker Hughes (BKR) hisselerinin mevcut ekonomik durgunluk ortamında defansif bir seçenek olduğunu düşünüyor. Şirket, depolama da dâhil hidrojen tedarik zincirinin birçok segmentinde faaliyetlerini arttırabilir.

Goldman analistlerinden Neil Mehta, sıvı doğal gaz alanındaki mevcudiyetinin ve endüstriyel enerji teknolojileri alanındaki sürekli büyümesinin, şirketin güçlü yanları olduğunu kaydetti. FactSet verilerine göre şirketin notu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” ve fiyat hedefi 35,92 dolar seviyesinde. 

Goldman’dan yapılan açıklamada hem Air Products & Chemicals (APD)’ın hem de Linde (LIN)’nin entegre temiz hidrojen tedarik zinciri alanında önemli aktörler olduğu belirtildi. Her iki hisse de kurum tarafından “AL” notuyla tavsiye ediliyor. Kurumun bu kapsamda ön plana çıkardığı diğer hisseler ise Cummins (CMI), NextEra (NEP) ve 3M (MMM).

Temiz Hidrojen Pazarı 1 Trilyon Doları Aşabilir! Hangi Hisseler Öne Çıkıyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC