Borsa Haberleri

Snapchat’in Hisseleri Neden 30% Düştü?

Snapchat’in Hisseleri Neden 30% Düştü?
Google News Icon Takip Et

Snap (SNAP) hisseleri, pazartesi günü piyasa sonrası işlemlerde 30% düşüş yaşadı. Düşüş, CEO Evan Spiegel’in çalışanlara, şirketin mevcut çeyrekte gelir beklentisindeki düşüş uyarısını içeren notunu yayınlanmasının ardından gerçekleşti. 

Spiegel, sosyal medya şirketinin, giderleri azaltmaya gitmek adına işe alımları da yavaşlatacağını da aynı notunda belirtti. Nota göre, Snap’in yıl sonundan önce 500 yeni çalışanı işe alması bekleniyor. Şirket, son 12 ayda yaklaşık olarak 2.000 insanı işe aldı. Bu notun bir kısmı bilgilendirme amaçlı olarak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na da sunuldu.

Snap, Nisan ayında da, Wall Street’in satış ve kâr beklentilerini karşılamayan ilk çeyrek gelir raporunu bildirmişti. O sırada şirket, gelirde yıldan yıla 20% ile 25% arasında bir büyüme beklediğini söylemişti. Ayrıca FAVÖK öncesi net kazançların 0 ile 50 milyon dolar arasında olacağını da tahmin ediyordu. Fakat Spiegel, pazartesi günkü güncellemede, bu çeyrekte FAVÖK tahmininde bulunmamanın imkansız olduğunu belirterek gelirinde yaşanabilecek olası bir düşüş için uyarıda bulundu.

Öte yandan piyasalarda bu düşüşü yaşayan sadece Snap değil, online reklamcılık sektöründe sert bir düşüş yaşanıyor. Bu yüzden Snap gibi sektördeki diğer şirketlerin de durumu kötüye gidiyor. Örneğin, Facebook (FB)’un ana şirketi Meta’nın hisseleri, piyasa sonrası işlemlerde 7% düştü. Twitter (TWTR) neredeyse 4%, Pinterest (PINS) ise 12% düşüş kaydetti. 

Spiegel’e göre Snapchat uygulamasının yapımcısı şu anda birçok makro ekonomik zorluklarla karşı karşıya. Bu zorluklar arasında Apple (AAPL)’ın iPhone gizlilik özelliği gibi artan enflasyon ve faiz oranları, tedarik zinciri kıtlıkları, işgücü kesintileri ve platform politikası değişiklikleri yer alıyor. Ukrayna’daki savaşın da şirketin durumuna olumsuz bir etki yaratıyor.

Pazartesi günkü kapanış itibariyle, Snap hisseleri S&P 500’deki 17%’lik düşüşe kıyasla yıl için 50%’nin üzerinde düşüş yaşadı. Şirketin notunu yayınlanmasından saatler sonra ise Snap hisse değeri 28 dolardan 16,15 dolara geriledi. Salı günü kapanışa kadar 26,6%’dan fazla düşüş yaşaması durumunda şirket, 2017’de halka açılmasından bu yana hisse değeri için en kötü günü yaşamış olacak.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı