Analist Notları

Savunma Sektörünün Favori Hisseleri

October 13, 2023 • 7 dakika okuma süresi
Savunma Sektörünün Favori Hisseleri

⚔️ Savunma sektörü, ulusal güvenliği artırmak ve sürdürmek amacıyla; silah, askeri donanım, siber güvenlik, iletişim araçları, lojistik destek, askeri inovasyon ve araştırmaları kapsayan bir sektördür. Bu alandaki büyüme, savunma firmaları, askeri tesisler, teknoparklar, üniversiteler ve araştırma merkezleri gibi kurumların katkılarıyla gerçekleşir.

Özellikle son yıllarda yaşanan jeopolitik gerginlikler hükümetlerin savunma harcamalarını artırmaya yöneltiyor. Savunma harcamalarına ayrılan bu kaynaklar şirketlerin finansmanında da önemli bir rol oynuyor.

🪖 Rusya-Ukrayna Savaşı sonrasında Hamas-İsrail Savaşı hükümetleri savunma harcamalarını gözden geçirmelerine yönlendirebilir. 2022’de ABD, 877 milyar dolarla savunma harcamaları sıralamasında lider konumdayken, onu 292 milyar dolarla Çin ve 86,4 milyar dolarla Rusya izliyor. Türkiye, 10,6 milyar dolarla bu listeye 23. sıradan giriş yapıyor.

Savunma Sektörünün Favori Hisseleri

🔒 Savunma Sektörü Şirketlerinin Rolü Ne?

Savunma sektörü hisseleri; havacılık, füze sistemleri, uzay teknolojileri, zırhlı taşıtlar, siber güvenlik, simülasyon teknolojileri ve bilişim alanları gibi kategorilere ayrılır.

Savunma hisseleri, hükümetlerin savunma harcamaları, jeopolitik riskler ve çatışmalar ve savaştaki yeni teknolojik gelişmeler gibi faktörlerle yakından ilişkilidir. 

Dolayısıyla jeopolitik gerilimlerin yükseldiği ve borsaların panik satışı yaşadığı zamanlarda portföyünü savunma hisseleri ile çeşitlendirebilirsin.

🛡️ Favori Savunma Hisseleri

Lockheed Martin (LMT)

Lockheed Martin (LMT), havacılık ve ileri teknoloji sektöründe öncü bir şirkettir ve 1995’te Lockheed Corporation ile Martin Marietta’nın birleşmesi sonucu kurulmuştur. 

Genel merkezi Maryland’de bulunan şirket, globalde 56 ülkede hizmet veriyor ve 110.000’den fazla çalışana sahip. Şirketin şu anki CEO’su ve başkanı James D. Taicklet’tir. 

Özellikle ABD ordusu için kritik öneme sahip olan Lockheed Martin, F35 savaş uçağı gibi projelerle adından sıkça söz ettiriyor.

Dünya genelinde savunma sanayi gelirlerine bakıldığında en büyük yüklenici konumunda olan Lockheed Martin, analistler tarafından 497,27 dolar hedef fiyat ve TUT notuyla tavsiye ediliyor.

Savunma Sektörünün Favori Hisseleri

RTX Corporation (RTX)

Önceden Raytheon Technologies olarak bilinen ve Temmuz 2023’te adını değiştiren RTX Corporation (RTX), Virginia merkezli bir havacılık ve savunma şirketidir. Dünya genelinde gelir ve piyasa değeri bakımından en önde gelen havacılık ve savunma üreticilerinden biri olan RTX, aynı zamanda önde gelen istihbarat hizmeti sağlayıcıları arasında da yer alıyor.

Şirket, uçak motorlarından aviyonik sistemlere, havacılık yapılarından siber güvenlik çözümlerine, güdümlü füzelere, hava savunma sistemlerine, uydulara ve drone’lara kadar geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. 

Büyük bir askeri yüklenici olarak da tanınan ve gelirinin büyük bir bölümünü ABD hükümetiyle olan sözleşmelerden elde eden RTX, analistler tarafından 88,29 dolar hedef fiyat ve TUT notuyla tavsiye ediliyor.

Savunma Sektörünün Favori Hisseleri

Northrop Grumman (NOC)

Northrop Grumman Corporation (NOC), Amerika merkezli bir havacılık ve savunma teknoloji firmasıdır. 90 binin üzerinde çalışanıyla ve 30 milyar dolarlık yıllık geliriyle global arenada en önde gelen silah ve askeri teknoloji üreticilerinden biri olarak bilinir. 

Şirket, hem geleneksel hem de nükleer silah kapasitesine sahip, uzun menzilli ve gizli B-21 Raider stratejik bombardıman uçağının geliştirilmesinde lider konumdadır. 

Northrop Grumman, aynı zamanda NASA için Uzay Fırlatma Sistemi programında kullanılan katı roket güçlendiricilerini üretmektedir. 

Ek olarak, şirket ABD Hava Kuvvetleri’nin kıtalararası balistik füze geliştirme hedefi olan Karaya Dayalı Stratejik Caydırıcı programına tek teklif sunan şirket olan Northrop Grumman, analistler tarafından 496,83 dolar hedef fiyatı ve TUT notuyla tavsiye ediliyor.

Savunma Sektörünün Favori Hisseleri

Aselsan (ASELS)

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme ihtiyaçlarının milli imkanlarla karşılanması için 1975 yılında kurulan Aselsan; Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na (TSKGV) bağlı bir anonim şirkettir. Aselsan hisselerinin 74,20%’si TSKGV’ye ait, 25,80%’lik kısım ise Borsa İstanbul’da (BIST) işlem görmektedir.

Aselsan, haberleşme ve bilgi teknolojileri başta olmak üzere radar, elektronik harp, aviyonik, insansız sistemler ve daha birçok alanda geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu geniş yelpaze, yerel ve uluslararası pazarlarda farklı ihtiyaç makamlarının taleplerini karşılamaktadır. Aselsan aynı zamanda uluslararası arenada da tanınan bir isim haline gelmiş ve dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi listesinde kendine yer bulmuştur.

Aselsan, uluslararası pazarlarda güçlü ortaklıklar kurma, yerel işbirlikleri oluşturma ve yatırımlar yapma gibi stratejilerle küresel bir marka olma yolunda ilerlemektedir. Şirketin vizyonunda da “Küresel pazarda yarattığı değerlerle sürdürülebilir büyümesini koruma” hedefi bulunuyor.

Başarının arkasındaki kilit faktörlerden biri de Aselsan’ın 11.000’den fazla çalışanı ve nitelikli mühendislik kadrosudur. Şirket, yıllık cirosunun ortalama 7%’sini, kendi özkaynaklarıyla finanse ettiği Ar-Ge faaliyetlerine ayırmakta ve bu alana büyük bir önem vermektedir.

Savunma Sektörünün Favori Hisseleri

Otokar (OTKAR)

1963 yılında Koç Holding bünyesinde kurulan Otokar, Türkiye’nin savunma sanayisinin öncü şirketlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, 4×4’ten 8×8’e kadar değişen araçlarının yanı sıra paletli zırhlı araçlar ve kule sistemleriyle de tanınıyor. Bu araçlar, Türkiye’nin kara sistemleri üretimi konusunda Otokar’ı bir numara yapıyor.

Otokar, 33.000’den fazla ürünüyle global arenada da adından söz ettiriyor. Bu ürünler, Türkiye başta olmak üzere 40’tan fazla ülkede silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri tarafından aktif olarak kullanılıyor. 

Farklı kullanım amaçlarına, kapasitelere ve koruma seviyelerine sahip ürünler, Otokar tarafından sipariş esasına göre üretiliyor. 

Otokar, uluslararası arenada ürünlerini ihraç ederken ilgili hükümetlerin ihracat izinlerine sıkı sıkıya uyuyor.

Son 10 yılda 2,1 milyar TL Ar-Ge harcaması yapan ve yeni ürünlerini pazara sunan şirket bünyesinde 2.800’den fazla kişiyi istihdam ediyor.

Savunma Sektörünün Favori Hisseleri

SDT Uzay & Savunma Teknolojileri (SDTTR)

2005’te kurulan SDT Uzay, savunma sanayi başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışı sektörlere katma değerli mühendislik hizmetleri ve yenilikçi teknolojik ürünler sunmaya odaklanmıştır. Bünyesinde 205 kişiyi istihdam eden şirket özellikle AR-GE temelli projeleri ile ön plana çıkmaktadır

Teknoloji şirketi olarak yola çıkan SDT, başlangıçta çeşitli projelerde alt yüklenicilik görevlerini üstlenerek elektronik alt sistem tasarımı ve yazılım geliştirme konusunda önemli iş paylarına sahip olmuştur. Büyük savunma sanayi firmalarıyla iş ortaklığında yürüttüğü projelerle önemli başarılara imza atmıştır.

Şirket, TÜBİTAK fonlarıyla birlikte kendi öz kaynaklarını da kullanarak yürüttüğü AR-GE çalışmalarında önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Bu çalışmalar, SDT’yi savunma sanayinde alt sistem seviyesinde ürün geliştiren bir oyuncu haline getirmiştir. 

SDT’nin üstlendiği başlıca projeler şöyle sıralanmaktadır;

– Algılayıcı (Radar, Kızıl Ötesi gibi) ve elektronik harp sinyal işleme ve analiz sistemleri.

– Görüntü işleme ve analiz yazılımları.

– Uydu yer istasyonları ve uydu sinyal/veri işleme sistemleri.

– Hava platformları, silah sistemleri ve elektronik/aviyonik sistemler.

– Kara platformları elektronik üniteleri.

– RF Karıştırıcı sistemler, mühimmat güdüm elektroniği ve simülasyon/bilişim sistemleridir.

Savunma Sektörünün Favori Hisseleri

Savunma Sektörünün Favori Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Bloomberght, Finnet2000