Borsa Yorumları

Temettü Getirisi İsteyenlere Jefferies’ten Tüyolar!

March 24, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Temettü Getirisi İsteyenlere Jefferies’ten Tüyolar!

Jefferies’ten yapılan açıklamalarda, ufukta belirsizliğin olduğu bu dönemde istikrar arayışındaki yatırımcıların, geçmişte iyi performans veren bu yüksek temettü stratejisini dikkate alması ve bunu devam ettirmesi gerektiği vurgulandı.

Bir şirketin elde ettiği kârın bir kısmının hissedarlara dağıtılması anlamına gelen temettüler, yatırımcıların piyasalarda zorlu ve değişken koşulların hâkim olduğu dönemlerde istikrarlı bir gelir elde etmelerine olanak sağlıyor. 

Enflasyonun yüksek seviyelerde kalmaya devam etmesi, getiri eğrisinin tersine dönmesinden dolayı ikaz işaretlerinin yanıp sönmesi ve Wall Street’in yavaşlayan büyümeyi desteklemesi nedeniyle bu yıl yatırımcılar defansta kalmanın yollarını arıyor. 

MSCI ABD endeksine kıyasla 7,1% daha iyi performans gösteren ve 2021’den beri kümülatif olarak 6,8% oranında daha iyi bir performans ortaya koyan temettü portföyüne sahip Jefferies, bu bilmecenin yanıtını bulduğunu düşünüyor. 

Jefferies’in bonolara alternatif olarak gördüğü hisse senetlerini bulmak için kullandığı kriterler:

  • Piyasa değeri 5 milyar doları aşan defansif şirketler
  • Temettü getirisinin 3%’ten fazla olması
  • 2023-2024 hisse başına kâr bileşik yıllık büyüme oranının -15% ile 15% arasında kaldığı düşük büyüme
  • Yüksek kazancın kesin olması (konsensüs tahminlerinde ortalama/standart sapma değerinin 8 kat yüksek olması)
  • Dört yılda birden daha az bir düşüş geçmişi olan sürdürülebilir temettü dağıtımı
  • Hisse başına temettü sürdürülebilirlik yıldız derecelendirmesinin 3 veya daha yüksek olması
  • Pozitif serbest nakit akışı değişimi 

Hisse başına kâr bileşik yıllık büyüme oranı 4,6 olan Altria (MO), grupta 8,4% ile 12 aylık ileriye dönük temettü getirisi en yüksek şirket. Marlboro üreticisi bu ayın başlarında 2,8 milyar dolar değerinde bir anlaşmayla e-sigara start-up’ı NJOY Holdings (NJOY)’i satın almayı kabul etmişti. 

Popüler temel tüketim malları üreticisi Procter & Gamble (PG), kaydettiği 2,8%’lik 12 aylık ileriye dönük temettü getirisiyle listeye eklendi. 2022’de 7,4%’lük bir değer kaybı yaşayan hisse bu yıl yaklaşık 5% düştü. Yatırımcılar güvenli limanlara akın ettikçe, bu hisse sektörün geneline kıyasla daha iyi performans gösterdi. 

Kriz bankacılık sektörünün üzerine kara bulut gibi çökse bile yatırımcılar bir miktar da olsa güneş ışığı buluyor. Temettü getirisi 3,4% olan Morgan Stanley de Jefferies’in listesine girdi. Yılın başından bu yana 3,5% yükselmiş olsa da mart ayında yaklaşık 8,8% değer kaybeden hisseler, Silicon Valley Bank’ın iflasının ardından son haftalarda zorlu bir süreçten geçiyor. 

Banka iflaslarının finans piyasalarında bocalamalara neden olması, tahvil getirilerinin düşmesi ve yatırımcıların güçlü bir nakit akışı olan mega piyasa değerli şirketlere akın ederek defansa geçmesi, teknoloji hisselerini harekete geçirdi. Bu şirketlerin çoğu, genellikle yüksek değerlemeleri destekleyecek nitelikte düşük faiz oranlı ortamlarda rahat hareket edebiliyor. 

Çip hisselerinin de iyi performans gösterdiğini görüyoruz. Broadcom (AVGO) bu yıl yaklaşık 15% ve tek başına mart ayında 8%’den fazla değer kazandı. Şirketin 12 aylık temettü getirisi 3% seviyesinde. 

Tapestry (TPR), Coca-Cola (KO), Walgreens Boots Alliance (WBA) ve AT&T (T) listeye giren diğer isimler arasında.

Temettü Getirisi İsteyenlere Jefferies’ten Tüyolar!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC