Borsa Haberleri

SEC’in Açıklaması Alibaba ve Baidu Hisselerini Düşürdü

Mayıs 25, 2022 • 2 dakika okuma süresi
SEC’in Açıklaması Alibaba ve Baidu Hisselerini Düşürdü

Alibaba (BABA), JD.com (JD), Baidu (BIDU) ve diğer birkaç farklı Çin şirketinin hisseleri salı günü SEC yetkilisinin şeffaflık konusunda önemli noktalardaki yetersizliklerin hala çözülmediğini açıklamasının ardından düşüşe geçti.

Workplace of Worldwide Affairs Direktörü YJ Fischer, Halka Açık Şirketler Muhasebe Gözetim Kurulu’nun Çinli şirketlerin denetim evraklarına girmek istediğini ve ülke çapında güvenlik sorunları nedeniyle denetim evraklarının üretilemeyeceğini beyan etmesinin “şüpheli” bir durum olduğunu belirtti.

Bunun yanı sıra, Fischer, denetim soruşturmalarıyla ilgili olarak ABD ve Çin makamları arasında devam eden tartışmalar olmasına rağmen, zamanın hızlı bir şekilde işlemeye başladığını da belirtti. 

Bu durumlardan sonra Alibaba hisseleri 6%’dan fazla düşüşle 82,07 dolara gerilerken, JD.com ve Baidu yaklaşık olarak 7,5% oranında düştü.

NetEase (NTES), Bilibili (BILI), iQiyi (IQ) ve Tencent gibi farklı teknoloji şirketlerinin hisseleri de bu düşüşten nasibini aldı.

Bununla birlikte, Çin, şirketlerinin ABD’de listeden çıkarılmasını önlemeye yardımcı olmak amacıyla yurt dışındaki listelemelere ilişkin gizlilik yönergelerini gözden geçirme planlarının olduğunu doğruladı.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti