Borsa Haberleri

Snowflake Hisseleri Neden Düşüyor?

Snowflake Hisseleri Neden Düşüyor?
Google News Icon Takip Et

Snowflake (SNOW) hisseleri analistlerin beklentilerinin altında kaldı. Şirketin olumsuz açıklamasının ardından hisseler, çarşamba günü genişletilmiş işlemlerde 16% kadar düştü.

Bir açıklamaya göre, şirketin geliri, 30 Nisan’da sona eren çeyrekte yıldan yıla yaklaşık olarak 85% oranında arttı. Bir önceki çeyrekte, gelir 101% artış gösterdi. Snowflake’in gelirinin neredeyse tamamı, önceki çeyrekteki 102%’ye kıyasla 84% artan ürün gelirinden geliyor.

Snowflake’in net zararı, bir önceki çeyrekte 203,2 milyon dolara kıyasla 165,8 milyon dolara indi.

Hisselerdeki bu düşüşün en önemli nedeni bu yıl yaşanılan makro ekonomik zorluklar oldu. Geçen yıl şirket, bazı müşterilerinde beklenenden çok daha yüksek bir tüketim ile çok hızlı bir şekilde büyüme görmüştü. Bu yıl ise işletmelerin büyüme oranları geçen yıla kıyasla daha düşük ve harcama alışkanlıklarında keskin bir değişim bulunuyor.

Şirket, Amazon (AMZN), Target (TGT), Walmart (WMT), Netflix (NFLX), Peloton (PTON) ve Meta (FB) gibi diğer şirketlerin yaşadığı düşüş ile Snowflake hisseleri arasında hiçbir bağlantının bulunmadığını da belirtti. Snowflake, yavaşlamanın özellikle nisan ayında geldiğini belirtti. Ayrıca mayıs ayının son iki haftası her ne kadar şirket için çok iyi geçse de makro ekonomik endişeler yöneticileri daha temkinli davranmaya itti.

Yönetim ikinci çeyrek mali yılında 71% ile 73% arasında ürün geliri büyümesi ve -2%’lik bir düzeltilmiş faaliyet marjı çağrısında bulundu. Fakat StreetAccount tarafından yapılan ankete katılan analistler, 72% büyüme ve 0,3%’lük düzeltilmiş bir marj bekliyordu.

Snowflake’in yazılımı, Eylül 2020’de New York Menkul Kıymetler Borsası’na giriş yaptığında 120% gelir artışıyla hızla büyüyordu. Ancak yatırımcılar, hızlı büyüyen ancak gelir getirmeyen diğer teknoloji şirketleriyle birlikte hisse senedine daha az ilgi duymaya başladı.

Snowflake hisseleri, aynı dönemde S&P 500 endeksi için 16%’lık bir düşüşe kıyasla, yılın başından bu yana yaklaşık 61% düşüş yaşadı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı