Borsa Yorumları

Sektörünün Lideri Olabilecek Finansal Teknoloji Hissesi

Şubat 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Sektörünün Lideri Olabilecek Finansal Teknoloji Hissesi

Loop Capital’a göre piyasa tarafından gözden kaçırılmış olan Triumph Financial (TFIN), “ödemeler alanında yeni finansal teknoloji lideri”.

Kurum Triumph’ı “AL” tavsiye notu ve 12 aylık ortalamada 76 dolarlık fiyat hedefiyle takibe aldı. 

Perşembe günkü bir bilgilendirme yazısında, “Bugün TFIN hisselerinin, TriumphPay’in başlangıç zararlarını finanse eden yüksek kârlı ve savunulabilir faktoring operasyonlarına sahip, oldukça kârlı, gelişmekte olan bir finansal teknoloji platformu gibi değil; aksine, sıradan küçük bir banka gibi değerlendirildiğini görüyoruz.” ifadelerini kullanan analist Hal Goetsch, şirketin ender görülen bir yenilik getirdiğini vurguladı.

Goetsch şirketin, nakliye faktoring (kamyon sürücülerinin hizmetleri karşılığı ödeme almalarının bir yolu) alanındaki deneyimi sayesinde, ödemeler anlamında parçalanmış durumda olan ABD kara taşımacılığı piyasasından fayda sağlayabileceğini belirtti.

Goetsch’e göre bu durum, gelişmekte olan açık çevrim ödeme platformu TriumphPay ile birlikte şirketi emsalsiz kılıyor. TriumphPay, ödeme sürecini kolaylaştırmak üzere kara taşımacılığı sektöründeki acenteler, faktoring şirketleri ve nakliyeciler arasında irtibat sağlıyor.

Goetsch bilgilendirme yazısında, “Acentelere tedarik zinciri finansmanı sağlayan platform, kamyon sürücülerinin ödemelerinin daha hızlı yapılmasına olanak sağlıyor. TriumphPay otomasyonu hızlandırmak, yolsuzluğu azaltmak ve idare departmanlarındaki verimliliği artırmak açısından faydalı araçlar sunuyor” ifadelerini kullandı.

2023’te nakliye talebinde bir düşüş yaşanacağına ve şirketin 2024’e kadar kârlılık sağlayamayacağına inandığını kaydeden Goetsch, 

TPAY’e yaptığı yatırımlar ile birlikte nakliye hacimlerinin azalması/fatura fiyatlarının düşmesi sebebiyle 2023’ün ilk üç çeyreğinde bir önceki yıla göre çok zor kıyaslamalar yaşayacağı için şirketin ‘düşük gelir elde edeceği’ görüşündeyiz. TPAY’in kendi kendini finanse etme aşamasından 2024 sonu itibarıyla FVAÖK ve FVÖK üretme aşamasına doğru ilerlediğini görüyoruz. Bunun da kârlılıkta büyük bir artışa ve fatura fiyatlandırmasında normalleşmeye yol açacağı kanısındayız.” dedi.

Sektörünün Lideri Olabilecek Finansal Teknoloji Hissesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti