Borsa Yorumları

Selçuk Gönençler’den Olası Kabine Kararı Değerlendirmesi

June 1, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Selçuk Gönençler’den Olası Kabine Kararı Değerlendirmesi

Selçuk Gönençler’in seçim sonrası kabine kararına yönelik değerlendirmelerini, endekste ve Dolar/TL kurunda dikkat edilmesi gereken seviyeleri ve yurt dışı borsalara yönelik beklentileri aşağıda bulabilirsin.

Dilersen, değerlendirmenin tamamını buradan dinleyebilirsin.

Kabine Haberi, Seçim Sonucundan Dahi Önemli! Hangi Seviyeye Dikkat Etmeli?

“Borsa İstanbul’da 4900’ün üstündeki fiyatlamada olası bir kabine riski veya teknik disiplinde endekste düzeltme noktası 4840 seviyesi. Bu seviyenin üzerinde kalan Borsa İstanbul’u 5077 ve 5230 hedefi ile okumalıyız. Bu rakamlara gitmeden 4840 seviyelerinin altında 4600’lere doğru geri çekilme riski olabilir. Dolayısıyla riski kontrol seviyemiz 4840 seviyesi diyebiliriz.

Piyasa bu kadar önemli bir haberi teneffüs etmeyi beklerken yatırımcılar kabine açıklanmadan önce çok tedbirli olmalı. Hızlı yükseliş kaydedenler hızlı düzeltme de görebilir, kontrollü olmak gerekir. Kredilerin faiz oranlarının çok yüksek olduğu göz önüne alındığında kredili pozisyon riskini tekrar gözden geçirmek gerek.”

Kabine Kararı, Kuru Nasıl Etkiler? Teknik Disiplin, Kurda Hangi Seviyelere İşaret Ediyor?

“Dolar/TL ve borsa arasındaki ilişkiye baktığımızda yatırımcıların seçimden önceden beri konuştuğu makas konusunun kapandığını, farkın azaldığını görüyoruz. Bu makas, kabine kararından sonra şayet olumsuz bir açıklama olursa yeniden açılabilir. Öte yandan yeni kabinenin beğenilmesi durumunda serbest piyasa, gösterge kurun bile altına inebilir, artı makastan ters makasa dönebilir.

Dolar bazında endekste 220 – 210 dolar önemli bir destek bölgesi. Buranın aşağı yönlü kırılması durumunda 200 dolarlara doğru geri çekilmeler olabilir. Buradaki çekilme, kurun yükselmesinden kaynaklı olur ve böyle bir çekilmeyi alım fırsatı olarak değerlendirebiliriz.

Tek başına kurun seyrine baktığımızda, seçimden sonra kurda bir serbest bırakılma ve yukarı yönlü hareket bekleniyordu. Kurda iki fibonacci hedefimiz vardı: Mehmet Şimşek gelsin yahut gelmesin 19,10 – 19,60’ların üzerinde kalan kurun hedefi 23,30 – 23,60 olmaya devam ediyor.”

Portföy Oluştururken Döviz Bazlı Enstrümanları Sepete Koyun! Kendinizi Dövizle Koruyun!

“Kurdaki yükselişle birlikte radarı biraz da döviz bazlı enstrümanlara çevirmekte fayda var.

S&P 500, Nasdaq 100 ve Dow Jones endekslerine baktığımızda, Dow Jones’un grafiği diğer iki endekse göre güncelde bir tık zayıf  32.500, 31.800 desteklerinin üzerinde kalınıp kalınmadığı kuvvetli takip edilmeli. Bu bölgeye baskı olabilir, 31.800’ün kırılıp kırılmadığına göre kısa vadeli pozisyonlara yön verilebilir. Bu destekler kırılmazsa 35.000 hedefi takip edilebilir ancak kısa vadede geri çekilme beklenebilir.

Nasdaq çısından özellikle Nvidia gibi belli hisselerin desteğiyle bir momentum yakalandı. Nasdaq’ın yukarı yönlü hareketinde 13.150 seviyesi teknik disiplin açısından önemli olacak. Şayet 13.150 direnci kırılamazsa 12.400 ile 11.900 seviyelerine doğru kısa vadeli bir düzeltme görülebilir. Eğer 13.150 direnci kırılırsa 13.800 ve hatta 14.900 seviyeleri yukarıda önemli seviyeler olabilir. Momentum takip edenler 13.130 seviyesinin geçilmesine dikkat etmeli.

S&P 500 endeksi için uzun zamandır konuştuğumuz 4.156 seviyesinin üzerinde kalıcı olduğumuz gözüküyor iki üç haftadır. Teknik disiplinde artık bu seviyenin altı kabul edilir değil. 3800 seviyelerinden bu yana takip ettiğimiz Fibonacci 1.618 olan 4.311 ve bir sonraki adımda 4.533 seviyeleri takip edilebilir. Momentum takip eden yatırımcılar 4.156 seviyesinin üstünü olumlu okuyabilir ama asıl momentum 4.311 ve 4.533 seviyeleri arasında olacak.”

Selçuk Gönençler’den Olası Kabine Kararı Değerlendirmesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı