Borsa Yorumları

Tahvil Getirilerinin Yükselişinden Faydalanacak Hisseler

Mart 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tahvil Getirilerinin Yükselişinden Faydalanacak Hisseler

FED’in faiz oranlarını bir süre daha artıracağına dair korkuların yeniden alevlenmesi sonucunda piyasaların gerginleşmesiyle birlikte tahvil getirileri hafta başında yükselmişti.

Cuma günü erken saatlerde 4,7947% seviyesinde işlem gören 2 yıl vadeli hazine tahvili getirisi, salı günü 2007’den bu yana ilk kez 5%’i aştı. 10 yıllık tahvil getirisi ise hafta başında küçük bir artış kaydederek 4%’e yaklaşmasına karşın sonradan düştü.

Faiz oranları yükseldikçe getiri bazında rekabet edebilecek hisseleri belirlemek güçleşse de bazı hisselerin göz kırptığını görüyoruz. Getiri seviyesi 5%’in üzerinde olan MSCI Dünya Endeksi’ndeki küresel hisseleri bulmak için FactSet verilerini kullandık. Bunun öncesinde, ABD borsalarına kayıtlı yüksek temettü dağıtan şirketleri hafta başında derlemiştik.

Küresel taramada incelenen hisselerin şu özelliklerini de göz önünde bulundurduk:

  • Getirilerinin görece güvenli olduğunu gösterecek şekilde, temettü-karşılama oranlarının 2’den yüksek olması;
  • Toplam borç/özsermaye oranının 150%’den düşük olması ve temettü dağıtımlarının şirketin borç yükü dâhil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlılığı;
  • Hisseyi takip eden analistlerin en az 40%’ının “AL” notuyla tavsiye etmesi.

Hidrokarbon araştırmaları yapan Pioneer Natural Resources (PXD) 11,1% temettü getirisi ile dikkatleri çekiyor.

Otomobil üreticisi Stellantis (STLA) de listeye girdi.

Stellantis’in temettü getirisi 10% seviyesinde ve analistlerin 77%’si “AL” diyor. Şubat sonunda açıklanan tam yıl sonuçlarının rekor seviyede olduğu ve net kârlılıkta 26%’lık bir artış kaydedildiği duyuruldu. Hissedarların onay vermesine bağlı olarak hisse başına 1,34 avro üzerinden 4,2 milyar avro (4,44 milyar dolar) temettü dağıtımı yapılacağı da açıklandı.

Enerji sektörünün dev isimlerinden EOG Resources (EOG) ve Devon Energy (DVN) de 6,9% ve 6%’lık temettü verimleri ile listede yer aldı.

ABD borsalarında işlem gören Medical Properties Trust (MPW) gibi bazı GYO’lar da listede yer alıyor.

Tahvil Getirilerinin Yükselişinden Faydalanacak Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti