Borsa Haberleri

TCMB, Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Yukarı Yönlü Revize Etti

May 9, 2024 • 4 dakika okuma süresi
TCMB, Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Yukarı Yönlü Revize Etti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan yılın 2. Enflasyon raporu sunumunu açıkladı. Karahan, 2024 yıl sonu enflasyon tahminlerini bir önceki rapora göre 2 puan artışla 38%’ye yükselttiklerini açıkladı. TCMB, 2025 için 14% ve 2026 için 9% olan enflasyon tahmininde ise değişime gitmedi.

8 Şubat 2024’te paylaşılan enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon oranı 36% olarak öngörülmüştü.

Karahan, temel amaçlarının fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek olduğunu ifade ederek, fiyatlama davranışları ve enflasyon beklentilerini yakından takip ettiklerini vurguladı.

“İç Talep 1. Çeyreğe Göre Daha Ilımlı Bir Seyir Göstermekte”

2024’ün ilk çeyreğinde yurt içindeki talep direncinin sürdüğünü ifade eden Karahan, “Bayram tatili bir miktar belirsizlik oluşturmakla birlikte 2. çeyreğe ilişkin öncü göstergeler ilk çeyreğe göre daha ılımlı bir seyir göstermekte” diye konuştu.

Parasal sıkılaştırmanın iç talep üzerindeki etkilerininin çeşitli göstergeler üzerinden yakından takip edildiğini ifade eden Karahan, yılın ikinci yarısında, parasal aktarımın gecikmeli etkisiyle iç talepte zayıflama olacağını ve cari dengede iyileşmenin devam edeceğini öngördüklerini dile getirdi.

“Enflasyon Son 3 Ayda Öngörülerimizden Yüksek Seyrediyor”

TCMB Başkanı Karahan, enflasyonun son 3 ayda, öngörülenden yüksek seyrettiğinin görüldüğünü belirtti. Karahan ana eğilimdeki yükselişte hizmet fiyatlarının rolünün belirgin olduğunu belirterek, hizmet enflasyonunun aylık bazda yavaşlamakla birlikte yüksek bir seyir izlediğini açıkladı.

Karahan, enflasyon beklentilerinin, tahmin aralığına yakınsamasının dezenflasyon için kritik önemde olduğunu vurguladı. Karahan mevcut görünümün, enflasyon hedefine 3 ay gecikmeli ulaşılacağını gösterdiğini ifade etti.

Karahan “Kararlarımızın enflasyon beklentilerinde iyileşme sağlayacağını, piyasa beklentileri ile ara hedefimiz arasındaki farkın kapanacağını öngörüyoruz” dedi.

“Parasal Duruş Belirgin Şekilde Artırıldı”

Karahan, haziran ayından bu yana faizi oranının 8,5%’tan 50%’ye geldiğini hatırlatarak, parasal duruşun belirgin şekilde sıkılaştırıldığını ifade etti. Karahan ek olarak “Parasal aktarım mekanizmasını destekleyen ve güçlendiren adımlar atılmıştır” diye konuştu.

Karahan, kredi faizlerinin geldiği noktanın iç talebin dengelenmesine katkı vereceği görüşünü de bildirdi.

TL mevduatlarının atılan adımlara paralel olarak arttığını ifade eden Karahan, TL kredilerde azalma görülürken, yabancı para kredilerinde de artışın gözlemlendiğini belirtti.

Enflasyon Tahmini

Karahan enflasyon tahminine ilişkin olarak da şunları kaydetti:

“2024 yıl sonu enflasyon tahminini 2 puan artırarak 38%’e yükselttik. 2025 için 14% ve 2026 için de 9% olarak koruduk.”

TCMB, gıda enflasyonunun 2024 sonunda 35,5% olacağını öngörürken, bir önceki tahmin 34,6% düzeyindeydi. 2025 yılı gıda enflasyon tahmininde ise değişim yapmayan TCMB, 15%’lik gıda enflasyonu tahminini korudu.

“Enflasyonu Düşürmek için Ne Gerekiyorsa Yapacağız”

Karahan, haziran ayından itibaren dezenflasyon sürecinin yaşanacağını belirterek, enflasyonu belirledikleri ara hedeflere uyumlu olacak şekilde düşürmek için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

Enflasyonun zirve noktası hakkındaki öngörülerini de paylaşan Karahan şöyle devam etti:

“Enflasyonda zirveyi Mayıs ayında göreceğiz, bu çok net, şu anki hesaplarımıza göre baz etkisi ve doğal gaz etkisiyle enflasyonda zirvenin 75-76% civarında olacağını öngörüyoruz”

TCMB, Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Yukarı Yönlü Revize Etti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı