Borsa Haberleri

Resesyonda Öne Çıkan Teknoloji Hisseleri

Resesyonda Öne Çıkan Teknoloji Hisseleri
Google News Icon Takip Et

Kilit Noktalar:

  • Birçok banka ve analist, herkesin sağlık ve enerji hisselerine yöneldiği bu durgunluk döneminde teknoloji hisselerini önermeye devam ediyor. Son olarak, Amerikalı yatırım bankası Evercore (EVR)’un yöneticilerinden ve 30 yıla yakın süredir yatırım sektöründe analistlik yapan Mark Mahaney de bazı teknoloji hisselerini önerdi. 
  • Mahaney, resesyon riskleri arttıkça sektörün genelindeki hisselerin hedef fiyatlarını düşürdü, ancak yine de mevcut ekonomideki emsallerinden daha iyi konumlanmış olduğuna inandığı bir dizi teknoloji hissesinin de adını verdi. Analistin paylaştığı hisselerin neredeyse tamamı diğer teknoloji şirketlerinden çok daha fazla düşüş yaşamış internet devlerinden oluşuyor.  
  • İşte ünlü yöneticinin yatırımcılara tavsiye ettiği teknoloji hisseleri: Booking Holdings (BKNG), Meta Platforms (META), Lyft (LYFT), Amazon (AMZN) ve Airbnb (ABNB). (Eğer bu yazımızı Midas uygulamasından okuyorsan, bahsettiğimiz şirketlerin hepsine sayfanın en üstünden ulaşabilir, Hisse Detay sayfalarına giderek şirketleri inceleyebilirsin.)

💻 Sert Düştüler Ama Her An Toparlayabilirler 

Yatırım bankası Evercore’un yöneticisi Mark Mahaney’e göre hâlâ satın alınabilecek teknoloji hisseleri bulunuyor. 

Lakin bu hisseler, yılın başından itibaren yaşanan düşüşte rakiplerine kıyasla daha fazla kayıp yaşamış hisselerden oluşuyor. Bu da Mahaney’e göre, bu hisselerin rakiplerine nazaran şu anki dönemde satın alım açısından daha iyi konumlandığını gösteriyor.

Peki, bu hisseler hangileri? Gelin yakından bakalım.

Amazon (AMZN)

Mahaney’in önerdiği hisselerin başında e-ticaret devi Amazon geliyor. 

Şirketin hisseleri bu yıl neredeyse 34% oranında düşüş yaşadı. Ama Mahaney’e göre, tüketicinin isteğe bağlı harcamaları yavaşladıkça şirketin üçüncü çeyrek gelir beklentilerine yönelik riskler görse de, şirket COVID-19 öncesi fiyatına ulaştı ve tedarik zinciri sorunları azaldıkça şirket tekrardan eski performansını yakalayabilir. 

Meta Platforms (META)

Diğer taraftan bu yıl itibarıyla Amazon’dan daha fazla düşüş yaşayan Meta Platforms da Mahaney’nin önerdiği hisseler arasında yer alıyor. Analiste göre, Facebook hâlâ yüksek kârlılığını koruyor ve “Reels” tarafındaki yaptığı yeniliklerle yılın ikinci yarısında gelirlerini artırabilir. 

Airbnb ve Bookings (ABNB & BKNG)

Pandeminin yoğun yaşandığı dönemlerde sert düşüşler yaşayan ve seyahat engellerinin kalkmasıyla birlikte tekrar ilgi gören Airbnb ve Bookings hisseleri de Mahaney’nin listesinde yer alıyor. 

Analiste göre, her iki şirket de isteğe bağlı harcamalar yavaşladıkça daha fazla olumsuzluk görebilirken, pandemi sırasında durdurulan seyahat talebinden de yararlanabilirler.

Lyft (LYFT)

Mahaney’nin son sırada yer alan hissesi ise yüksek nakit akışına sahip bir diğer şirket olan Lyft. 

Pandemi dönemindeki seyahat engelleri nedeniyle zor günler geçiren şirket şu an COVID-19 öncesi dönemdeki fiyatının da altında işlem görüyor. Analiste göre şirket seyahat engelleri kalktıkça Lyft gelirlerini artırabilir ve kısa süre içerisinde kısmi de olsa toparlayabilir. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı