Borsa İstanbul Notları

Şişecam Bilanço Analizi: Beklenti Üzeri Kâr

Şişecam Bilanço Analizi: Beklenti Üzeri Kâr
Google News Icon Takip Et

Bilanço döneminin hızlanmaya devam ediyorken SISE’de bilançosunu 4 Mart seans sonrasında piyasa ile paylaştı. Türkiye’nin lider cam sanayi şirketi olan Şişecam son dönemlerde Avrupa’da yaşanan resesyon baskısı ve maliyet artışları ile zorlu bir dönem geçirdi. 

👉🏻 Global ölçekte yurt içi ve yurt dışı yatırımlarına devam eden Şişecam enflasyon muhasebesi uygulamasına tabi olan şirketler arasında yer almasıyla açıklanan sonuçların 12 aylık rakamlarla değerlendirilmesi daha sağlıklı olabileceği söylenebilir.

Net kâr 7.9 milyar TL olarak 2022 yılına kıyasla 25% düşüş yaşadı. Net kârı törpüleyen etmenler arasında net satışlar ve kâr marjlarındaki gerilemenin etkili olduğu söylenebilir.

👉 Ek olarak:

  • 1 milyar TL vergi giderinin negatif
  • 1,64 milyar TL finansman giderinin negatif
  • 4,03 milyar TL net parasal pozisyon kârının ise net kârda pozitif etki yarattığı izlendi.
Şişecam Bilanço Analizi: Beklenti Üzeri Kâr

2022 yılına göre esas faaliyet kârında 52% düşüş katedilmesi, şirketin sürdürülebilir olarak değerlendirilen ana faaliyetlerinin negatife dönmesi anlamında olumsuz olarak değerlendirilebilir. FAVÖK’te de 39% oranda gerileme paralel şekilde negatif değerlendirilebilir.

Yüksek faiz döneminde net finansman giderinin dengelenerek 70% oranda azalması olumlu tarafta göze çarpıyor. 42,61% ile tarihsel ortalamalarına yakın bir finansal kaldıraç oranına sahip olan şirket 2022 yıl sonuna göre (39,98%) borçluluk adına sınırlı artış gösterdi. 1,69 olarak gerçekleşen cari oran kısa vade borç ödemelerinde bir sıkışıklık olmadığına işaret ediyor.

Resesyon baskısına karşın ihracat tarafında 2022 yılına kıyasla 1% düşüş ile 37,8% ihracat oranında yılı tamamladı. Şirket globalde önemli büyümeler katedebilmek hedefi ile yatırımlarına devam ediyor.

Net borçlu olan şirket tarihsel anlamda en yüksek net borca ulaştı. (-40,4 milyar TL) Yabancı para pozisyonunda ise 10,7 milyar TL ile pozitif tarafta pozisyon bulunduruyor.

❓ Nakit akışları ne durumda?

İşletme faaliyetlerinde nakit akışları iyileşmiş olsada yatırım ve finansman tarafta yaşanan gerilemeler ile toplamda 2022 yılına göre nakit akışlarında gerileme yaşandığı anlaşılsa da işletme faaliyetlerinden nakit akışlarının güçlü seyri pozitif tarafta dikkat çekiyor.

💡 Çıkarımlar neler olabilir?

Genel bakışta azalan talep ve ekonomik şartlar gereği sıkılaşmanın yurt içi ve yurt dışında hakim olduğu anlaşılmakta olup, kâr marjları ve talebin baskılandığı izlenmektedir. Ancak başarılı mali yönetimle faaliyet giderlerinin kontrol altında tutulduğu üzere şirket yeni yatırımlarına devam etmektedir. Özellikle Avrupa ve yurt içi tarafta faiz indirim sürecinin başlamasının dinamikleri yeniden canlandıracağı ve taleple beraber marjları yukarı taşıyabileceği düşünülebilir.

Geri alım programına devam eden şirket istikrarla programı sürdürüyor. Bu bilgiye ek olarak açıklanan finansalların ardından hisse başı net 0,64 TL temettü dağıtma kararı açıkladı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.