Resesyondan Güçlü Çıkabilecek Hisseler!

December 29, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Resesyondan Güçlü Çıkabilecek Hisseler!

Yükselen faiz oranları ve diğer karşıt rüzgarların etkisiyle yatırımcıların büyüme hisselerinden kaçtığı piyasa ortamında teknoloji şirketleri için kötü bir yılı geride bırakıyoruz. Big Tech gibi büyüme senetleri düşük faiz oranları çağında yatırımcıların favorisi olmuştu. Ancak bu yıl teknoloji hisseleri en kötü performans gösteren sektörler arasında yer aldı. NASDAQ endeksi yılbaşından bugüne kadar 33% düştü. Endişeli olan birçok yatırımcı şu soruyu soruyor: 2023’te dönüm noktası ne zaman olacak? 

AXA Investment Managers teknoloji fon yöneticisi Jeremy Gleeson geçen hafta CNBC Pro Talks’a yaptığı konuşmada, bu sorunun cevabının, şirketlerin Şubat-Mart döneminde açıklayacağı dördüncü çeyrek bilançolarındaki “gelen veri noktalarına” bağlı olduğunu belirtti. Gleeson geçen hafta yaptığı açıklamada, şirketlerin ilk çeyrekte nasıl bir performans göstereceklerinin de ancak yılın ilerleyen tarihlerinde yani yaza yaklaşırken belli olacağını vurguladı.

Kısacası, değeri 1,1 milyar sterlin (1,3 milyar dolar) olan AXA Framlington Global Technology Fund’u yöneten Gleeson’a göre, sektörün nereye evrildiğini görmek için birkaç çeyrek beklememiz gerekiyor. 

Ekonominin genelinde değişimi yönlendiren unsur teknoloji olduğundan; işletmeler, müşteriler ve devletler değişime açıklar ve yeni teknolojileri geçmişte hiç olmadığı kadar hızlı benimsiyorlar” ifadelerini kullandı. Verimlilik tabanlı teknoloji ve Web2 teknolojisi bu temalar arasında sayılabilir. Kazancın teknoloji sektöründe temel ölçüt olduğunu vurgulayan Gleeson, bilançosu güçlü şirketleri tercih ettiğini sözlerine ekledi. 

Gleeson’a göre, üçüncü çeyrekte 3,5% getiri öngörüsü içeren piyasa göstergesini aşan AXA Framlington Global Technology Fund portföyündeki şirketler, piyasanın kayda değer ölçüde üzerinde olan kazanç eğilimleri gösteriyor.

Gleeson, “Ne alacağız diye kafa yoran yatırımcılar, 2023’te gerçekleşebilecek bir resesyondan fayda sağlamaya hazır olan iki kurumsal yazılım devini değerlendirebilir. Resesyon sırasında faaliyetlerinin bir kısmında otomasyona geçerek maliyetleri düşürmek isteyen şirketlerden fayda sağlayabilecek ServiceNow (NOW) ve Salesforce (CRM)’tan bahsediyorum” ifadelerini kullandı.

 Bazı şirketlerin sorunları daha ortaya çıkmadan önce tespit etmek için yapay zeka kullanmaya başladığının altını çizen Gleeson, bu yüzden siber güvenlik sektörünü de tavsiye ediyor. Bu konuya ilişkin olarak, “Böylesine zorlu bir ekonomik ortamda, kötü adamların; bilgileri, verileri, fikri mülkiyet haklarını çalmaya çalışmaktan ya da işletmeleri ve çalışma ortamlarını sekteye uğratabilecek kötü niyetli eylemlerde bulunmaktan geri durmayacağı açık. O yüzden siber güvenlik gerçekten çok önemli” dedi. Palo Alto Networks (PANW) ve CyberArk (CYBR) da Gleeson’un tavsiye ettiği diğer hisseler arasında. 

Resesyondan Güçlü Çıkabilecek Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC