Borsa Haberleri

S&P 500 2023’ü 14% Artıda Tamamlayabilir – Piper Sandler

S&P 500 2023’ü 14% Artıda Tamamlayabilir – Piper Sandler
Google News Icon Takip Et

Piper Sandler stratejisti Craig Johnson’a göre, aşırı satış sinyalleri veren hisselerdeki görünümle S&P 500, yıl sonunda güçlü bir ralliye hazırlanıyor.

Johnson, gösterge hisse endeksi için 4.850 hedef fiyatını yineledi. Analistin bu hedef fiyatı, yüksek faiz oranları, yüksek petrol fiyatları ve jeopolitik belirsizlik gibi piyasayı olumsuz etkileyen bir dizi faktöre rağmen, 2023 yılı sonuna kadar endekste 14%’lük bir sıçrama anlamına geliyor.

Johnson, piyasanın karşı karşıya olduğu bir dizi makroekonomik engel göz önüne alındığında, hisselerin oldukça dirençli olduğunu ve S&P 500’ün 52 haftanın en yüksek seviyesi olan 4.607’den yalnızca 8% ekside seyrettiğini söyledi.

ABD Hazine tahvili getirilerindeki artış ve FED’in faizleri daha uzun süre daha yüksek tutacağı endişeleri hisselerde son günlerde bir satış dalgasına yol açsa da Johnson, bunun geçici olduğunu düşünüyor:

Kötü şeylerin çoğu aradan çıkıyor. Piyasa burada zaten bir dereceye kadar satılmış durumda. Ama bence Washington’da neler olacağına dair biraz açıklık kazandığımızda ve bilanço sezonunu atlattığımızda, gerçekten anlamlı bir patlama olacağını düşünüyorum. Ve endeks için hâlâ iyi bir yükseliş potansiyeli olduğunu düşünüyoruz.

📈 “Jeopolitik Riskler Hisseler için Alım Fırsatı Oluşturuyor”

S&P 500 2023’ü 14% Artıda Tamamlayabilir - Piper Sandler

S&P 500’e yönelik bu iyimser beklentilerin yanı sıra Wharton profesörü Jeremy Siegel’e göre, yüksek enflasyon, değişken faiz oranları ve artan jeopolitik risklere rağmen, “hisseler olunması gereken bir yer.”

Siegel, kısmen yapay zekânın giderek daha fazla benimsenmesiyle sağlanan verimlilik artışına paralel, ekonomik büyümenin güçlü kalması nedeniyle yatırımcıların tahviller yerine hisseleri tercih etmeye devam etmesi gerektiğini düşünüyor.

Siegel, ABD’nin 2023’teki GSYH büyümesinin, bu yılki istihdam artışları geçen yılki artışların yalnızca yarısı kadar olsa bile, 2022’deki ekonomik büyümenin yaklaşık iki katı olduğunu belirtiyor. Bu dinamik, mevcut verimlilik artışı ortamını ön plana çıkarıyor.

Siegel, “Yapay zekâ vaatlerinin gerçek olduğunu düşünüyorum. Bu yıl büyümemiz verimlilik tarafından yönlendiriliyor. Verimliliğe dayalı büyüme enflasyonu düşürüyor ve bu bilançolar için iyi, ancak tahvil getirilerini artıran bir durum. Daha yüksek reel büyüme, daha fazla borçlanma, daha fazla sermaye yatırımına baktğımda, ben tahvillerde değil hisselerde olmak istiyorum.” diyor. 

İsrail-Hamas, Rusya-Ukrayna ve Çin-Tayvan çatışmaları arasında yükselen jeopolitik riskler de Siegel’i hisselerden korkutmaya yetmiyor. Aslında Siegel, bu riskleri hisseleri satmak için değil almak için bir neden olarak görüyor:

Geçmişe baktığımızda jeopolitik sorunların genellikle alım fırsatı olduğunu görüyoruz. Açıkçası Orta Doğu’da işler iyiye gitmeden önce daha da kötüleşebilir. Ben gerçekten jeopolitik riskin uzun vadede hisse satmak için değil, almak için bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Insider1 & 2