Starbucks

Starbucks, Boykotlara Rağmen Satışlarını Artırdı

January 31, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Starbucks, Boykotlara Rağmen Satışlarını Artırdı

Kahve denince aklımıza ilk gelen isimlerden biri olan Starbucks (SBUX), mali birinci çeyrek bilançosunda Wall Street tahminlerinin altında gelir ve kâr açıklasa da güçlü satış rakamlarıyla piyasa öncesi işlemlerde yükseldi. 

Kahve zincirinin gelirleri 9,59 milyar dolarlık konsensüsünün altında, 9,43 milyar dolar oldu. Net kâr ise 8% artışla 9,43 milyar dolara yükseldi. Düzeltilmiş hisse başına kâr, 0,90 dolarla analistlerin 0,93 dolarlık beklentisini kaçırdı. 

CEO Laxman Narasimhan şirketin bilanço açıklamasında, ABD’deki boykot ve Çin’deki rakiplerin artan indirimleri de dahil olmak üzere “ters rüzgarlarla” karşı karşıya olduğunu söyledi. Şirket, sonuç olarak tüm yıl gelir görünümünü düşürdü.

Şirketin zincir mağaza satışları, tüketicilerin içecek ve yiyeceklere daha fazla harcama yapmasıyla Kuzey Amerika’da 5% yükseldi. 

Starbucks ana pazarı dışında uluslararası zincir mağaza satışlarında 7%’lik bir büyüme kaydederek 13,2%’lik beklentilerin altında kaldı. Narasimhan, Ortadoğu lokasyonlarındaki satışların da savaş nedeniyle düştüğünü söyledi.

Şirketin ikinci en büyük pazarı olan Çin’de zincir mağaza satışlarını 10% artırırken, Çin’deki mağazalarda ortalama satış fiyatları 9% düştü. 

Narasimhan, ABD trafiğinin kasım ayının ortasından itibaren geride kaldığını söyledi ve şirketin İsrail-Hamas savaşı konusundaki tutumuna ilişkin “yanlış algılar” olarak adlandırdığı durumu gerekçe gösterdi. 

Bu tartışma, geçen yıl zincirin yüzlerce sendikalı kafesini temsil eden Starbucks Workers United’ın Filistinlileri destekleyen bir paylaşım yapmasıyla başlamış ve birçok kesimin tepkisine yol açmıştı. 

Analist Değerlendirmesi

Starbucks yatırımcılarının daha kötü bir senaryoya hazırlandığı ve açıklanan bilançonun kötünün iyisi olduğu yorumu yapılabilir. Hisse fiyatlamalarındaki baskılanmanın ana sebebinin ise 2024 için gelir tahmininin aşağı yönlü revize edilmesi olduğu belirtilebilir. Bu anlamda daha detaylı incelediğimizde beklentinin sebebinin mağazalardaki gelirlerden kaynaklandığını belirtilebilir. Bu sebeple Starbucks, yıllık mağaza trafiği beklentisini de aşağı revize etti.

Bu çeyrekte ise yılbaşı sezonu içeceklerinin ve Sevgililer Günü harcamalarının gelirler üzerinde etkili olması beklenebilir.

Bir diğer konu ise pazar payı ve fiyatlama gücü dikkate alındığından Starbucks dahil diğer kahve markalarını da etkileyen Çin tarafındaki beklentiler. Covid-19 etkilerinden arınmaya çalışan Çin’de beklenen satış hacmine ulaşılamadı. CFO Ruggeri, Çin’deki yavaş toparlanmanın ve Ortadoğu’daki çatışmaların “geçici” rüzgarlar olduğunu ve şirketin uluslararası büyümeye bağlı kaldığını söyledi. Yatırımcılar bu taraftaki gidişatı önemli bir risk unsuru olarak takip etmeli.

Öte yandan geçen çeyrekteki finansal sonuçları takiben, şirket önümüzdeki üç yıl içinde 3 milyar dolarlık bir verimlilik programı uygulama planını duyurdu. Bu plan ile Starbucks’ın 2 milyar dolar tasarruf edebileceği bekleniyor. Plana ilişkin önümüzdeki süreçte yapılacak olası açıklamalar hisse performansı üzerinde etkili olabilir.

Starbucks, Boykotlara Rağmen Satışlarını Artırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Starbucks