Borsa Haberleri

Starbucks Bilançosu Tahminlerin Üzerinde Geldi

Ağustos 3, 2022 • 2 dakika okuma zamanı
Starbucks Bilançosu Tahminlerin Üzerinde Geldi

Salı günü Starbucks (SBUX), üç aylık kazançlarının beklenenden daha iyi olduğunu bildirdi. Covid-19 kısıtlamalarındaki belirsizliği öne sürerek 2022 yılına dair mali beklentilerini askıya alan Starbucks’ın Çin’deki üçüncü çeyrek satışları 44% düştü. Kahve devi, ABD’li tüketicilerin artan enflasyona rağmen kahve talebini azaltmadığını söyledi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CEO Howard Schultz, Starbucks’ın fiyatlama gücüne ve müşteri sadakatine teşekkür etti. Şirketin hisseleri uzun vadeli işlemlerde 1%’den fazla yükseldi. Net satışları 9%; mağaza satışları ise 3% oranında arttı. Kahve devinin satışlarında soğuk içeceklerin yoğun talep görmesi belirleyici oldu. 

Kahve Devinin Net Satışları %9 Arttı

Starbucks, net satışlarını 9% artırmayı başardı ve ABD’deki güçlü performansının bir göstergesi olarak mağaza satışlarında 3%’lük bir büyüme bildirdi. Şirketin hisse başına kazancının 75 sent; gelirinin ise 8,11 milyar dolar olması bekleniyordu. Ancak bu rakamlar 84 sent ve 8,15 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kahve devinin hisseleri ise 1% oranında bir artış yakaladı. Starbucks CEO’su Howard Schultz, artan enflasyona rağmen tüketicilerin kahve tüketimini azaltmadığı belirtti. Tüketiciler daralan bütçeleri nedeniyle Starbucks’ın yanı sıra McDonald’s (MCD) ve Chipotle Mexican Grill (CMG) gibi alternatiflere yöneldi. Bu tercihler, söz konusu şirketlerin enflasyonist ortamda dahi satışlarını yükseltmesinde belirleyici rol oynuyor.  

Starbucks’ın Çin’deki Satışları %18 Düştü

Starbucks son çeyrekte, Çin’deki Covid salgınlarının neden olduğu belirsizliğe atıfta bulunarak 2022 mali yılı için tahminlerini geri çekti. Şirket önümüzdeki döneme ilişkin henüz herhangi bir tahmin yayınlamadı. Kahve devinin Çin’deki satışları üçüncü mali çeyrekte 44%; genel anlamda ise 18% düşüş gösterdi. Şirket ilerleyen dönemlerde de ülkede periyodik kapanmalar beklediğini söyledi. Starbucks, çeyrek boyunca dünya çapında 318 net yeni mağaza açarak küresel sayısını 49.948’e çıkarmayı başardı.

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti