Borsa Yorumları

Tatil Sezonunun Fırsatlarla Dolu Perakende Hisseleri!

November 24, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Tatil Sezonunun Fırsatlarla Dolu Perakende Hisseleri!

Yılın perakendeciler için en önemli zamanı olan yeni yıl tatil dönemine yaklaşıyoruz.

Bu hafta “Kara Cuma” etkinliğiyle birlikte başlayacak olan tatil sezonu, perakendecilerin yüklü miktarda satışlar yaptığı bir dönem olmasıyla adından söz ettiriyor. Ancak sektör belirsiz bir makro iklimle yüz yüze olduğundan etkinlik bu yıl baskı altında.

Covid-19 nedeniyle tedarik zincirinde yaşanan problemler büyük çoğunlukla çözülmüşken, perakendeciler şimdi envanterlerini artırmakla ve enflasyon rekor seviyelerde seyrettiği için isteğe bağlı tüketim alışverişlerine pek de yanaşmayan tüketicilerle uğraşıyor.

KeyBanc Capital Markets’dan Brad Thomas, pazartesi günü yazdığı bir bilgilendirme yazısında, “Genel olarak, enflasyonist ortamın net bir şekilde tüketiciler üzerinde baskı oluşturduğunu düşünüyoruz ve promosyonların arttığı bu ortamda giyim/e-ticaret için zorlu bir tatil sezonu yaşanmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu kasvetli tabloya rağmen makro fırtınayı atlatabilecek ve bu “Kara Cuma”dan sağ salim çıkabilecek şekilde iyi pozisyon almış, müşterilerin indirimlerle ilgili kaygılarını gideren veya refah seviyesi yüksek müşterileri hedef alan bazı şirketler var.

İndirim dünyasından Walmart (WMT) ve Ollie’s Bargain Outlet (OLLI)’yı destekleyen Thomas, yatırımcıların bu hisseleri alarak “dolar ve indirim dünyasında hem hücum hem de savunma oynayabileceklerini” belirtiyor.

Walmart ve Ollie’s 16% değer kaybeden sektöre kıyasla daha üstün başarı göstererek sırasıyla 4,8% ve 15,9% yükseliş kaydetti. Diğer perakendeciler aynı şekilde iyi performans gösteremedi. SPDR S&P Retail ETF, sektörün yıl başından bu yana 26,4% düştüğünü gösteriyor.

Tüketicilerin ucuz alışveriş seçeneklerine yönelmesini sağlayan ve envanter sorunlarına eğilen Walmart, bu ay başlarında beklentileri aşan bir üçüncü çeyrek gelir raporu açıkladı ve notunu yükseltti.

Çoğu perakendeci, küresel salgın döneminden kaynaklanan tedarik zinciri sorunları yüzünden kabaran envanterleriyle ve kısıtlamalar gevşedikçe değişim göstermeye başlayan tüketici tercihleriyle boğuşuyor.

Bu ortamı dikkate alan Thomas; Lululemon (LULU), Tommy Bahama’nın sahibi Oxford Industries (OXM) ve Nordstrom (JWN) gibi, refah seviyesi yüksek tüketicilerin taleplerine yanıt veren şirketlerin, tüketici harcamalarında bir düşüş meydana gelse bile bu sezon en başarılı şirketler olacağını tahmin ediyor.

Thomas yazısında, “LULU ve OXM’yi, makro ortama rağmen talebin güçlü kaldığı iki hisse senedi olarak öne çıkarıyoruz. LULU, devam eden yeniliklerle birlikte daha geniş çapta gündelik giyime yönelmesinin meyvelerini toplamaya devam ediyor; OXM ise güçlü markalarından ve seyahat eğilimleri gücünü korurken tatil giyimine ağırlık vermesinden faydalanıyor.” şeklinde bir değerlendirme yapıyor.

Oxford Industries, dördüncü çeyrek için düşük seviyede bir hisse başına gelir pozisyonu olması nedeniyle bu tatil sezonundan faydalanabilir. Thomas, Nordstrom’un önümüzdeki dönemde yükselme potansiyeline sahip olduğunu, ancak daha önce, envanter ve daha yüksek gelir düzeyine sahip müşteri tabanıyla ilgili girişimlerin şirketi olumsuz sert koşullara hazırlaması gerektiğini belirtti.

Bu yıl 9%’dan fazla değer kaybeden Lululemon, KeyBanc’ın küresel markalar ve e-ticaret hisse tercihleri arasında en kötü performans gösteren hisse. Oxford Industries hisseleri 12,8% yükselirken, Nordstrom hisseleri genel olarak yatay bir seyir izledi.

KeyBanc’in Nordstrom için belirlediği 30 dolarlık fiyat hedefi, hisselerin salı günkü kapanış fiyatına kıyasla 32% yükselme potansiyeline sahip olduğu anlamına geliyor.

Lululemon ikinci çeyrek için toplam gelir ve kâr-zarar hanesinde beklentileri aşan bir mali rapor açıkladı ve tüketiciler enflasyonist baskılarla mücadele ediyor olsa da görünümünü yükseltti.

Tatil Sezonunun Fırsatlarla Dolu Perakende Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

 Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC