Bültenler

Rivian CEO’su Elektrikli Araçlardaki Akü Sıkıntısı Konusunda Uyardı

Rivian CEO’su Elektrikli Araçlardaki Akü Sıkıntısı Konusunda Uyardı
Google News Icon Takip Et

Rivian (RIVN)’ın CEO’su RJ Scaringe, yakın zamanda elektrikli otomobiller için akü tedariğinde sıkıntı yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Şirketler, akü yapımının anahtarı olan kobalt, lityum ve nikel gibi sınırlı hammadde kaynaklarını elde etmeye çalışıyor ve birçoğu, daha fazla aküyle çalışan modeller geliştirebilmek için kendi akü fabrikalarını inşa ediyor.

Scaringe, bugün birkaç milyon olan elektrikli araç satışlarını on yıl içinde on milyonlara çıkarmaya çalışan bir endüstri için yeterli aküye sahip olmanın en büyük engellerden biri olacağını söyledi. 

CEO, hammadde madenciliğinden, hammaddenin işlenmesine kadar aküye dair her alanda kıtlık yaşanacağını ekledi.

Geçen hafta gazetecilere fabrikayı tanıtırken, “Çok basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, tüm dünyadaki ünite üretimi, 10 yıl içinde ihtiyacımız olacak olanın 10%’unun çok altında bir rakamı temsil ediyor.” dedi. Yani tedarik zincirinin büyük bir kısmı mevcut üretimi karşılamıyor.

Scaringe, otomobil endüstrisini alt üst eden yarı iletken kıtlığının nispeten küçük bir arz-talep dengesizliği olduğunu ve bunun aşırı alım ve stoklamaya yol açarak sektörün şu anda içinde bulunduğu zor duruma geldiğini belirtiyor.

Yatırımcılar, kısa bir süre için girişimin değerini Ford (F) ve General Motors (GM) daha yükseğe çıkaran ve halka arzda yoğun bir talep gören Rivian’ın üretim planlarını uygulamasını yakından takip ediyor.

Şirketin hisse fiyatı, kısmen devam eden yarı iletken kıtlığı ile ilgili üretim zorlukları ve otomotiv parçalarına ilişkin diğer sorunlar nedeniyle son aylarda düştü. 

Rivian mart ayında, bu yıl fabrika üretimini keskin bir şekilde azalttığını ve tahminini 25.000 araca indirdiğini söyledi.

Otomobil şirketinin fabrikası yılda 150.000 araç üretme kapasitesine sahip. Rivian, gelecek yıl inşaatına başlanacak yeni bir montaj fabrikasının haberini de verdi. Bu tesisin 2024 yılında üretime başlaması bekleniyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı