Borsa Yorumları

Strateji: Ucuzken Alınacak Güvenilir Hisseler!

December 21, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Strateji: Ucuzken Alınacak Güvenilir Hisseler!

FED’in enflasyonla mücadele ederken ekonomiyi uzun süreli bir durgunluğa sürükleyebileceğine dair endişelerle birlikte resesyon korkuları bir kez daha körüklenmiş durumda. 

Getiri eğrisi ufukta bir resesyonun göründüğüne yönelik sinyaller veriyor. 

Fon yöneticisi Steven Glass pazartesi günü verdiği bir röportajda, “Tahvil piyasası bir resesyonun eli kulağında olduğunu gösteriyor. Bana göre bu oldukça açık” dedi. 

Glass sözlerini şöyle sürdürdü: “2 ve 10 yıllık tahvil eğrileri arasındaki aşırı sapma, ki Son 30 yıl içinde yaşanan tüm resesyonlar getiri eğrilerinde bu tür bir sapma olmasının ardından geldi, geçen haftaya göre daha düşük olmakla birlikte şimdiye kadar gördüğümüz tüm zamanların en büyük sapması. Bu nedenle, bize göre tahvil piyasaları önümüzdeki yıl muhtemelen bir resesyon yaşanacağını söylüyor.” 

Getiri eğrilerindeki bu tür sapmalar, ABD hazine bonolarının kısa vadeli faiz oranları uzun vadeli faiz oranlarından daha yüksek olduğunda meydana geliyor. 

Pella Fund Management genel müdürü Glass ayrıca, ABD iş gücü piyasasında süregelen ve “en azından son elli yılın en güçlü seviyesinde” seyreden ücret baskısı ve tüketici “kırılganlığı” gibi bazı ekonomik risklerin de altını çizdi.

Hisse Seçimleri

Peki, yatırımcılar böyle bir tablo karşısında nasıl pozisyon almalı?  

Glass, enflasyonun kısa vadede daha uzun süre yüksek seyredecekmiş gibi göründüğü ve şirketlerin bilanço baskısıyla karşı karşıya kaldığı bu ortamda kendisinin kazanç görünürlüğüne sahip olan şirketlere ağırlık verdiğini söyledi. 

Yönetici, “Pella, nispi olarak daha yüksek gelir kesinliğine sahip olan ve bu gelirlere kıyasla cazip değerlemelerle işlem gören şirketlere yatırım yapmaya ağırlık veriyor” dedi. 

Yönetici, Hollandalı yarı iletken ekipman üreticisi ASML (ASML) ve sağlık hizmetleri çözüm üreticisi IQVIA (IQV) gibi “büyük ve garantili” sipariş defterlerine sahip olan şirketlerle birlikte Adobe (ADBE) gibi büyük oranda tekrarlanan satışlara sahip olan firmaları beğeniyor.

Yönetici ayrıca, hizmetlerinin karmaşık doğası nedeniyle müşterilerinin şirket değiştirmesini engellediğini ve yüksek bir müşteri elde tutma oranına sahip olduğunu belirterek sigorta komisyon şirketi Marsh & McLennan (MMC)’ın adını da öne çıkardı. 

Perakende Şirketleri

Glass ayrıca “tüketicilerin ucuz ürünlere yönelmesi” durumunda bundan fayda sağlayacak bazı hisselere de işaret etti. 

Enflasyon tüketicileri zorlamaya devam ediyor. Bunun sonucunda tüketiciler ucuz alışverişi tercih etmeye başlayabilir ve ucuz ürün satan perakendeciler bu durumdan fayda sağlayabilir” diyen Glass, Dollar General (DG)’ı favori hisselerinin arasında gösterdi. 

Glass ayrıca yarı iletken sektörünün dinamosu Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM) için de olumlu konuşuyor. Yönetici, en büyük ortaklarından biri Warren Buffett’ın sahibi olduğu Berkshire Hathaway olan çip üreticisinin “güçlü yapısal destekleyici rüzgarları” arkasına aldığını ve sektörün “tartışmasız lideri” olduğunu söyledi. 

Yönetici ayrıca bu şirketin sermaye getirisini artırma konusunda “mükemmel bir sicile” sahip olduğunu ve mevcut hisse fiyatıyla “çok iyi bir değerleme” seviyesinde bulunduğunu da sözlerine ekledi. 

Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOG) (GOOGL) de yöneticinin listesinde yer aldı. Glass’a göre hisse “son derece ucuz” görünüyor ve “çok büyük bir marj potansiyeline” sahip.

Strateji: Ucuzken Alınacak Güvenilir Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC