Borsa İstanbul Notları

Sasa Bilanço İncelemesi: Toparlanma Başladı mı?

May 20, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Sasa Bilanço İncelemesi: Toparlanma Başladı mı?

Sasa, yılın ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını paylaştı! Finansal raporda öne çıkan detaylara göz atalım. 👀

Sasa Polyester (SASA) 2024’ün ilk çeyrek sonuçlarında enflasyon muhasebeli tablolara göre 10.7 milyar TL net kâr rakamına ulaştı. Geçen seneye göre 131% daha fazla net kâr açıklayan SASA’da bu kârın 4.56 milyar TL’si ertelenmiş vergi gelirinden geldiğini hatırlatmakta fayda var. 

Yatırım teşvik belgeleri, vergi muafiyetleri ve toplamda net kârın yaklaşık 40%’ını oluşturan bu kâr sayesinde SASA’nın F/K’sı 14,39’dan 10,71’e kadar geriledi. 

Sasa Bilanço İncelemesi: Toparlanma Başladı mı?

Fakat net kâr tarafı haricinde operasyonel kâra baktığımızda; geçen yıla oranla FAVÖK 220% artarak 2,18 milyar TL olarak gerçekleşti. İlk olarak bu kârlılık olumlu olarak gözükse de Firma Değeri/FAVÖK (FD/FAVÖK) çarpanının 35 olması şirketin F/K oranındaki düşüş kadar etkileyici olamıyor.

Burada faaliyetlerinden elde ettiği kârın cazip çarpanlara gelmesi için bu çeyrekte gösterdiği bilanço performansını gelecek çeyreklere de taşıması gerekiyor. 

Bir diğer önemli konu da SASA’nın borçluluk durumu. Şirketin Net Borç/FAVÖK oranı, açıklanan bilançoyla 7,2 seviyesine geldi. Yani şirket şu anki operasyonel kârıyla net borcunu 7 sene 2 ayda ödeyebiliyor. 

Fakat marjlardaki toparlanma ve bu çeyrekte olduğu gibi güçlenen bilançolar gördüğümüz takdirde diğer çarpanların da cazip hale gelebilme ihtimali artıyor.

Sektör Zayıf Fakat Polyester Talebi Güçlü

Şirket özellikle tekstil sektöründe yaşanan yoğun rekabet şartlarına ve Kızıldeniz’deki gerginlik sebebiyle artan navlun fiyatlarına dikkat çekiyor. Fakat şirket bu neticeler doğrultusunda polyestere rakip olan pamuk fiyatlarının dolar bazında 25% artmasının polyester talebini yukarı çektiğini vurguluyor.

Bunların yanında şirket ABD ve Avrupa’nın ince elyaf ve polyester ürünlerine uyguladığı antidampinglere değiniyor. Bu durum özellikle ihracat tarafında bir kısıtlanma ve Çin’e uygulanan antidampinglerin Çin’in SASA’ya rekabetini artıracağından dış piyasada SASA’nın ihracat gelirlerini daraltma ihtimali bulunuyor. 

Üretimde Daralma Devam Ediyor

Şirketin 2023 yılı son bilançolarında açıkladığı üretim ve satışlarındaki daralma bu çeyrekte daha yoğun bir şekilde hissedildi. Geçen sene ilk çeyrekte 113,5 ton polyester cips üreten şirket bu sene aynı dönemde 78.6 ton polyester cips üretimi yaptı. Diğer en önemli ürünlerinden olan polyester elyafta ise geçen sene ilk çeyrekte 92 ton polyester elyaf üreten şirketin bu sene aynı dönemde 62,7 ton polyester elyaf ürettiğini görüyoruz. 

Talepteki daralma ve sektörel rekabet 2024’ün ilk çeyreğinde üretim miktarlarını bir hayli etkilemiş gibi gözüküyor. Fakat yatırımlarıyla tanıdığımız SASA’nın 2024’ün 2. yarısında yapacağı yatırımları göz ardı etmemek gerekiyor. 

Üretimde ve Talepteki Daralma Ürün Bazlı Satışları Etkiledi

Polyester cips ve elyaf tarafında geçen yılın ilk çeyreğine göre sırasıyla 14% ve 19% miktar bazlı satış daralması görüldü. Ayrıca gelir bazlı incelediğimizde polyester cipste TL bazında geçen yılın ilk çeyreğine göre 34%’lük bir daralma görülürken polyester elyafta da 26%’lık bir daralma görüldü. 

Aslında bu bize global yüksek faiz ortamında yaşanan talep daralması sebebiyle hem üretim miktarının hem de satış miktarının nasıl azaldığını gösteriyor. ABD ve Avrupa’daki antidamping uygulamalarının kanunlaşması işleri daha da zora sokabilir. 

Marjlarda Toparlanma Belirtileri

Son açıklanan bilançoyla birlikte şirketin brüt kâr marjı geçen yılın aynı çeyreğine göre 6,4’ten 24,7’ye FAVÖK marjı ise 4,7’den 20,5’e yükseldi. Burada ürün bazlı satışların daralmasına rağmen marjların yükselmesinde, çeyreklik anlamda pamuk fiyatlarındaki artışın polyester talebine pozitif etkisinden kaynaklanması ve şirketin yapmış olduğu verimlilik çalışmalarının etkisinin olduğunu söylemek mümkün. 

Yatırımların Devreye Girdiğini Görebiliriz

SASA, Türkiye’nin en fazla yatırım harcaması yapan şirketlerinden biri… Fakat bu yatırımların devreye alınması uzun yıllar alabiliyor. Yıllardır yatırımcılar SASA’nın yatırımlarını konuştu, bekledi ve fiyatladı. Bu yüzden SASA’yı çok pahalı çarpanlarla gördüğümüz olmuştu. Şirket artık 2024’ün 2. yarısından itibaren yatırımların faaliyete geçmeye başlamasını bekliyor.

İlk olarak 2024’ün 2. yarısında devreye alınacak PTA üretim tesisine göz atalım: Şirketin yıllık 1,75 milyon ton kapasite belirlediği bu tesisten FAVÖK’e yıllık 200-250 milyon dolar katkı bekleniyor.

Diğer önemli yatırım ise 2024’ün 3. çeyreğinde devreye alınacak tekstil, şişe, pet cipsi yatırımları. Şirket 2024’ün 2. yarısından sonra devreye alınacak bu yatırımla beraber ciroya yıllık 415 milyon dolar ek katkı bekliyor.

En büyük ciro katkısının beklendiği yatırım olan Adana’da faaliyet gösterecek elyaf üretim tesisinin yine 2024’ün 3. çeyreğinde devreye alınması planlanıyor. Ciroya yıllık 510 milyon dolar katkı beklenen bu yatırımla beraber ek olarak yıllık 402.500 ton elyaf üretimi hedefleniyor.

Sasa Bilanço İncelemesi: Toparlanma Başladı mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: SASA Fintables, KAP