Borsa Haberleri

SEC’in Açıklaması Alibaba ve Baidu Hisselerini Düşürdü

SEC’in Açıklaması Alibaba ve Baidu Hisselerini Düşürdü
Google News Icon Takip Et

Alibaba (BABA), JD.com (JD), Baidu (BIDU) ve diğer birkaç farklı Çin şirketinin hisseleri salı günü SEC yetkilisinin şeffaflık konusunda önemli noktalardaki yetersizliklerin hala çözülmediğini açıklamasının ardından düşüşe geçti.

Workplace of Worldwide Affairs Direktörü YJ Fischer, Halka Açık Şirketler Muhasebe Gözetim Kurulu’nun Çinli şirketlerin denetim evraklarına girmek istediğini ve ülke çapında güvenlik sorunları nedeniyle denetim evraklarının üretilemeyeceğini beyan etmesinin “şüpheli” bir durum olduğunu belirtti.

Bunun yanı sıra, Fischer, denetim soruşturmalarıyla ilgili olarak ABD ve Çin makamları arasında devam eden tartışmalar olmasına rağmen, zamanın hızlı bir şekilde işlemeye başladığını da belirtti. 

Bu durumlardan sonra Alibaba hisseleri 6%’dan fazla düşüşle 82,07 dolara gerilerken, JD.com ve Baidu yaklaşık olarak 7,5% oranında düştü.

NetEase (NTES), Bilibili (BILI), iQiyi (IQ) ve Tencent gibi farklı teknoloji şirketlerinin hisseleri de bu düşüşten nasibini aldı.

Bununla birlikte, Çin, şirketlerinin ABD’de listeden çıkarılmasını önlemeye yardımcı olmak amacıyla yurt dışındaki listelemelere ilişkin gizlilik yönergelerini gözden geçirme planlarının olduğunu doğruladı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı