Bültenler

Savaş Zamanlarında Hisse Senetleri Düşer mi, Yükselir mi?

February 22, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Savaş Zamanlarında Hisse Senetleri Düşer mi, Yükselir mi?

Ukrayna krizinin büyümesiyle birlikte NATO ve Rusya arasında bir savaş çıkması olasılığı artarken, piyasaların bu “soğuk savaş” sürecine nasıl tepki vereceği merak ediliyor. Peki, savaş zamanlarında hisse senetleri yükselir mi?

Savaşın türü ne olursa olsun, dünyanın herhangi bir yerindeki savaş, çatışmanın boyutu ve kapsamından bağımsız olarak küresel etkiler yaratır. 

Yani bir başka ifadeyle, savaşa kim dahil olursa olsun, dünyanın herhangi bir bölgesindeki istikrarsızlık dünyanın her alanını etkileme potansiyeli taşır. 

Bununla birlikte, belirli finansal piyasaların ne ölçüde etkilendiği ayrıntılara bağlıdır ve küresel ya da toplumsal olayların borsada yaratacağı etkiyi öngörmek oldukça zordur. 

Savaş zamanlarında borsaların düşüş yaşaması, her ne kadar piyasaların ve yatırımcıların genel beklentisini oluştursa da geçmişteki bazı savaşlarda borsaların olumlu seyir izlediği zamanlar da oldu

🪖 Savaş Zamanlarında ABD Borsalarının Verdiği Tepkiler

Geçmiş tarihsel olayların borsada yarattığı etkilerin günümüzde tekrar edip etmeyeceği kesin olmasa da geçmişteki savaşların borsalarda yarattığı etki bugünkü mevcut durumu analiz etmeyi kolaylaştırabilir: 

  • 1. Dünya Savaşı başladığında yatırımcılar hızlı bir şekilde elindeki hisse senetlerini satmaya başladı. Dow Jones endeksi (DJI) 30% düştü ve piyasa düzeni ve istikrarı korumak için kapanmak zorunda kaldı. Piyasa aylarca kapalı kaldı ve yeniden açıldığında Dow Jones endeksi 88% yukarı fırladı. ABD 1917’de Almanya’ya savaş ilan etti ve bu da hisse senetlerinin düşmesine neden oldu. Bu düşüş eğilimi 1918’e kadar devam etti ve bu noktadan sonra piyasa yavaş yavaş yükseldi. 
  • 2. Dünya Savaşı’nın ilk günlerinde Dow Jones endeksi 10% arttı ve jeopolitik çatışmaların zorlu ekonomik süreçlere son vereceği umudu ortaya çıktı. Ancak çatışma, uluslararası ticareti kesintiye uğratarak ekonomik iyileşmeyi tehdit etti. Yine de bir dizi uluslararası işbirliği sayesinde ABD ekonomisi istikrara kavuştu ve savaşın sona ermesiyle Dow Jones endeksi 50% arttı.
  • Kore Savaşı tamamen beklenmedik bir gelişme olduğu için, çatışma ABD yatırımcıları için bir şok etkisi yarattı. Kuzey Kore’nin saldırısından sonraki ilk işlem gününde Dow Jones endeksi 4,7% düştü. Bununla birlikte, piyasa birkaç ay içinde toparlandı. 1953’te savaş sona erdiğinde, Dow Jones endeksi yaklaşık 60% arttı. 
  • Vietnam Savaşı’nın başladığı andan sonuna kadar borsa büyüme gösterse de o yıllar tamamen olaysız geçmedi. Hükümetin savaş finansmanı konusundaki kararları enflasyona neden oldu ve bu da 1970’te ılımlı bir durgunluğa yol açtı.
  • Körfez Savaşı sırasında petrol fiyatları fırladı ve bu da kısa bir durgunluğa neden oldu. Borsada büyük kayıplar yaşanmasa da Amerika’daki ekonomik büyüme kısa süreliğine yavaşladı.
  • Afganistan Savaşı 2001’de başladı ve resmi olarak 2022’de son buldu. Bu sürecin borsada nasıl bir etki yarattığını analiz etmek oldukça zor. Yine de bu süre zarfında Amerika’daki şirket hisselerinin sağlam bir performans gösterdiği söylenebilir.

Sonuç olarak, tüm bu tarih dersi bir yana, biz yine de klasik hatırlatmamızı yapalım: Geçmiş performanslar, gelecek performansların da aynı şekilde ilerleyeceğini garanti etmez. 

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Do Stocks Go Up During War Times?

Savaş Zamanlarında Hisse Senetleri Düşer mi, Yükselir mi?

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı