Videolar

Seçim – Dolar – Borsa Üçgeni: Yatırımcılar Ne Yapmalı?

May 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Seçim – Dolar – Borsa Üçgeni: Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Seçimin ikinci turuna günler kala borsa yatırımcısı pek çok soruya cevap arıyor. Belirsizliğin devam etmesi, hem Dolar/TL bazlı hem de borsanın yönü noktasında soru işaretlerine sebep oldu. Bu anlamda piyasanın uzmanlarına Dolar/TL ve Borsa İstanbul’daki beklentiler ile Amerikan borsalarındaki mevcut fırsatlara yönelik sorular ilettik.

Perihan Tantuğ moderatörlüğünde gerçekleşen programda; Tuncay Turşucu, Selçuk Gönençler ve Özgür Hatipoğlu gibi piyasanın uzman isimleri, “Seçimden sonra ne olur? Önümüzdeki hafta ekonomi açısından sakin bir gündeme uyanacak mıyız?” gibi sorularla mevcut belirsizliğin ekonomi, dolar ve borsa üzerindeki etkisini yorumlarken temel analiz ve teknik analiz bakımından detaylı incelemeleri ile borsanının yönüne ilişkin önemli ipuçları sundu.

Selçuk Gönençler’in “Seçim sonrası Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcı olmadan yükseliş olur mu?” sorusuna yönelik değerlendirmeleri oldukça dikkat çekiciydi. Gönençler, son rallinin yabancı yatırımcı olmadan gerçekleştiğini belirterek piyasalara verilecek güvenle yerli yatırımcının borsayı tekrar yükselişe geçirebileceğini ifade etti.

Tuncay Turşucu’ya göre ise böyle zamanlarda borsada satışlar yaşanabilir; çünkü yağmur yağarken herkes ıslanır ancak fırtınalar, yağmurlar dindiğinde ve piyasalar yukarı döndüğünde güçlü, yani temeli sağlam şirketler önemli yükselişler kaydedecektir. Bu nedenle böyle zamanları “fırsat zamanı” olarak değerlendirmek gerekir.

Özgür Hatipoğlu ise özellikle Amerikan borsasındaki fırsatlara işaret ederek “Yağmurlu zamanlarda edinebileceğiniz öyle enstrümanlar var ki bu yatırım enstrümanları yağmur dindiğinde önemli yükselişler kaydeder. İşte tam da bu sebeple yağmur yağsın istersiniz.” diye belirtti.

Peki, madem bu yağmur bir gün dinecek, seçim sonrasında yatırımcılar nereye bakmalı? Fırsatlar nerede? Kurda yukarı yönlü bir hareket gelecek mi? Gelin, birlikte bakalım.

Seçim - Dolar - Borsa Üçgeni: Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı