Borsa Haberleri

SpaceX, Crew-5 Astronotlarını Uzay İstasyonuna Taşıdı!

Ekim 6, 2022 • 2 dakika okuma süresi
SpaceX, Crew-5 Astronotlarını Uzay İstasyonuna Taşıdı!

● Üç astronot, bir kozmonot taşıyan SpaceX roketi, çarşamba günü Florida’dan Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatıldı.

● NASA’nın Crew 5 olarak adlandırılan misyonu kapsamında, astronotlar altı ay boyunca yörüngede kalmak üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi.

● Bu misyon, SpaceX’in bugüne kadar NASA için gerçekleştirdiği beşinci fırlatma görevi ve şirketin yalnızca iki yılda üstlendiği sekizinci insanlı uzay uçuşu.

● NASA Astronotu ve Crew 5 Lideri Nicole Mann uzay mekiğinin yörüngeye oturmasından sonra yaptığı açıklamada, rahat bir yolculuk gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Şu an uzayda süzülmekten oldukça mutlu olan üç çaylak var.” dedi.

● SpaceX, NASA’nın rekabetçi Ticari Mürettebat Geliştirme programı kapsamında Boeing’in Starliner kapsülüyle rekabete girerek Crew Dragon uzay aracını geliştirdi ve Falcon 9 roketini iyileştirdi. Boeing’in kapsülü ise, operasyonel Starliner uçuşlarının başlamasını erteleyen maliyetli gecikmeler nedeniyle geliştirme aşamasında kaldı.

● Çarşamba günü uzaya taşınan NASA astronotlarının ikisi, geçtiğimiz yıl uzay ajansının attığı bir adımla, Boeing’den SpaceX görevine atanmıştı.

● Boeing’in altı mürettebat taşıma misyonuna karşı, SpaceX şu ana kadar 14 NASA misyonunu kazanmış durumda.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti