Borsa Haberleri

Rivian’ın Kârlılığı, Tesla’nın Gerisinde – Morgan Stanley

March 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Rivian’ın Kârlılığı, Tesla’nın Gerisinde – Morgan Stanley

Morgan Stanley analisti Adam Jonas salı günü müşterilerine yaptığı bilgilendirmede, Rivian Automotive (RIVN)’in verimsiz üretim performansının kâr marjlarını baskıladığını belirtti.

● Jonas, “Tesla (TSLA) 50 bin adetlik dönüm noktasını (2015) geçtiğinde 21,3% oranında pozitif bir brüt kâr marjı sağlamıştı. Rivian bu yıl 50 bin adetlik bir üretim hedeflese de negatif yönde 68%’lik bir brüt kâr marjı ve yaklaşık 2 katı sermaye gideri + işletim gideri harcaması tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

● Karşılaştırmalı bir değerlendirme yapan Jonas, Rivian (RIVN)’ın tesisleri etkin bir şekilde kullanımının Tesla (TSLA)’ya kıyasla daha düşük seviyede kaldığını kaydetti. Illinois tesisindeki kapasitesi 150 bin adet olan Rivian’ın 2023 yılı üretim hedefi yalnızca 50 bin adet.

● Ayrıca lityum fiyatlarındaki ani artış, Tesla’nın başlangıç ​​noktasına kıyasla Rivian için bir sıkıntı oluşturuyor.

● Elektrikli araç alanında yerleşik şirketlere karşı rekabet gücünü koruyabilmek için yakın vadede “ofansif bir stratejinin” gerekli olabileceğini kaydeden Jonas, 2023 performansını baskılayan bu faktörlere rağmen Rivian (RIVN) için daha önce vermiş olduğu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu değiştirmedi. Hisse için belirlediği 12 aylık ortalama fiyat hedefi olan 26 doları da yineledi.

Rivian’ın Kârlılığı, Tesla’nın Gerisinde - Morgan Stanley

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha