Borsa Haberleri

Son Dakika! TCMB Faiz Kararını Açıkladı!

September 22, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Son Dakika! TCMB Faiz Kararını Açıkladı!

📢 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2021 yılı Aralık ayındaki toplantısından sonra bu yıl ikinci kez faiz indirdi.

🇹🇷 TCMB Para Politikası Kurulu, bugünkü toplantısında politika faizini 100 baz puan indirerek 13%’ten 12% seviyesine çekti. 

TCMB, bir önceki ay da sürpriz bir kararla politika faizini 1 puan indirerek 14%’ten 13%’e çekmişti. Sürpriz indirime gerekçe olarak ise, “iktisadi faaliyette bir miktar ivme kaybı” olduğuna işaret edilmiş, “Mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğu değerlendirilmiştir.” ifadesi ile daha fazla indirim olmayabileceği beklentisi güç kazanmıştı.

Peki, Beklentiler Nasıldı?

Morgan Stanley, UniCredit SpA ve Citigroup Inc.’in ekonomistleri de bu ay TCMB’den gevşeme adımı bekliyordu. Reuters anketinde ise bu ay için beklenti politika faizinin 13%’te sabit tutulacağı yönündeydi.

Öte yandan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, TCMB’nin Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasına kadar faizleri sabit tutmasını beklediğini belirtmişti. Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’nın emtia fiyatları, enflasyon ve artan faiz oranlarına ilişkin webinarda konuşan Fitch yetkilisi, Türkiye’de faizlerin seçimlerden sonra artırılmasını beklediklerini söyledi.

Bu hafta başında henüz FED faiz kararını açıklamamış, Powell ağzını açmamışken, Bloomberg HT tarafından TCMB’nin bugünkü faiz kararına yönelik düzenlediği ankette, 50 baz puanlık indirim yapması bekleniyordu. 

Öte yandan dün gerçekleşen FED açıklamaları sonrası bu durum tersine dönmeye başlamıştı. Ekonomistlerin TCMB’nin faiz kararına yönelik beklentileri bu sabah itibarıyla faizlerin 13%’te sabit bırakılacağı yönünde değişmişti.

Nasıl Yorumlanmalı?

TCMB’nin bu beklentilere zıt giderek faiz indirimine devam etmesi; Merkez Bankası’nın ekonomi politik stratejisine dolar endeksinin zirvelere oynadığı şu dönemde dahi devam edeceğini gösteriyor. 

Bu noktada dolar, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında değerlenmeye devam ederken biraz daha temkinli gidilse nasıl olurdu? 

Bunu hiç bilemeyeceğiz galiba.

Diğer yandan bu ayın pas geçilmeyip indirime devam edilmesi, ekonomi politiğin devamı açısından önümüzdeki toplantılarda görece daha düşük indirimlerin veya sabit bırakmaların olacağı anlamına gelebilir. 

Bunu hep birlikte göreceğiz. 

Tabii burada TCMB’nin yaşadığı ikilemi iyi anlamamız, faiz kararlarının sonuçlarını daha iyi görebilmemizi sağlar.

TÜİK verilerine göre gün geçtikçe yükselen enflasyon karşısında faiz artırımları her ne kadar etkili bir ilaç görevi görse de küresel ekonomilerin faiz artırımları sonucunda olası bir resesyon patikasına girdikleri de bir gerçek.

Bu noktada TCMB’nin sonraki toplantılarında öyle aksiyonlar alması lazım ki ülke ekonomisinde en az zararı oluşturarak enflasyonu kontrol altına alabilsin.

PPK Açıklaması Ne Diyor?

Toplantı sonrası PPK açıklaması şöyle:

Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır.

Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar.

Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.

2022’nin ilk yarısında güçlü bir büyüme gözlemlenmiştir. Temmuz başından bu yana öncü göstergeler zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümede bir yavaşlamaya işaret etmektedir. İstihdam kazanımları benzer ekonomilere göre daha olumlu seyretmektedir. Özellikle istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğu görülmektedir.

Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan güçlü katkısı devam etmektedir. Bunun yanında, enerji fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığı cari denge üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır.

Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. Kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edilmektedir. Ayrıca, son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının ilan edilen makroihtiyati tedbirlerin katkısı ile geldiği denge yakından takip edilmektedir. Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını güçlendirmeye devam edecektir.

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir.

Bununla birlikte, üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler azalan dış talebin etkisiyle iktisadi faaliyette ivme kaybının devam ettiğine işaret etmektedir. Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önem arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 100 baz puan düşürülmesine karar vermiş, mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir.

Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Son Dakika! TCMB Faiz Kararını Açıkladı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı