Ekonomi ve Finans Haberleri

S&P Global, Enflasyon ve Dolar Kuru Tahminlerini Açıkladı

November 3, 2023 • 3 dakika okuma süresi
S&P Global, Enflasyon ve Dolar Kuru Tahminlerini Açıkladı

S&P Global Ratings’in son analizine göre Türk bankacılık sektörü, ekonomik düzenlemeler ve para politikasında yapılan normalleşme adımları ile bir nebze nefes aldı. Sektördeki dengesizlikler ve refinansman riskleri bu gelişmeler ışığında azalmış görünüyor.

İyimserlik Sinyali: “Negatiften Durağana” Güncelleme

Kuruluş, daha önce “negatif” olarak belirttiği ekonomik ve sektör risk trendlerini “durağan”a çevirdi. 

Makroekonomik Dengelenme Ümidi

Yeni ekonomi ekibi tarafından sürdürülen kademeli politika sıkılaştırması ve geleneksel olmayan politikalardan uzaklaşma eğilimi, Türkiye’nin orta vadede ekonomik dengesini sağlama yolunda ilerleyebileceğine işaret ediyor.

Kısa Vadeli Riskler Masada

Bununla birlikte, Türkiye’nin cari denge pozisyonunun zayıflığı gibi kısa vadeli riskler, yüksek seviyede kalmaya devam ediyor. S&P, jeopolitik riskler ve mevcut politikalardan olası bir geri dönüşün finansal istikrara zarar verebileceğini ve yatırımcı güvenini sarsabileceğini belirtiyor.

Kredi Büyümesi ve Enflasyon Senaryoları

Önümüzdeki dönemlerde nominal kredi büyümesinde keskin düşüşler öngörülüyor. Ek faiz artışlarını da içerebilecek bir senaryoda, bu düşüşlerin piyasadaki likidite üzerinde etkileri olabilir. Ayrıca Türkiye’nin büyüme beklentileri için 2023’te 3,5% ve 2024’te 2,3%’lük oranlar öne sürülmüş durumda.

Döviz ve TÜFE Tahminleri

Kurumun döviz kuru beklentilerine göre, dolar/TL kuru 2024 yılında 40 TL seviyesine ulaşabilir. Enflasyon tahminlerinde ise 2023 için 53%, 2024 için 48%’lik bir oran bekleniyor.

Kredi Kayıpları ve Tahsili Gecikmiş Alacaklar

Bankacılık sektörünün 2024 yılında yaklaşık 3,5% oranında kredi kaybına uğraması ve tahsili gecikmiş alacak oranının 4% ile 5% civarına yükselmesi öngörülüyor.

Kârlılık ve Sermaye Oranlarına Dair Uyarılar

S&P Global Ratings, artan fonlama maliyetleri ve tahmin edilen yüksek kredi zararları nedeniyle bankaların kârlılık ve sermaye oranlarının düşeceği konusunda uyarıyor. Enflasyon muhasebesine geçişin halihazırda belirsizliğini koruduğu ve eğer bu uygulamaya geçilirse bankaların açıklanan kârlarında ciddi düşüşler bekleniyor.

Kamu Bankalarına Ek Sermaye İhtiyacı

Özellikle kamu bankaları için düşük kârlılık ve Türk Lirası’nın değer kaybının sermaye seviyelerine zarar verebileceği ve ek bir sermaye artışının gerekli olabileceği vurgulanıyor.

S&P Global, Enflasyon ve Dolar Kuru Tahminlerini Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: S&P Global, Bloomberght