Borsa İstanbul Notları

Sasa Polyester (SASA): Toparlanma Görülüyor mu?

Mart 6, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Sasa Polyester (SASA): Toparlanma Görülüyor mu?

Sasa Polyester (SASA) enflasyon muhasebesi uygulanan 2023 ve 2022 yılı finansallarını duyurdu. 20% düşüşle 18,19 milyar TL net kâr açıkladı. Net kârdaki gerilemede 25% ciro daralması, kâr marjlarında yaşanan gerileme, 24,5 milyar TL tutarında yüksek net finansman gideri negatif tarafta etkili oldu. Kâr rakamını destekleyen unsurlarda ise 18,6 milyar TL net parasal pozisyon kârı ve 4,9 milyar TL vergi gelirinin etkili olduğu izlendi. FAVÖK ise 31% gerileme yaşayarak 7,9 milyar TL seviyesinde oluştu. FAVÖK’teki daralmada ciroda yaşanan düşüş ve marjlardaki zayıflık etkili oldu.

Üretimde ve Satışlarda Düşüş

Net satışlar 2023 yılında 25% düşüş gösterdi ve 411,90 milyar TL seviyesinde oluştu. İhracat oranı 23,7% seviyesinde tamamlandı. 2022 yılında ihracat oranı 26,7% olarak gerçekleşmişti. Burada yaşanan gerilemenin nedeni talepteki daralmaya bağlı olarak gerçekleşti şeklinde yorumlanabilir.

Aşağıda yer alan grafikte SASA’nın ana ürün gruplarının satış miktarları ve sağlanan gelirler yer almaktadır. Önceki yıla kıyasla DMT dışında tüm ürün gruplarında gelirlerin düştüğü, Poy dışında tüm ürün gruplarında üretim miktarlarının azaldığı izlenmiştir. Totalde miktarsal olarak üretimin ve kârlılığın azaldığını söylemek mümkün. Bu anlamda sürecin negatif tarafta devam ettiğini söylemek mümkün olabilir.

Sasa Polyester (SASA): Toparlanma Görülüyor mu?

Kâr Marjları Düşüş Eğiliminde

Brüt esas ve FAVÖK marjında yaşanan gerilemeler kârlılığa negatif tarafta etki etmeye devam ediyor. Net kâr marjında yaşanan pozitif ayrışma net parasal pozisyondan elde edilen gelirlere bağlı olarak artış gösterdi.

Nakit Akışlarında Güçlü Seyir

Finansman faaliyetlerinden nakit akışı artarken işletme ve yatırım faaliyetlerinden kaynaklı nakit çıkışlarında negatif eğilimin devam ettiği izlendi. Genel görünümün sağlıklı bir nakit akış tablosuna göre negatif olduğu düşünülebilir.

Genel Değerlendirme

Şirket kâr payı dağıtılmayacağına ilişkin KAP bildirimi yayınladı. Açıklanan finansallar neticesinde kârlılığı düşen şirketin zorlu bir süreçten geçtiğini söylemek mümkün. Buna paralel olarak temettü dağıtılmaması kararı da doğal karşılanabilir. Üretim miktarları ve kâr marjlarının takibi gelecek adına önemli sinyaller verebilir. Ancak açıklanan sonuçlar itibariyle pozitif bir görünümden bahsetmek zor görünüyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti