ABD Borsası Notları

Telekomünikasyon Sektörünün Favori Hisseleri

June 7, 2024 • 14 dakika okuma süresi
Telekomünikasyon Sektörünün Favori Hisseleri

Dünyayı parmak uçlarımıza getiren teknolojilerin başında gelen telekomünikasyon sektörü, iletişimi, sınırları olmayan bir deneyim haline getirerek bilgiye anında ulaşmamızı sağlıyor.

Modern dünyanın nabzını tutan sektör; sadece bireyler arasındaki iletişimi değil, aynı zamanda iş dünyasını, eğitimi, sağlık hizmetlerini ve hatta şehirleri dönüştürebilecek güce sahip.

Hadi gel, telekomünikasyon sektörünü ve Borsa İstanbul ile ABD borsalarında işlem gören şirketleri birlikte inceleyelim.

🌎 Telekomünikasyon Sektörünün Genel Görünümü

Telekomünikasyon sektörü, mobil teknolojilere olan talebin artması ve 5G entegrasyonunun hız kazanması ile büyük bir dönüşüm içinde. Ekonomik dalgalanmalara karşı dirençli yapısıyla öne çıkan telekomünikasyon sektörü, teknolojik gelişmeler sayesinde büyüme potansiyelini koruyor. 

Özellikle sektör, geniş bant ve mobil teknolojiler sayesinde artan internet kullanımının ve mobil cihazların yaygınlaşması ile istikrarlı bir büyüme sergiliyor. 5G teknolojisi, daha yüksek veri hızları, düşük gecikme süreleri ve daha fazla bağlantı kapasitesi sunarak telekomünikasyon sektöründe devrim yaratıyor. Artan veri talebi de telekomünikasyon şirketlerine yeni gelir kaynakları yaratıyor.

Statistica’nın çalışmasına göre 2022’de 12% olan küresel 5G payının 2030 yılına kadar 54%’e yükselmesi bekleniyor.

Telekomünikasyon Sektörünün Favori Hisseleri

Telekomünikasyon altyapısına yapılan yatırımlar, özellikle kırsal ve gelişmekte olan bölgelerde internet erişimini artırarak dijital uçurumu kapatma potansiyeline sahip.

Yenilikçi hizmetler ve ürünler, 5G ile birlikte sunulacak yenilikçi hizmetler ve ürünler, operatörlerin müşteri tabanını genişletmesine ve gelirlerini artırmasına yardımcı olabilir. Ancak, 5G altyapısı kurulumu gibi yüksek yatırım maliyetleri şirketlerin marjlarını olumsuz etkileyebilir. 

🇹🇷 Türkiye’de Telekomünikasyon Sektörü

Pandemi sonrası başlayan enflasyonist dönemin sonucu olarak fiyatlamalarını 24 ayda bir yapan telekomünikasyon şirketleri kârlılık tarafında güçsüz kalıyorlardı.

Fakat 12 aya indirilen taahhüt sözleşmeleri, iletişim sektöründeki şirketlerin fiyatlamaları daha hızlı yapabilmesine olanak sağladı.

Artan nüfus ve telekomünikasyon altyapısının güçlenmesiyle beraber hem TCELL hem de TTKOM 2023 yılında 100 binin üzerinde net abone kazanımı gerçekleştirdi. 

Gelir kırılımında önemli artış mobil taraftan sonra sabit genişbant tarafında yaşandı. Abone Kayıplarında TCELL ve TTKOM 2%’nin altında kalmayı başardı.

2024 ilk çeyrek sonuçlarına göre TCELL mobil kullanıcı başına ortalama gelirini (ARPU) geçen yılın aynı dönemine göre 15% artırmayı başarırken TTKOM’da 5% oranında daralma görüldü.

Diğer taraftan parasal sıkılaşmanın sonucu olarak enflasyonu dizginleme çabaları, telekomünikasyon sektörünün fiyatlamalarını gecikmeli yapma dezavantajını ortadan kaldırabilme beklentisine yol açtı. 

Hem abone sayılarındaki artış hem de fiyatlamalarını geçmiş yıla oranla daha hızlı gerçekleştirebilen iletişim sektöründe TCELL ve TTKOM öncülüğünde XILTM son 1 yılda 175% değer kazandı.

Öne Çıkan Telekomünikasyon Hisseleri

Telekomünikasyon Sektörünün Favori Hisseleri

Turkcell İletişim Hizmetleri (TCELL)

Turkcell; mobil ve sabit şebekeleri üzerinden müşterilerine dijital servisler, ses, mesajlaşma, data ve IPTV hizmetleri sunan Türkiye’de yerleşik, çoğunluk hissesi Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) ait bir dijital operatördür. 

Telekomünikasyon altyapısının yanı sıra sürdürülebilirlik içinde yatırım yapan şirket 2025 yılında 300 mW güce sahip güneş panellerini devreye almak için 240 milyon dolarlık yatırım yapma kararı aldı. Şirket 2030 yılında bütün enerjisini yeşil enerjiden kendisi üretecek seviyeye gelmek istiyor.

Son Bilanço Bize Ne Söyler?

TCELL; enflasyon muhasebeli finansal tablolara göre 6,85 milyar TL FAVÖK’e ulaşırken, 2,6 milyar TL net kâr elde etti. Cirosunu 11% artıran şirket, FAVÖK’ünü, marjların yükselmesiyle beraber 20% artırmayı başardı. 

2023 yılında rakiplerinin çok ötesinde net 700 bin abone kazanımı ve ARPU’lardaki 15%’lik artış sonucu geçen senenin aynı dönemine göre marjlarda güçlü toparlanma hissedildi.

TCELL, güçlü abone kazanımı ve rakiplerinden güçlü ARPU büyümesi bulunmasına karşın iletişim sektörünün çarpan ortalamasına paralel çarpanlarda bulunuyor

Şirket iletişim hizmeti dışında; fintech, sigorta, finans, enerji gibi birçok sektörde faaliyet gösteriyor.

Dikkat Çeken Noktalar

 • 2022 yılında 24 aylık taahhüt sürelerinin 12 aya indirilmesiyle beraber artan marjlar 2023 yılında şirketin daha hızlı fiyatlama yapmasına dolayısıyla marjların yükselmesine sebep olmuştu. Şirket 2023’te yenilenen taahhüt sözleşmeleri sayesinde 40%’ın üstüne çıkan FAVÖK marjının 2024 yılında da paralel şekilde devam etmesini bekliyor.
 • Şirket Ukrayna’da bulunan iştiraki Lifecell paylarını yasal izinler sonrası 525 milyon dolar değerleme üzerinden satmak için başvuruda bulundu.
 • Mobil tarafta hat taşıma işlemi 2024’ün ilk çeyreğinde daralma göstersede ARPU seviyesinde artış yukarı yönlü devam etmiş gözüküyor.
 • PEG rasyosu 0,06 gibi makul seviyelerde bulunan şirket cari oran tarafında da çeyreklik gelişim gösterdi.
 • Şirketin yatırımcı sunumunda yayınladığı enflasyon muhasebesi uygulanmış 2024 beklentisini incelediğimizde düşük çift haneli gelir büyümesi, 2024’ün ilk çeyreğinde 46,3% olan FAVÖK marjının 2024 yılında ortalama 42% seviyesinde gerçekleşmesini ve yatırım harcamalarının gelire oranını 23% olarak hedeflediklerini görüyoruz.
 • Dünyanın en büyük yatırım ve finansal araştırma kuruluşlarından biri olan Morningstar’ın TCELL hisselerine biçtiği içsel fiyat, şirketin güncel finansal durumunda 112,01 TL olarak gözüküyor. TCELL hissesi hedef fiyatına göre 12,5% potansiyel getiri sunuyor.

Türk Telekom İletişim Hizmetleri (TTKOM)

180 yılı aşan bir geçmişe sahip olan Türk Telekom, Türkiye’nin ilk entegre telekomünikasyon operatörüdür. TTKOM hisselerinin 61,6% hissesi Türkiye Varlık Fonu (TVF) 25% Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığına aittir.

Bireysel ve kurumsal hizmetler alanında geniş hizmet ağı ve zengin ürün çeşitliliğine sahip olan Türk Telekom, Ocak 2016 itibarıyla mobil, internet, telefon ve TV ürün ve hizmetlerini ‘Türk Telekom’ tek marka çatısı altında bir araya getirmiştir.

Son Bilanço Bize Ne Söyler?

TTKOM; enflasyon muhasebeli finansal tablolara göre 9,6 milyar TL FAVÖK’e ulaşırken, 1,04 milyar TL net kâr elde etti. Cirosunu 6% artıran şirket, FAVÖK’ünü, marjların yükselmesiyle beraber 25% artırmayı başardı.

Net abone kazanımı TCELL’e göre daha zayıf gelişen TTKOM’un ARPU tarafında ise geçen yılın ilk çeyreğine göre daralma meydana geldi.

Telekomünikasyon sektöründe görülen taahhüt sözleşmelerinin kısalmasıyla beraber marjlar geçen sene aynı döneminin oldukça üzerinde seyretti.

Dikkat Çeken Detaylar

 • Şirket PEG oranının 0,06 gibi büyümesine kıyasla cazip fiyatlı olmasının yanı sıra güçlü yatırım ve Ar-Ge harcamalarıyla ön plana çıkıyor.
 • Şirketin finansal yapısında geçen senenin aynı dönemine göre cari oranın artması, finansal kaldıraç oranının yükselmesi ve net borç / FAVÖK oranının TCELL’den yüksek olması yani şirketin borçluluk tarafında rakiplerine göre daha zayıf kalması; faizlerin yüksek olduğu bu dönemde, net kârı negatif etkileyebilir.
 • Şirket 2024 yılı ilk çeyrek faaliyet raporunda yayınladığı 2024 beklentilerinde düşük çift haneli büyüme beklerken, yatırım harcamalarının gelirin 27%-28%’ini oluşturmasını bekliyor. 
 • Şirket, 2024 beklentilerinde TCELL’in aksine 2024 ilk çeyrekteki FAVÖK marjını artırmayı planladıklarını 2024’ün toplamında 36%-38% arasında FAVÖK marjıyla tamamlamayı planlıyor.
 • Dünyanın en büyük yatırım ve finansal araştırma kuruluşlarından biri olan Morningstar’ın TTKOM hisselerine biçtiği içsel fiyat, şirketin güncel finansal durumunda 62,75 TL olarak gözüküyor. TTKOM hissesi hedef fiyatına göre 29,3% potansiyel getiri sunuyor.
Telekomünikasyon Sektörünün Favori Hisseleri

Aşağıda yer alan şirketler; piyasa değeri, kârlılık marjları ve değerleme çarpanlarına göre seçilmiştir. Sektöre kıyasla cazip F/K oranları ve güçlü özsermaye kârlılıkları sebebiyle Comcast (CMCSA) ve AT&T (T) değerlendirmeye alınmıştır.

Comcast (CMCSA)

Comcast, telekomünikasyon ve medya sektörlerinde önde gelen bir şirkettir. Şirket, kablolu ve kablosuz internet hizmetleri, dijital kablo televizyon, telefon hizmetleri ve medya içeriği sağlayarak geniş bir yelpazede hizmet sunar. Xfinity markası altında genişbant internet, kablo TV ve dijital telefon hizmetleri sunan Comcast, ABD’nin en büyük kablo hizmeti sağlayıcılarından biridir. Aynı zamanda şirket, NBCUniversal aracılığıyla eğlence, haber ve spor yayıncılığı sektöründe de güçlü bir konuma sahiptir.

NBCUniversal çatısı altında NBC, Telemundo, Universal Pictures ve DreamWorks Animation gibi popüler medya markalarını bünyesinde barındıran Comcast, televizyon, film prodüksiyonu ve tema parkları alanlarında faaliyet göstererek gelirlerini çeşitlendiriyor. Bu çeşitlilik, Comcast’in pazarda rekabet avantajını korumasına ve büyüme potansiyelini artırmasına yardımcı oluyor.

Son Bilanço Bize Ne Söyler?

Comcast, son bilançosunda 30,06 milyar dolar gelir elde ederek analistlerin 29,87 milyar dolarlık beklentisini aştı. Hisse başına kâr ise 0,91 dolar tahmininin üstünde, 0,97 dolar olarak açıklandı.

Şirketin mobil hizmet bölümünde güçlü bir abone artışı dikkat çekti. Comcast yılın ilk çeyreğinde 289 bin yeni kablosuz hat abonesi ekledi. Ancak, kablo ve genişbant aboneleri de sırasıyla 487 bin ve 65 bin kişi azaldı. Kablo ve genişbant abonelerinin gerilemesi Comcast için önceki çeyreklerde de bir zorluk olarak karşımıza çıkmıştı.

Comcast’in yayıncılık faaliyeti Peacock, çeyrek boyunca 34 milyon ücretli aboneye ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre 55% artış gösterdi ve üst üste ikinci çeyrekte 1 milyar doların üzerinde gelir sağladı. Ancak, yayın faaliyetleri henüz kârlı bir görünüme sahip olmadığı ve negatif FAVÖK rakamına sahip olduğu söylenebilir. Yine de şirket, Peacock’un uzun vadeli büyüme potansiyeline inanıyor.

Comcast’in güçlü mobil abone büyümesine ve Peacock’ın artan kullanıcı tabanına rağmen, kablo ve genişbant aboneliklerindeki kayıplar ve Peacock’ın hâlâ kârlılığa ulaşamaması, yatırımcılar için endişe kaynağı olmaya devam ediyor. 

Dikkat Çeken Noktalar

 • Wall Street Journal’ın tahminlerine göre 76 milyar dolar değerine sahip NBA maçlarının yayın hakları için NBC, ESPN ve Amazon ile görüşmeler gerçekleştiriliyor. NBC’nin olası anlaşması şirkete yıllık 2,5 milyar dolar gelir sağlayabilir.
 • CMCSA hisseleri düşük volatilitede işlem görüyor.
 • Şirketin brüt kâr marjı 70% ile yüksek seviyede olurken net kâr marjı 12,6% seviyesinde bulunuyor.
 • Şirketin Net Borç/Özsermaye oranı 116% ile makul seviyede borçluluk oranına işaret ediyor.
 • Şirketin PD/DD oranı 1,9 seviyesinde bulunuyor. F/K oranı ise 10,0 ile piyasa ortalamasının (22,9) oldukça altında bulunuyor.
 • Comcast’in 18,1% özkaynak kârlılığı ile sektör ortalamasının (9,2%) üstünde olduğu belirtilebilir.
 • Kârlılık göstergesi olan Kullanılan Sermayenin Getirisi (ROCE) oranı üç yıl önce 7,1% seviyesinde bulunurken güncelde 10,5% seviyesinde bulunuyor.
 • Şirketin temettü verimliliği 3,2% seviyesinde bulunuyor.
 • CMCSA hisseleri, Wall Street analistlerinin konsensus tahmini olan 47,87 doların altında işlem görüyor. CMCSA hisseleri, hedef fiyatına göre 22,5% getiri potansiyeli sunuyor. Görüş bildiren 15 analistten 9’u şirketi “AL” notuyla tavsiye ediyor.

AT&T (T)

AT&T, telekomünikasyon ve medya sektörlerinde küresel liderlerden biri olarak kabul edilir. Şirket, geniş bir yelpazede kablosuz ve kablolu iletişim hizmetleri sunar, aynı zamanda medya ve eğlence alanlarında da büyük bir oyuncudur. AT&T, mobil telefon hizmetleri, sabit telefon hatları, genişbant internet erişimi ve dijital televizyon hizmetleri gibi çeşitli telekomünikasyon çözümleri sağlar.

Şirket, mobil hizmetlerdeki lider konumunu sürdürerek, 5G ağlarının yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi konusunda önemli adımlar atmıştır. AT&T, güçlü ve geniş kapsamlı bir ağ altyapısına sahip olup, müşterilerine yüksek hızlı internet ve kesintisiz iletişim hizmetleri sunar. Şirketin sunduğu 5G hizmetleri, özellikle veri aktarım hızını artırarak ve gecikmeleri azaltarak, mobil internet deneyimini yeni bir seviyeye taşımaktadır.

Son Bilanço Bize Ne Söyler?

AT&T, son bilançosunda satış hacimlerinin düşmesi ve Business Wireline faaliyetinden sağlanan gelirlerin 7,8% düşmesinden dolayı analistlerin 30,54 milyar dolarlık beklentisinin altında 30,03 milyar dolar gelir bildirdi. Hisse başına kâr ise 0,51 dolar beklentisinin altında 0,47 dolar olarak gerçekleşti.

Abone büyümesi açısından incelediğimizde, AT&T bünyesine 349 bin yeni mobil telefon abonesi ekleyerek toplam mobil abone sayısını 71,6 milyona çıkardı. Ayrıca, AT&T’nin fiber internet abonesi de bu dönemde 252 bin kişi artış gösterdi. Şirketin abone büyümesi olumlu görünse de geçen yılın aynı döneminde elde edilen abone sayısının altında olması, şirketin abone büyümesinde bir yavaşlama olabileceğine işaret ediyor.

Gelecek beklentilerin baktığımızda ise AT&T yıl sonu için kablosuz hizmet gelirinde 3% ve genişbant gelirinde en az 7% büyüme öngörüsünde değişikliğe gitmedi. Şirket, hisse başına kârının 2,15 – 2,25 dolar arasında olmasını beklerken bu rakamın geçen yıl açıklanan 2,41 dolardan düşük olduğu belirtilebilir. 

Öte yandan AT&T, 2025 yılında hisse başına kârının artmasını öngörüyor. Bu da şirketin stratejik girişimlerinin ve maliyet odaklı önlemlerinin uzun vadede meyve vereceğini gösteriyor.

AT&T’nin finansal görünümü karışık olarak değerlendirilebilir. Toplam gelir ve hisse başına kârın beklenti altında kalması, Business Wireline faaliyetlerindeki zorluklara işaret ediyor. Ancak abone artışları da olumlu sinyaller veriyor. Ayrıca yıl sonu beklentilerinin teyit edilmesi ve 2025 için kâr büyümesinin öngörülmesi, şirketin gelecekteki beklentileri konusunda güven veriyor.

Dikkat Çeken Noktalar

 • AT&T, uydu ağ şirketi AST SpaceMobile ile telefonlara uydu internet bağlantısı sağlamak için bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Bu hamle, SpaceX’in Starlink girişimine potansiyel bir alternatif sunma imkanı taşıyor. Bu anlaşma, cep telefonlarına doğrudan uzay tabanlı geniş bant ağı sağlayacak ve 2030’a kadar sürecek. AT&T, 2018’den beri AST SpaceMobile ile birlikte bu teknolojiyi geliştirmek için çalışıyor.
 • AT&T hisseleri düşük volatilitede işlem görüyor.
 • Şirketin brüt kâr marjı 59,3% seviyelerinde bulunurken net kâr marjı 11% seviyesinde bulunuyor.
 • Şirketin 111,8% Borç/Özsermaye oranıyla makul borçluluk oranına sahip olduğu belirtilebilir.
 • AT&T’nin 12,4% özkaynak kârlılığı ile sektör ortalamasının (9,2%) oldukça üstünde olduğu belirtilebilir. 
 • Kârlılık göstergesi olan Kullanılan Sermayenin Getirisi (ROCE) oranı üç yıl önce 6% seviyesinde bulunurken güncelde 7,3% seviyesinde bulunuyor.
 • AT&T’nin PD/DD oranı 1,3 ile makul seviyede bulunuyor. F/K oranı ise 9,8 ile piyasa ortalamasının (22,9) çok daha altında bulunuyor.
 • Şirketin temettü verimliliği 6,1% seviyesinde bulunuyor.
 • T hisseleri, Wall Street analistlerinin konsensus tahmini olan 21,28 doların altında işlem görüyor. T hisseleri, hedef fiyatına göre 16,4% getiri potansiyeli sunuyor. Görüş bildiren 9 analistten 8’i şirketi “AL” notuyla tavsiye ediyor.

Telekomünikasyon Sektörünün Favori Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Simply Wall St, Finnet2000, KAP, StockRover, Statistica