Borsa Haberleri

SpaceX, Crew-5 Astronotlarını Uzay İstasyonuna Taşıdı!

Ekim 6, 2022 • 2 dakika okuma süresi
SpaceX, Crew-5 Astronotlarını Uzay İstasyonuna Taşıdı!

● Üç astronot, bir kozmonot taşıyan SpaceX roketi, çarşamba günü Florida’dan Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatıldı.

● NASA’nın Crew 5 olarak adlandırılan misyonu kapsamında, astronotlar altı ay boyunca yörüngede kalmak üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi.

● Bu misyon, SpaceX’in bugüne kadar NASA için gerçekleştirdiği beşinci fırlatma görevi ve şirketin yalnızca iki yılda üstlendiği sekizinci insanlı uzay uçuşu.

● NASA Astronotu ve Crew 5 Lideri Nicole Mann uzay mekiğinin yörüngeye oturmasından sonra yaptığı açıklamada, rahat bir yolculuk gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Şu an uzayda süzülmekten oldukça mutlu olan üç çaylak var.” dedi.

● SpaceX, NASA’nın rekabetçi Ticari Mürettebat Geliştirme programı kapsamında Boeing’in Starliner kapsülüyle rekabete girerek Crew Dragon uzay aracını geliştirdi ve Falcon 9 roketini iyileştirdi. Boeing’in kapsülü ise, operasyonel Starliner uçuşlarının başlamasını erteleyen maliyetli gecikmeler nedeniyle geliştirme aşamasında kaldı.

● Çarşamba günü uzaya taşınan NASA astronotlarının ikisi, geçtiğimiz yıl uzay ajansının attığı bir adımla, Boeing’den SpaceX görevine atanmıştı.

● Boeing’in altı mürettebat taşıma misyonuna karşı, SpaceX şu ana kadar 14 NASA misyonunu kazanmış durumda.

SpaceX, Crew-5 Astronotlarını Uzay İstasyonuna Taşıdı!

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti