Borsa Haberleri

Starbuck’ın Rusya’dan Çekilmesi Kesinleşti

Starbuck’ın Rusya’dan Çekilmesi Kesinleşti
Google News Icon Takip Et

Starbucks (SBUX), Rusya’da 15 yıl faaliyet gösterdikten sonra piyasadan çıkarak McDonald’s (MCD), Exxon Mobil (XOM) ve British American Tobacco (BTI) gibi ülkeden tamamen çekilme kararı aldı.

Kahve devi, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya’da artık bir marka varlığının olmayacağını duyurdu. Starbucks’ın ülkede, şirketin yıllık gelirinin 1%’inden daha azını oluşturan 130 şubesi bulunuyor. 

Starbucks çekilme kararına ek olarak kapattığı şubelerindeki yaklaşık 2,000 Rus çalışanına altı ay boyunca ödeme yapacağını ve yeni iş arayışlarında tüm desteğini vereceğini de belirtti.

Starbucks’ın Rusya’dan çekilme kararının arkasında ise Ukrayna-Rusya Savaşı bulunuyor. Bir diğer ifade ile, birçok Batılı firma örneklerinde olduğu gibi Starbucks da hem tüketicilerin hem de yatırımcıların yarattığı baskı nedeniyle Rusya’ya karşı muhalif tarafta yer alarak Rusya’daki faaliyetlerine son verdi. 

Zaten şirket, 8 Mart’tan  bu yana tüm faaliyetlerini askıya almıştı. Askıya alma kararı, tüm Starbucks ürünlerinin sevkiyatını ve kafelerin geçici olarak kapatılmasını içeriyordu. Starbucks şu anda da tamamen çekilmenin gerçekleşmesi için, 130 lisanslı şubesi için vermiş olduğu telif haklarındaki sorunların üstesinden gelmeye çalışıyor.

Öte yandan mayıs ayı başlarında yayınlanan Starbucks’ın son üç aylık sonuçlarında şirket, ticari faaliyetlerin askıya alınmasının mali etkisini açıklamayı es geçti. Ancak Starbucks’ın Rusya’daki askıya alınma döneminden elde ettiği zarar, 30 yıldan fazla bir süredir Rusya’da bulunan McDonald’s ile karşılaştırıldığı zaman oldukça küçük bir tutara denk geliyor. 

Fast-food devi için Rusya ve Ukrayna’daki faaliyetlerin askıya alınması ilk çeyrekte kendisine 127 milyon dolar zarar anlamına geldi. Çünkü McDonald’s’ın bu iki pazarı şirketin 2021’deki gelirinin 9%’unu oluşturuyordu. Ayrıca Starbucks’ın aksine McDonald’s, bu iki pazardaki 850 şubesini telif hakkı vermek yerine merkez ofisinden işletiyordu. 

McDonald’s, perşembe günü, bu yerleri açıklanmayan bir meblağ karşılığında, onları yeni bir marka altında işletecek olan Sibiryalı bir franchise sahibine satacağını da duyurdu.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı